Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Квазимодо - Бог дал, Бог взел

"Парижката Света Богородица" е най-известното произведение на Виктор Юго, една от най-четените книги във Франция, преведена на десетки езици. Писателят изгражда незабравими персонажи - сред тях са гърбушкото Квазимодо, безнадеждно влюбен в циганката Есмералда, Клод Фроло, свещеникът, измъчван от призрака на собствената си обреченост, Клопен Труйлфу, кралят на просяците, и Луи XI, крал на Франция.
Квазимодо е главният герой на романа. Той бие камбаните на „Парижката Света Богородица“, почти не говори и е полусляп гърбушко. Звънът на църковните камбани е допринесъл и за глухота му. Изоставен от майка си като бебе, той е отгледан от Клод Фроло. Животът на Квазимодо е в пределите на катедралата и неговите единствени интереси са камбаните, любовта и предаността към Фроло.
Квазимодо е олицетворение на угнетения и презрян средновековен френски народ, глух и обезобразен, надарен само със страшна физическа сила, в който накрая се пробужда любовта и жаждата за справедливост.
Сюжетът на "Парижката Света Богородица" е изграден като любовен многоъгълник. Трима мъже (звънарят Квазимодо, архидяконът Клод Фроло и поетът Пиер Гренгоар) - по напълно различен начин - се стремят към сърцето на циганката Есмералда. Самата тя е влюбена до полуда в празноглавия и недостоен красавец капитан Феб дьо Шатопер. 
През годините романът се използва като основа за десетки театрални постановки, мюзикъли и игрални филми, което още веднъж доказва, че "Парижката Света Богородица" вълнува и до днес сърцата на милиони хора по целия свят. 

Повече за невероятния роман може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

30.03.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 30.03.25 година.  Изречението на месеца е "Свободата е дар, но не и когато на мястото на стария, идва нов господар". Негов автор е Христина Борисова от Севлиево.

публикувано на 30.03.25 в 08:15

23.03.25 Законите на Мърфи

В звуковия файл можете да чуете рубриката от 23.03.25 година.

публикувано на 23.03.25 в 08:15

Една от емблемите на древния Пловдив бе открита официално

Археологическият комплекс „Небет тепе“ в Пловдив бе официално открит за посетители. Заедно с античния комплекс „Източна порта на „Филипопол“, обектите са част от проекта на община Пловдив „По крепостните стени на Филипопол“, финансиран по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020. Работата по проекта, който е на стойност 9.3 млн...

публикувано на 20.03.25 в 14:55

"Надпяване" – фолклорна класация, март 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 17.03.25 в 12:49

16.03.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 16.03.25 г. 

публикувано на 16.03.25 в 08:15

Асен Минчев за страстта към историята и важността на фактите

"Хобито ми е особено, защото не е свързано със спорта, а с нещо, което е с лоша слава в човешката история – най-жестокия военен сблъсък досега: Втората световна война." Това сподели в предаването "Хоризонт до обед" Асен Минчев, ветеран в българската спортна журналистика, дългогодишен репортер в БНР, отразявал събития от света на ските,..

публикувано на 12.03.25 в 11:31

09.03.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 09.03.25 година. Водещ - Даниела Якова. 

публикувано на 10.03.25 в 09:04