Това мнение изрази политологът Страхил Делийски, след като ГЕРБ върна втория проучвателен мандат за съставяне на правителство и преди повторни консултации при президента утре.
"Всички тези процедури имат смисъл в една работеща демокрация. Те имат смисъл само когато от властта има смисъл. Когато тези, които избират и тези, които биват избирани, са в органична връзка и живеят в общ политически свят, тогава демократичните процедури са нещо мног оважно. Когато имаме огромна част от обществото, която не преживява политическите представители като такива, не преживява институциите на политическото представителство като ефективни и работещи, то тогава тези процедури започват да изглеждат малко далечни. Усещането, че някакви хора от елита се разбират как да се разпределят властовите позиции, безотносително към дневния ред на обществото, това е големият проблем."
Страхил Делийски смята, че е скъсана връзката между представляващи и представлявани. По думите му имаме политически елит, който представлява максимум 5% от населението и се чудим защо разговорите вътре в този елит не интересуват мнозинството.
"Вместо да говорим за дефицита на представителство, който нашите партии не могат да покрият, ние имаме свръхпредставено икономическо малцинство в Народното събрание и свръхнепредставено огромно икономическо мнозинство."
Не става въпрос за партийни сметки, а за проектни сметки, защото нямаме партии, а проекти, подчерта той.
"БСП е проектът на Нинова, ГЕРБ е проектът на Борисов и клиентелата – механизми които в литературата са познати като картелни партии. Ние не говорим за политически сметки, за политически аргументи, а за нещо друго."
Дори нови проекти да влязат, те няма да нарушат принципа на непредставителство, смята Делийски.
Изглежда странно защо ГЕРБ след като инициираха вот на недоверие, не искат да съставят правителство, това е абсурдно, коментира Делийски. По думите му това е пореден пример за това как политическата логика издъхва.
Преди връчването на третия мандат и въпросителните около постигането на съгласие за създаване на кабинет с него Делийски изтъкна, че започват да изникват въпроси – защо досега не можеше, какво пречеше, какво се случи, така че изведнъж да може.
Когато липсват отговори, ще остане съмнение, че в рамките на седмица някакви кръгове са си стиснали ръцете и са решили, че нещо ще опитат да направят, а това предварително създава контекст на недоверие, категоричен е политологът.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство както през..
Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..
През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..