Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съдът окончателно отхвърли иск на "Артекс" срещу спирането на строежа "Златен век" в София

Снимка: Ани Петрова

Съдът окончателно отхвърли иска на строителната фирма "Артекс", който имаше за цел да попречи на Държавния строителен контрол да издаде акт за спиране на строителството на сградата "Златен век" в София.

Делото започна преди повече от година, когато беше установено, че сградата се строи без валидни строителни книжа и строителното разрешение е изтекло.

Общински съветници от "Демократична България" и кметът на район "Лозенец" дадоха разяснение по казуса. От инициативния комитет "Лозенец" настояват за премахването на сградата, която според Никола Вапцаров е построена незаконно.

Сега строителният контрол трябва да довърши процедурата със съответен акт, информира кметът на столичния район "Лозенец" Константин Павлов:

"Протестите са едва ли не от първия ден на строителство, ако не и от преди това, просто ние в момента сме Свидетели на поредната стъпка от този многосериен филм. Ако се установи недвусмислено, че сградата няма валидни строителни книжа, тя трябва да бъде премахната".

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.

От строителна компания "Артекс" изпратиха позиция до БНР, в която се казва, че решението на ВАС не отхвърля иска на "Артекс Златен век", а го оставя без разглеждане, защото намира, че дружеството разполага с друг ред за правна защита. 

"От това решение по никакъв начин не произтича извод за невалидност на разрешението за строеж, за незаконност на строежа, а още по-малко за предстоящо премахване на сградата или части от нея, каквито манипулативни твърдения бяха тиражирани в някои медии.

Нещо повече, преди една година, по повод на обжалвана обезпечителна мярка, друг състав на ВАС се произнесе, че същият този иск на "АРТЕКС Златен век" е допустим и вероятно основателен...

Сега в дискрецията на ДНСК остава да прецени как да продължи стартиралото преди година административно производство. Вярваме, че при вземането на решение по казуса ДНСК ще съобрази както становищата на различните съдебни инстанции относно валидността на разрешението за строеж по делата от последната година, така и променената фактическа обстановка – грубият строеж на сградата е вече завършен, т.е. към днешна дата разрешението за строеж е реализирано. А като се имат предвид новите обстоятелства и позицията по въпроса за валидността на разрешението за строеж на различните съдебни състави, по всичко изглежда, че спряното административно производство няма как да приключи със законосъобразен акт за ново спиране на строежа и трябва да бъде прекратено".

С цялата позиция на "Артекс" може да се запознаете ТУК 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио (вляво) и израелският премиер Бенямин Нетаняху (вдясно) посещават Стената на плача в Стария град на Йерусалим, 14 септември 2025 г.

Държавният секретар на САЩ е в Израел на тридневно посещение

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио долетя в Израел на 3-дневно посещение с основна цел, според Вашингтон, изнамирането на начини за освобождаване на израелските заложници, които Хамас продължава да държи близо две години след нападението от 7 октомври 2023-та. Над 250 000 души са напуснали град Газа през последните няколко седмици..

публикувано на 14.09.25 в 19:17
Министър-председателят на Северен Рейн-Вестфалия Хендрик Вюст.

Избори за местна власт в германската провинция Северен Рейн-Вестфалия

В най-богатата и многолюдна провинция на Германия - Северен Рейн-Вестфалия, се провеждат избори за местна власт. Призвани да гласуват за свои кметове и общински съвети са повече от 13 и половина милиона избиратели от Леверкузен, Гелзенкирхен, Бон, Аахен и редица други градове. Според местните медии днешният вот е първи тест за управляващата на..

публикувано на 14.09.25 в 19:14

Медицински хеликоптер транспортира от Ямбол до София мъж, пострадал тежко при битов инцидент

63-годишен пациент от Ямбол е транспортиран с медицински хеликоптер до столичната  болница "Софиямед". Това е първият случай на използване на въздушна линейка в Ямболска област. Медицинският хеликоптер е кацнал в 13:30 часа на градския стадион след координация между Министерството на здравеопазването и Центъра за спешна медицинска помощ в Ямбол...

публикувано на 14.09.25 в 19:07

Плевенчани отново на протест: Не искаме лукс, искаме течаща вода

В Плевен тази вечер отново се провежда  протест срещу безводието, който започна с автошествие и блокиране на три републикански пътя и центъра на града. Протестиращите без автомобили се събраха пред Драматично-кукления театър "Иван Радоев" и тръгнаха на шествие до Общината.  Протестно автошествие в Плевен срещу безводието затвори републикански пътища..

публикувано на 14.09.25 в 18:42

Протестиращите от столичния кв. "Горубляне" освободиха движението по бул. "Цариградско шосе"

Протестиращите от столичния квартал "Горубляне" освободиха движението по бул. "Цариградско шосе".  Жителите протестираха с искане за оставка на заместник-кмета по направление​​​​ "Обществено строителство" Никола Лютов. Жители на столичния кв. "Горубляне" на протест, искат оставката зам.-кмет Причината за исканата оставка е несправяне със..

публикувано на 14.09.25 в 18:34
Снимката е илюстративна, архив.

Двама румънци загинаха при катастрофа в Прохода на Републиката, пътят остава затворен

Двама румънски граждани са загинали при катастрофа в Прохода на Републиката". Инцидентът е станал около 16:00 часа в северната страна между великотърновските села Въглевци и Вонеща вода. Пътят ще  остане затворен за неопределено време.  Тежката катастрофа е станала между три леки автомобила с румънска регистрация и тир. На този етап няма..

публикувано на 14.09.25 в 18:25

Ясен е графикът на изпитите за правоспособност на радиолюбителите

Определен е графикът за предстоящите изпити за придобиване на радиолюбителска правоспособност. Очаква се броят на новите радиолюбители тази година да достигне между 500 и 600 души.  Председателят на Българската федерация на радиолюбителите Виктор Ценков коментира, че е въведена и процедура за пререгистрация на неактивни инициали. Всеки има три години за..

публикувано на 14.09.25 в 17:52