Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зависимостта на Германия от руския газ с годините се задълбочава все повече, смята той

Александър Велев: Русия и Европа играят с газа на котка и мишка

Германските газохранилища, които са в руски ръце, са допълнителното кранче, с което Русия може да въздейства върху Германия и германската политика, подчерта журналистът

Александър Велев
Снимка: БГНЕС

"Новата цена на газа ще се отрази върху джоба на германците и се мисли за методи за компенсации и за налагане на икономии. Един градус по-ниска температура през зимата означава около 10-17% по-ниска сметка за газ. Около 20 милиона домакинства са зависими от газ в Германия, горе-долу около 50% от населението."

Това каза в интервю за БНР Александър Велев, бивш кореспондент на БНР в Германия и бивш генерален директор на медията.

Той обаче определи като "крайни" предупрежденията, че е застрашен социалният мир в страната и допълни, че "малко се преекспонира" темата ще има ли газ или не.

"Икономическата логика е, че Русия би загубила повече, ако спре кранчето, отколкото Германия и Европа. Защото газопроводи не се създават за няколко дена. Тук е игра на котка и мишка. Европа заплашва, че ще спре купуването на газ. Русия пък играе с това, защото Европа все още не е готова да спре закупуването на газ от Русия. Играе със заплахата, със страха, че днес може да бъде спрян газът и да остане Европа в ситуация на криза."

Газ станция близо до границата между Германия и Полша, която спря да получава руски газ по тръбопровода Ямал - Европа. Снимка: ЕПА/БГНЕС

В предаването "Събота 150" журналистът анализира как се е стигнало до зависимостта на страната от руския газ – източник на около 50 на сто от вноса. Алтернативните възможности, извън втечнения газ, са доставките от Норвегия, Нидерландия и Белгия. Германия изгражда и един от планираните терминали за втечнен газ, уточни той.

Германия чрез "Северен поток" 1 и 2 се стреми да заобиколи Полша и Украйна в доставките на газ и по този начин да гарантира доставките за германската индустрия – между 30 и 50% от газа отива за индустрията, поясни Велев.

до ден днешен Германия получава газ на по-ниска цена, газопреносните дружества, които продават газа на крайния потребител,  трябва да покриват разликата между свободния пазар и цената, която са получавали от Русия, те не могат да я покриват и губят пари."

Зависимостта от руския газ с годините се задълбочава все повече, особено след 2009 г., отбеляза журналистът и допълни, че дори след анексирането на Крим недалновидно Германия продава на "Газпром" най-голямото си хранилище, което е капацитет 3,9 милиарда кубически метра газ – повече от потреблението на България.

Други две хранилища също са притежание на руския газов гигант, а обслужването на "Северен поток" 1 е също в руски ръце, посочи Александър Велев.

"В момента хранилищата в Германия са запълнени 60%, но тези, които са в руски ръце, далеч не са в такъв процент запълнени. Това е допълнителното кранче, с което Русия може да въздейства върху Германия и германската политика."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Официално откриване на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..

публикувано на 07.07.25 в 07:55
Димитър Вацов

Димитър Вацов: С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС

С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..

публикувано на 05.07.25 в 13:56

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01