В Силистренска област има над 27 000 декара кайсиеви градини, а в Опитната станция по кайсията и земеделие в Силистра се отглежда колекционно насаждение от 500 сорта-образци.
Кампанията в региона по прибирането им вече започна. И въпреки добрата реколта проблеми отново не липсват – ниски изкупни цени срещу високи разходи, и внос от чужбина. Овощарите в региона се борят вече от години.
Заради трудностите в бранша тонове кайсии може да изгният по масивите и както производителите на череши, така и стопаните на кайсиеви градини не са далеч от идеята да изкоренят своите дървета.
От 20 години Румен Жеков отглежда кайсии в силистренското село Калипетрово И в началото изкупната цена на плода е била 70 стотинки за килограм, и днес цената е отново същата, само че разходите, според неговата статистика, са се увеличи четири пъти.
Разходът за отглеждането и производството на кайсии излиза средно по 40 стотинки на килограм, оттам нататък вече идва разходът за прибирането на тази реколта – труд и горива. И аритметиката показва накрая, че на стопанинът му остават 40 стотинки печалба и то, ако успее да си продаде стоката на заветния 1 лев за килограм кайсии. А при изкупна цена от 70 стотинки на килограм – печалбата също намалява.
Идентична е ситуацията и в тутраканското село Сяново. Там фамилията Недеви отглежда близо 350 дка с кайсии, разказа най-младият в семейството агроном Иван Недев.
Въпреки всеобщите твърдения за добра реколта при кайсиите при някои от основните традиционни сортове ситуацията не е точно така, защото кайсията е капризен плод и тазгодишните резки смени на високи с ниски температури са дали своето отражение, коментира Димитричка Търпанова, производител от Тутракан и заместник-председател на Добруджанския овощарски съюз. Според нея проблемът с кайсиите е и много свитият пазар.
Парадоксът за овощарите тази година е, че мнозина дори е възможно да оставят кайсиите по дърветата, да презреят и тогава да ги оберат, за да ги предадат за ракия. Защото така ще имат по-малко разходи, а цената им ще е същата – отново 70 стотинки.
Репортаж на Незабравка Кирова в предаването "12+4" можете да чуете от звуковия файл.
Снимки: Незабравка Кирова
Президентът Румен Радев пожела успех на парламента в избора на председател на Народното събрание. Държавният глава очаква Конституционният съд да се произнесе в разумни срокове по жалбата му за промените в основния закон. "Пожелавам успех на парламента в избора на председател ", каза президентът Румен Радев. Той коментира актуалните..
Община Рила няма отношение към процедурите по превъзлагане на реставрацията на църквата от 12 век "Св. Архангел Михаил", заради които Европейската прокуратура започна разследване за злоупотреба с пари от ЕС. Това каза кметът на общината Георги Кабзималски пред БНР: "Дали става въпрос за укрито ДДС, дали става въпрос за укрити..
Депутатите отново не успяха да изберат председател. За кандидатурата на Рая Назарян от ГЕРБ-СДС гласуваха 68 депутати. Предложението не беше прието. Номинацията на Силви Кирилов от ИТН бе подкрепена с 101 гласа "за". Обявен бе следващ ден за продължаване на заседанието да е понеделник 25 ноември, но след недоволство в..
Има шанс Румъния и България да се присъединят изцяло към Шенгенското пространство от януари 2025. Това заяви вътрешният министър на Унгария Шандор Пинтер след неформалната среща в Будапеща на вътрешните министри на Унгария, България, Румъния и Австрия. Илков на среща с вътрешните министри на Австрия, Унгария и Румъния в Будапеща Унгария е..
Проблемът с водоснабдяването в Ловеч и няколко села от общината се задълбочава. От дружеството ВиК предупредиха, че ако няма валежи и не се повиши дебитът на основния водоизточник "Черни Осъм", който е под критичните стойности, режимът на вода в областния център от 13 часа ще стане още по-тежък. ВиК: Нивата на обемите на язовирите в..
Вероятно от март 2025 г. България ще влезе в Шенген . Тази прогноза направи пред БНР Владимир Кисьов, бивш заместник-външен министър и главен преговарящ с ЕС. Той подчерта, че очаква до края на годината да отпадне "тази несправедливост" страната ни да не е част от Шенгенското пространство и определи днешната среща на вътрешните министри в..
Председател на 51-вото НС рано или късно ще изберат. Накрая може би ще стигнат до съгласие за най-възрастния. Въпросът е към какво води тази стъпка? Това прогнозира проф. Милена Стефанова, политолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", в интервю пред БНР. "И сега е моментът, в който изкарват парата, емоциите се нагнетяват,..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..