Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елиас Канети от Русчук

Паметник на Елиас Канети в Русе
Снимка: Община Русе

На днешната дата преди 117 години е роден носителят на Нобелова награда за литература Елиас Канети. Този немскоезичен писател, живее в Лондон, Париж, Виена, Берлин и Цюрих, но се ражда в Русе, България. 

Днес докторът по история Веселина Антонова организира разходка в града по местата, свързани с живота на Канети. 

Русе, ул."Гурко", номер 13. Тук е началото на историческата разходка по местата, свързани с Елиас Канети. Тук е родната къща на единствения нобелист, с когото се свързва България. Къщата, за жалост, сега е почти недостъпна заради бурени, но това е следствие на десетилетно съдебно дело. То преди дни приключи и един русенски адвокат ще носи срама на опетненото реноме. 

Родната къща на Канети, където малкият Елиас се ражда в 1 часа по обед на 25 юли 1905, е домът и на старшия Канети - авторитарен и строг търговец. Родителите на Елиас са Жак Канети и Матилда Ардити, които имат общо три деца:

"Дядо Канети и дядо Ардити са против този брак и винаги дядо Ардити се отнася с леко пренебрежение към парвенюто Канети. Но младите побеждават и с помощта на комшии и приятели сключват брак през 1904 година", разказа Антонова.


На не повече от 50 метра, на ул."Самуил", е къщата на семейство Ардити. Първите сведения за фамилията са от 13-14 век - три поколения Ардити са лекари и астрономи към Испанския кралски двор.

"Това е еврейският квартал. Първите поселения от евреи в Русе са от края на 18 век. ... През войната 1806-1812 г., Руско-турската война, градът е опожарен и българските и еврейски семейства напускат Русе, но веднага след войната голяма част от тях се връщат и тогава вече започва бързото разрастване на еврейската махала, с активен обществен живот в нея", обясни докторът по история Веселина Антонова. 

След около стотина крачки - на ул."Рила" 17, е къщата на фамилия Афталион, почти в съседство е домът на Розанис, а на "Добруджа" е имотът на леля Белина. Какви са връзките на нобелиста Канети с тези места на памет, може да чуете от Веселина Антонова по време на обиколката, която продължава през площад "Елиас Канети" и естествено финалът е пред търговския дом на фамилията на ул."Славянска", почти до Дунава. Разказът продължава за търговската част, пълна със зърно, с колониални стоки, със сечива, с шоколад, от който никога не давали на малкия Елиас. 

Всичко това води логично до обяснението защо при връчването на Нобеловата награда на въпрос на организаторите като какъв писател да го представят - австрийски, английски, швейцарски, накрая изписват името му така - "Елиас Канети от Русчук":

"Той е един човек на света, на Европа. И може би така е решил - да бъде Елиас Канети от Русчук".

Репортаж на Ася Пенчева в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.

Снимки: Ася Пенчева

Веселина Антонова

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дейвид Линч

Дейвид Линч: Никога не съм се чувствал различен

Цялата история чуйте в звуковия файл.

публикувано на 17.01.25 в 13:15
Петя Грудева - психолог

Петя Грудева: Все по-често хората търсят помощ и подкрепа от психолог

Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..

публикувано на 19.01.25 в 06:10

Краси Куртев – летният лъч в българската музика

Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"

публикувано на 11.01.25 в 15:46

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09