Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хълмът със стоте стола

Вероятно много от вас ще повдигнат вежди, когато някой им каже, че и София, подобно на Пловдив, си има хълм. Доскоро той беше забравена част от градския пейзаж, но благодарение на група млади хора се върна към живот. И то какъв!

Стълбите над Гьоте-институт, свързващи "Дондуков" и "Московска", са любимо място в сърцето на столицата. Така, както и намиращата се в съседство ул. "Малко Търновo". Двете са като машина на времето - макар и за секунди, потапят минаващите оттам в духа на парижкия квартал Montmartre и за миг рязко ги откъсват от шума на забързаното ежедневие. Ако в последните няколко дни сте изкачили (или сте се спуснали по) въпросните стълби, няма как да не сте попаднали на необичайно много хора, музика и, разбира се… столове. Видими, скрити, висящи, по-малко, повече или точно сто.



"100 Стола" е най-новият проект на Фондация "Колективът". Основната концепция е да се вдъхне нов живот на занемарени градски пространства. Първото такова се намира на ул. "Будапеща" 1. Това е малкият двор на Института по тракология към БАН.

"Инициативата цели да създава събития, които отключват пространства. Надяваме се това да е първото, след което да има още много, като по този начин целим да създадем мрежа от пространства, които малко по малко да променят цялостния културен пулс на града ни“, казва в предаването "Изотопия" една от организаторките на събитието Антония Димитрова. "Главната идея е да бъдем част от развитието на по-добро бъдеще в България, като смятаме, че всеки един от нас има отговорност към осъществяването му", допълва Антония.



От 14 до 17 юли "100 Стола" събира редица наши артисти. Чудомир Драгнев, стар изотопски познайник, участва активно в преобразяването на терена. Посетителите могат да открият много негови работи, както и такива на други творци от ателиетата на Culture Lab. Режисьорът Теодора-Косара Попова представя изложбата "У-лица" с портретна фотография, а киновечер събира нейни късометражни филми. Към програмата с визуални изкуства има и инсталация от проекта Abandoned Bulgaria, която показва изоставени сгради из цялата страна. Артисти от Художествената академия, Bureau XII и Работилница ПУНКТ показват идеите си за създаването и трансформацията на градската мебел чрез най-различни материали, иновативни форми и цветове. Графити, нарисувани по време на събитието от Glow, Точка и Алекси Иванов, оцветяват стените на сградата на БАН.




Антония е художник, живяла е дълги години в чужбина, но в "100 Стола" ролята ѝ е съвсем друга.

"Моята творба в случая е по-скоро ролята на организатор и креативен директор, събирането и изграждането на връзки между изкуството и потенциала на това пространство. Откакто съм в България, се фокусирам върху това как изкуството може да променя обществото. Изкуството наистина има силата да променя културата", заявява младата художничка.

Всяка вечер има и много музика, осигурена от Uke Duo, Clavexperience, Лютеница, Tino, Насо Русков, Cool Den, The Gentlemen и DESY & Peter.

Група Uke Duo
Следващите събития от инициативата вече се подготвят, а в началото на септември за трета година "Колективът" ще представи поредното издание на друг от успешните си проекти - "Реките на София".

"Той започна със семпла идея - детска лодка от хартия да бъде възпроизведена в лодка от дървени летвички и платно и да се пусне като художествена инсталация в реките, като така подчертае тяхната функция. Започна диалог с общини, институции и бизнеси. Търсим начин, по който да работим заедно за едно общо добро, което искаме да изградим", припомня Тони.





Повече за "100 Стола" и останалите идеи на "Колективът" можете да чуете в звуковия файл.


Снимки: Иван Нотев, Антония Димитрова, "Реките на София"

По публикацията работи: Иван Нотев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

25-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на 100-годишнината от рождението на великия български тенор Никола Николов. В него са включени изказвания на слушатели, споделени на редакционния телефон, част от слушателски писма, изпратени на електронната поща, и..

обновено на 31.03.25 в 17:37
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Отело“ в Телавивската опера

За почти 80-годишната история на Израелската опера за пръв път е поставена “Отело“ на Джузепе Верди. На традиционната лекция преди спектакъла драматургът на операта даде задача на слушателите си да открият какво прави тази творба предтеча на веризма. Според него тя се отличава коренно от предишните опери на Верди и отваря вратите на любимия му..

публикувано на 31.03.25 в 17:11
Ла Скала - Милано

Премиера на “Тоска“ в Миланската Скала

Мартенският афиш на Миланската Скала зарадва любителите на оперното изкуство с шедьовъра на Джакомо Пучини “Тоска”. На 15 март завесата на театъра тържествено се вдигна за спектакъла, открил сезон 2019/2020 г. За пореден път режисьорът Давиде Ливермор не разочарова публиката със своята зрелищна продукция, а изключителният музикален състав и..

публикувано на 31.03.25 в 14:39
Къщата на залязващото слънце

Разместване на пластовете от миналото в изложбата "Къщата на залязващото слънце"

Галерия "Доза" представя изложбата на Станислав Беловски "Къщата на залязващото слънце".  Произведенията в  нея не пресъздават миналото, а го разместват – като монтаж, който поражда напрежение между образите, вместо да ги фиксира в носталгичен ред. Те задават посока на тръгване "навътре" – към личното, към спомена. Изградени са така, сякаш кадрират..

публикувано на 31.03.25 в 11:59
Георги Грозев

Драматичният театър в Ловеч с премиера на моноспектакъла "Последният танц на Нижински"

Драматичният театър в Ловеч ще представи премиерата на моноспектакъла "Последният танц на Нижински". Пиесата на Норман Алън се поставя за първи път в България. Режисьор и актьор на моноспектакъла е Георги Грозев. Правата за постановката са закупени от Холивуд. Вацлав Нижински е легендарен руски и френски балетист и балетмайстор. Той е о..

публикувано на 31.03.25 в 11:35

Отзвук от оперната гала на Анна Нетребко и Юсиф Ейвазов в София

Месец март ще остане паметен с първото гостуване у нас на оперната мегазвезда Анна Нетребко . Гледали сме на големия екран оперни продукции с нея – преки прожекции и филмирани спектакли, най-напред в НДК, след това в Cinema Cityв кино сезоните на Метрополитън, в кината Арена – в кино сезоните на Кралския балет и опера в Лондон “Ковънт Гардън“,..

публикувано на 30.03.25 в 22:10