Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Властелини на скоростните изчисления

Учителят по математика Георги Георгиев и 11-годишният му ученик Калоян коренуват наум шестцифрени числа и изчисляват за под две секунди дни от седмицата на дати 400 години назад

Снимка: unsplash.com


Абсолютен ужас или изящна красота. Оценки за нея има и в двете крайности на емоционалния спектър. 

Математика.

Поводът да си говорим за нея в Автономията са грандиозните български успехи на Световно първенство по изчисляване на ум - Mental Calculation World Cup 2022. Шампионатът се проведе между 15 и 17 юли в Падерборн, Германия. На него се събират математически умове от целия свят. 

Двама българи спечелиха отличия в доста престижни дисциплини. Това са златният медалист - учителят по математика Георги Георгиев и неговият ученик - 11-годишният Калоян Гешев, който взе сребро и бронз в две от категориите на шампионата.

Георги Георгиев дава подробности за математичската битка: "Състезанието събира 40-те най-добри скоростни калкулатора в света. Имаше участници от 16 държави, които се състезават в 5 дисциплини. Една от тях е събиране на 10 дестцифрени числа. Победителят реши 32 задачи в рамките на 7 минути. Други дисциплини са умножение на две осемцифрени числа, коренуване на шестцифлено число, като трябва да се изчислят трите цифри преди запетаята и петте цифри след нея. Всичко това се изчислява на ум. Нямате право да пишете никакви изчисления и цифри, нищо освен отговора."

Георги печели златен медал в дисциплината Хекток. Целта е да се комбинират произволни шест цифри от 1 до 9, които чрез математически действия (събиране, изваждане, умножение, деление и коренуване) да дадат като резлутат числото 100. 

Например: 123456 = -1*2+ 3*(4+5*6), което е равно на 100. Регламентът предвижда решаване на 40 задачи за 20 минути.

В състезанието има и дисциплина за изчисляване на ум на дни от седмицата в миналото по зададени дати. Георги и Калоян са повече от факири в това отношение - двамата могат да изчислят наум какъв ден от седмицата е била която и да е дата 400 години назад. Проверихме тези техни умения - може да чуете повече в записа.

Освен изброените дисциплини, има и пет задачи изненада - никой не знае какви са те, никога не са се падали. Това са аритметични проблеми, които се падат на момента и тези задачи дават максимум от 100 точки, сумират се и се прибавят към другите 5 дисциплини.

Калоян и Георги пред залата, в която се проведе състезанието Mental Calculation World Cup 2022

България като математическа сила

Калоян успява да победи хора, които са отдали живота си на това и прави чудеса в дисциплината "square roots" или коренуване на шестцифрени числа наум - трябва да се познаят трите цифри преди и петте след запетаята. 


Калоян решава 80 задачи за 10 минути и подобрява световния рекорд по коренуване на шестцифрени числа -  решава 10 задачи за 50 секунди, а рекордът е 61 секунди. В рамките на състезанието обаче се появява момче, което се справя с тези задачи за 45 секунди. 

Калоян завърши трети и във втората по престижност дисциплина, наречена "Най- вариативен калкулатор". Това са пет аритметични проблема, които се сумират за един краен резултат. Един от тях е деление, където Калоян завършва първи, разделяйки около 80 задачи без остатък на осемцифрено или четирицифрено число.

Георги: "Ние сме изключителен фактор. Жалкото обаче е, че в България няма други хора, които да се занимават с такъв вид изчисления. Това е частичен дял от математиката, на който се не обръща толкова внимание, което е жалко." 

Калоян Гешев по време на състезанието Mental Calculation World Cup 2022

Пътят на математическия ум

Георги: "То е заложено в нас. 2011 г. бях на световно първенство по судоку. Там се класирах сред първите петима. Тогава, когато реших да си проверя резултатите, разбрах, че има дисциплина, свързана с изчисление и че състезанието ще бъде в Турция. Тогава си казах - ти изчисляваш доста добре, защо не. Така от 2012 г. започна всичко." 

Калоян ще бъде шести клас. Учи в математическа паралелка в столичното 125 средно училище "Проф. Боян Пенев". За любовта си към къматематиката казва същото като Георги - че е заложена в него и разказва: "Когато бях 3-4-годишен писах големи цифри, в първи клас вече умножавах двуцирени числа. После през 2018 г. отхрихме учителя ми Георги Георгиев и така започнахме."

Георги Георгиев по време на състезанието Mental Calculation World Cup 2022

Георги: "Деца като Калоян са изключителна рядкост. Цифрите просто са заложени в тях и са изключително търсени в държави като Индия и Япония, които определят стандартите в математиката."

От решаваща важност е математическите умения да се развиват в ранна детска възраст, казва Георги: "Когато дадено дете, което има потенциал бъде обучено на 7-8 години, когато стане на 11, то на практика става почти непобедимо."

Целия разговор с Георги Георгиев и Калоян Гешев може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ВМА е с изцяло реновиран Център по трансфузионна хематология

ВМА е с изцяло реновиран Център по трансфузионна хематология. Създаден преди 30 години той обезпечава с кръв и кръвни продукти столичната военна болница и въоръжените сили. Да защитава живота и здравето на пациентите, обезпечавайки ги с кръв и кръвни продукти, е голямата мисия на Центъра за трансфузионна хематология още от..

публикувано на 02.06.24 в 07:50

В манастира "Св. св. Петър и Павел" започнаха честванията за 150-годишнината от създаването на първата семинария у нас

С откриването на музейна експозиция и с валидиране на историческа пощенска марка в манастира „Св. св. Петър и Павел“ до Лясковец започнаха честванията за 150-ата годишнина от създаването на първата семинария у нас – Петропавловската.  Имали сме духовно образование още преди освобождението, подчерта великотърновският митрополит..

публикувано на 02.06.24 в 07:10

Доброволци от Турция помагат на "Млади изследователи за младежко развитие" за екологично земеделие

"Млади изследователи за младежко развитие" се заеха да развиват екологично земеделие край Смолян. Със същите тези младежи сме ви срещали. Те облагородиха пространството над каскадите в новия център на Смолян и го изрисуваха с красиви графити. Поставиха табели с призиви за опазване на града и зелените пространства. Почистиха и украсиха с..

публикувано на 02.06.24 в 07:03

Радиоактивните глигани на Европа

Обичате ли глиганско като Обеликс? Може би като на пълничкия галски воин, който никак не се радва да му казват, че е пълничък, печеното диво прасе ви се услажда, но внимавайте: от три десетилетия глиганите в Европа са твърде радиоактивни . Предупреждението в "Изотопия" отправи Георг Щайнхаузер, професор по радиохимия и физична..

публикувано на 30.05.24 в 10:18
Дария (10 клас), София и Катя  (5 клас) и Елена Волкова от Украинския образователен център и

Да завършваш учебната година в изгнание: как приключва годината за учениците в Украинския образователен център в София

Украинският образователен център в София се готви за приключване на учебната година. Като за украинци, напуснали държавата си, за нас е гордост, че нашите деца успяха да завършат учебната година, да съхранят своята идентичност, език, култура и вяра, коментира в предаването "Хоризонт до обед" Елена Волкова, юрист и мениджър комуникации в..

публикувано на 29.05.24 в 10:54
Нощ на звездите

Броени дни преди "Нощ на звездите" - среща с трима от финалистите

Остават броени дни до 13-ото издание на "Нощ на звездите" . Спектакълът ще бъде на 1 юни. Фондация "Енчо Керязов" ще отличи талантливи деца в областта на спорта, образованието, изкуствата и иновациите. Над 1000 са били кандидатурите за тазгодишния конкурс. Предаването "Хоризонт до обед" покани трима финалисти в категория "Образование"...

публикувано на 28.05.24 в 11:00

Кой уби Ботев?

148 години след гибелта на Ботев все още се говори за убийството на гениалния ни поет и революционер. Какви са спекулациите по този въпрос и изобщо защо се повдига, са темите, които представя кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева. Един от основателите на Русенския частен революционен комитет и на тайната комитетска поща, която осигурява..

публикувано на 02.06.24 в 08:00