Политиката по иновации трябва да бъде приоритет на всяко правителство, те са ключ към овладяване на кризите, каза президентът Румен Радев при откриването форум на тема "Иновациите - възможности пред България".
"Някои ще кажат дали сега, в този момент, когато сме в дълбока криза, в голямата политика трябва да говорим за политика на иновациите. Убеден съм, че именно сега, когато сме на прага на преформатиране на политическото пространство, трябва да се напомня на всички политици, които ще поемат отговорност за управлението на страната, че имено политика по иновации трябва да бъде приоритет на всяко едно правителство. Доскоро иновациите се приемаха като катализатор на глобализацията. Днес те са ключ към овладяване на кризите, а утре те уверено се превръщат в гарант за прогреса и за качеството на живот", посочи Радев при откриването на Националната кръгла маса на тема ""Иновациите – възможностите пред България".
Проект, свързан с иновациите, е заложен в програмата на Министерството на отбраната до 2025 г. Това обяви министърът в оставка Драгомир Заков.
"Наред с проектите за модернизация и превъоръжаване, предвиждаме внедряване на възобновяеми енергийни източници в инфраструктурата на формированията на въоръжените сили", посочи той по време на националната кръгла маса.
Според министъра на енергетиката в оставка Александър Николов иновациите ще допринесат за по-голяма независимост и в този сектор:
"Ако не се фокусираме в следващите няколко години за това, какво представлява България, какви са основните ѝ възможности и задължения за реализация, ще продължим да изоставаме с такъв темп, който ще ни направи много по-зависими, отколкото сме в момента".
Във видеообръщение по време на събитието европейският комисар за иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж Мария Габриел посочи, че днешната национална кръгла маса е навременна и необходима, предоставя перспективите пред България в областта на иновациите. Тя изтъкна, че тази кръгла маса е първото официално събитие в държава-членка на Европейския съюз (ЕС) след представянето на новата Европейска иновационна програма за ЕС само преди дни. Целта е с новата програма да бъдат дадени възможности не само за Европа, но и за България."Амбициите ни са да свържем европейските екосистеми за иновации", заяви българският еврокомисар. Тя допълни, че целта е да бъдат създадени нови работни места, да се помогне на стартъпите и компаниите да реализират пълния си потенциал.
Еврокомисарят напомни, че последната стратегия на ЕС за иновации е от 2011 г. Оттогава обаче много неща са се променили. Цифрите за 2021 г. показват, че за първи път инвестициите в стартъпи са удвоени, като само за 2021 г. те са 100 млн. евро. Наблюдава се растеж и в България. Инвестициите в стартъпи са се увеличили десетократно – от 16 млн. евро през 2020 г. до 174 млн. евро през 2021 г., посочи Мария Габриел. Има го и първият български еднорог – компанията Payhawk ("Пейхоук").
Европейският съвет по иновациите вече е подпомогнал над 5000 стартъпа и компании и това също е реална възможност за България, счита българският еврокомисар. В рамките на програмата "Ускорител" досега има 20 подкрепени български компании, допълни Мария Габриел.
" Огромна част от здравето зависи от това какви емоции изживяваме, как гледаме на света ." Това каза в интервю за БНР Георги Малчев от Фондация "Предай нататък". Фондация "Предай нататък" създава радост за възрастни хора от общински домове Една от кампаниите на фондацията е "До утре вечер в другия спектакъл", с която осигурява билети..
На тристранна министерска среща между България, Гърция и Турция в Истанбул бе постигнато споразумение за сътрудничество срещу нелегалната миграция и мрежите за контрабанда. Вътрешните министри на България и Турция и министърът на миграцията на Гърция ще разговарят в Истанбул Атанас Илков: Няма промяна в средата за сигурност "В..
26 блока и сгради ще бъдат санирани в Кюстендил, Бобов дол и Дупница с безвъзмездно отпуснати по т.нар. "справедливия преход" средства, отпуснати от ЕК за трите региона - Кюстендил, Перник и Стара Загора, където предстои закриване на въглищните централи. Одобрените проекти за Кюстендилска област са 26. Те ще бъдат финансирани безвъзмездно с 31,8..
Сняг посред лято ще вали във Венеция, след като проектът "Псевдоприрода" спечели конкурса за българското представяне на Венецианското биенале. Искахме силна идея да я представим възможно най-просто . Видяхме, че простите думи са по-силни от дългите текстове , сподели пред БНР авторът на проекта Ясен Марков, който работи в Германия. "..
Въоръжен грабеж на офис за бързи кредити е извършен снощи в Хасково, съобщават от полицията. На спешния телефон е позвънила управителката на офиса, която сигнализирала, че 2 минути преди края на работния ден – в 17:58 часа, в обекта влязъл мъж, в тъмни дрехи, а и с маска на лицето. Той държал в ръката си насочен пистолет и след заплаха..
Зaседанието на парламента беше временно прекъснато по искане на БСП - Обединена левица. Това стана минути преди да бъде гласуван текстът за от промените в Закона за съдебната власт, който забранява на ВСС с изтекъл мандат да гласува за главен прокурор и председатели на ВКС и ВАС. Законът за съдебната власт влиза за окончателно гласуване
Сложна остава пътната обстановка в Северна Гърция поради заледени пътища. В област Атика слагат нови камери с автоматични глоби за нарушителите. В Северна Гърция има много заледени участъци по пътищата, предупреждава полицията. Спряха движението дори от Солун към крайните квартали на града. Забрана за движение има от Солун до части от..
"Оставаме в готовност - код жълто, условно ." Това каза пред БНР Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ),..
Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник..
Стихията в Лос Анджелис е с библейски размери. Това разказа пред БНР Христофор Караджов, преподавател по журналистика в Калифорнийския университет...