„Баща му се казва Димо, майка му – Мария. Баща му е бил тежък търговец. Търгувал е в Австрия, Германия, Италия. Изнасял е цялата занаятчийска продукция на Омуртаг и района и е внасял модерни стоки. Дядо му е бил поп Слави, така че още тогава в килийното училище към църквата е получил добро образование. 1812 година е много трагична за Европа, когато Наполеон напада Русия. Бащата на светеца изгубва своето положение и фалира. Умира същата година, а след кратко време и майка му. 14-годишен през 1818 година той решава да дойде в Търново, където постъпва чирак при един керемидар. Историята е много трагична. Той е насилван да приеме исляма, отказва и на 16 юли 1822 година е обесен. На неговото обесване присъстват двама български монаси Никофир и Еротей от Атонските манастири“.
Атонските монаси Никофир и Еротей пишат житието на Иван Димов и той е канонизиран за великомъченик една година след своята гибел. Това се случило на 16 юли 1823 година в митрополитския храм „Светите Петър и Павел“ в Търново, разказва богословът Пламен Събев:
„Той е проявил изключителна сила духом, защото, когато е отивал на смърт, той поздравява всички, които са се събрали, за да го изпратят. В тълпата е имало и мюсюлмани, и християни, и иноверци. Това е първата стъпка към светостта. Той умира невинен, той е несправедливо обвинен и умира за Христовата вяра, и това е всъщност, което го превръща в светец. Когато е обесен, се случва едно голямо чудо. Когато той още виси на бесилката, всички от квартала са наблюдавали един огромен лъч, който се простира до небето, така е описано в житието. Това е първият белег. Случва се чудо, защото три дена вали дъжд, който отмива тялото. Тялото пада в реката и там отново благочестиви християни го намират абсолютно нетленно, въпреки че той е бил обезобразен и с рани. Тялото му е било толкова чисто и добре измито, сякаш е било като живо“.
Почитаме паметта и делото на Свети Паисий ХилендарскиНеизвестно остава мястото, където е погребан светецът, допълва богословът Пламен Събев, който преди 20 години е рисувал две икони на Свети Йоан Търновски – Трапезонтски след дълги периоди на молитва и подготовка, за да достигне до образа му, за който няма никакви данни как е изглеждал.
Най-големият изследовател на светеца е вече покойният академик Иван Радев, под чийто патронаж преди 20 години се проведе голяма научна конференция, посветена на Свети Йоан Търновски – Трапезонтски, с участието на учени от БАН, от Софийския, Великотърновския и Шуменския университет.
Учителката Димитринка Карамфилова е родственица на светеца по неговата майчина линия и през 2020 година издаде фотодокументалната летописна книга „Моят родствен корен“:
„Дълго време търсих материали, питах, разпитвах, говорих с много хора, с родственици по телефона. Това беше прекрасно пътуване във времето, защото аз не само се докоснах до интересни случаи, запознавах се с мои родственици, които до тогава изобщо не познавах. Това бяха мигове на сълзи, на откровения по телефоните. Тази книга беше мечтата на живота ми“.
Две родови срещи са провеждани през годините на наследниците от рода на Свети Йоан Търновски – Трапезонтски, сред родствениците е и вторият български космонавт Александър Александров.
Сега за 200-годишнината от гибелта на светеца са предвидени прояви и във Велико Търново, и в Омуртаг, посочи председателят на инициативния комитет за възраждане паметта на Свети Йоан Търновски Стоян Долапчиев:
„В събота, 16 юли, точно когато се навършват 200 години от неговата гибел, ще има служба възпоменание в катедралния храм. В неделя също ще има служба в родния град на светеца Омуртаг и други съпътстващи прояви. На 14 октомври ще се проведе научен форум за живота и делото на свети Иван. Ние имаме идеята да започнем инициатива за изграждането на един малък храм-параклис в Търново. Това ще го започнем след 14 октомври“.
Репортаж можете да чуете в звуковия файл.50-годишен мъж от американския щат Алабама беше екзекутиран с газ азот за убийството през 1994 г. на 37-годишна жена, пътувала на стоп. Тя е била нападната, пребита, а разчлененото ѝ тяло изхвърлено от скала. Това е третата екзекуция с газ азот в САЩ, отбелязва Асошиейтед прес. Дъщерята на жертвата говори пред репортери, като заяви, че бъдещето..
В Атина се проведе голяма протестна демонстрация на пенсионерите. Те искат добро здравеопазване и по-високи пенсии. "Искаме достойни старини", скандираха пред парламента стотици гръцки пенсионери, пристигнали за протеста от цялата страна. На част от плакатите бяха написани исканията им – достойни пенсии, безплатни лекарства и ниски цени,..
Правителството прие Постановление за одобряване на допълнителни 125 млн. лв. по бюджета на Държавен фонд "Земеделие" за 2024 г. за финансова подкрепа на земеделските стопани предвид негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна. От правителствения пресцентър съобщават, че държавната помощ се осигурява в изпълнение на..
През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа все още не е..
Изследването на процесите при тежка Covid инфекция е дала нов тласък на изследванията на раковите заболявания, се казва в ново проучване, публикувано в реномирано американско медицинско списание. При изследвания върху мишки е стигнато до изненадващото откритие, че Covid инфекцията води до намаляване на раковите тумори. Въпреки това учените..
Украйна преговаря със западните си партньори разработи за засилване на противовъздушната отбрана срещу новите заплахи, след като вчера Русия "изпита" новата си хиперзвукова балистична ракета със среден обсег върху украинския град Днипро. Това каза украинският президент Володимир Зеленски, съобщи АФП. Путин: Новата ракета..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В писмо до МВнР тя обвинява дипломатът, че ѝ е правил неприлични предложения за ресторант и я питал "обичаш ли баня", сподели самата Хвостенко в интервю пред БНР. Остават разногласията по..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..