Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четирилистната църква в Залдапа стана повод за международен форум във Франция

Снимка: Мая Щърбанова

За поредна година международен екип от археолози продължава разкопките в крепостта Залдапа, община Крушари. Вече е доказано, че откритата църква е тетраконха (четирилистна) и е единствената до този момент на север от Стара планина. Именно това откритие е и повод в края на тази година да се свика международен форум във френския град Лил. Залдапа е древно тракийско селище, намиращо се между днешните села Абрит и Добрин, разкопките там са започнали в началото на 20 век, след това прекъсвани многократно, а мястото разграбвано и унищожавано от набези на иманяри. 

Какви са откритията на археолозите от България, Франция, Канада, Италия и Албания през тази година? 

Четирилистната църква в крепостта Залдапа няма аналог на север от Стара планина, а в южна България такива църкви са открити край Перущица и Стара Загора. По време на разкопките тази година екипът археолози е впечатлен от мозайката, намерена в църквата, обяви ръководителят на проекта проф. Георги Атанасов от РИМ в Силистра. 

Фундаментът на църквата е дълбок над 3 метра, което проф. Атанасов споделя, че за 42-годишната си практика вижда за първи път.  

Тази църква не е най-голямата и най-богатата в крепостта Залдапа, посочи другият ръководител на проекта доц. Албена Миланова от Софийския университет „Св. Климент Охридски“.  

"Църквата е построена върху нещо, което вече е съществувало, т.е. с въвеждането на Християнството са настъпили определени урбанистични промени в самия град. Вижда се как са усвоили римското наследство, което са намерили, което е не само въпрос на прагматизъм, а и въпрос на това - да присвоиш старото наследство и да покажеш твоята победа над него, като го включиш вече в част от своята култура".

По думите на доц. Миланова Залдапа има огромен потенциал и за обучение на младите археолози. 

В разкопките край село Абрит участие взема и представителят на френското Министерство на културата Марин Роде, преподавател в университета в Страсбург. Той споделя, че тази година са открити много малки предмети като стъклена посуда, амфори, монети, дори и кости на бели хищни риби. Именно те ще помогнат на учените да проследят хронологията на отделните фази на обитаване на крепостта. 

Разкопките при Залдапа за това лято са към своя край, но за четирилистната църква предстои да се говори и на международен форум във Франция в края на тази година. 

Репортаж на Мая Щърбанова в предаването "12+4" можете да чуете от звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът Румен Радев.

Президентът: Управляващите да следят внимателно лобирането на РСМ в европейските столици

Президентът Румен Радев подкани управляващите да следят с повишено внимание непрекъснатото, по думите му, лобиране на Република Северна Македония в европейските столици за интеграция в Европейския съюз и да отстояват българския национален интерес. Коментарът на Радев бе във връзка с отлагането на гласуването на доклада на комисията по външни работи..

публикувано на 08.06.25 в 18:49

Обединеното кралство: 53 млн. паунда са изплатени на мигранти за 4 години, за да напуснат страната

Обединеното кралство е платило на мигранти впечатляващите 53 милиона паунда, за да напуснат страната през последните четири години, разкрива вестник "Индипендънт он сънди".  Съгласно схема за доброволно връщане, управлявана от правителството, мигрантите могат да получат до 3000 паунда като стимул за завръщане в родината си, като част от така наречените..

публикувано на 08.06.25 в 18:39
Алберто Нунес Фейхоo - лидер на Народната партия, обвини Санчес в мафиотски стил на управление

Протести срещу правителството на Педро Санчес в Испания

Десетки хиляди се отзоваха на призива на опозицията в Испания за протест срещу правителството на Педро Санчес. Демонстрацията в Мадрид бе свикана от опозиционната Народна партия след появата на аудиозаписи, уличаващи Лейре Диес от управляващата Социалистическа партия в клеветническа кампания срещу полицаи, разследващи за подкуп съпругата и брата на..

публикувано на 08.06.25 в 18:34
Президентът Румен Радев на пристигане в Казахстан

Радев: Стана практика да се заобикалят Конституцията и правомощията на президента

Президентът Румен Радев каза, че е издал указ за освобождаването на бившия вече председател на ДАНС Пламен Тончев, който оглави Комисията по досиетата, защото Тончев е подал писмено заявление за напускане на поста.  Президентът е издал указ за освобождаването на председателя на ДАНС Държавният глава попита: "Защо и как се стигна до това писмено..

публикувано на 08.06.25 в 18:11
Президентът Румен Радев пристигна в столицата на Казахстан -  8 юни 2025 г.

Президентът: Лъжа е, че по договора с "Боташ" плащаме само неустойки, а не внасяме газ

От началото на годината България е внесла огромни количества втечнен природен газ по договора с турската компания "Боташ", сключен от служебния кабинет на Гълъб Донев. Това посочи президентът Румен Радев.  Той определи като лъжа твърденията на управляващите, че страната ни само плаща неустойки по договора без да внасяме синьо гориво. Радев каза, че от..

публикувано на 08.06.25 в 17:48

Втори Ф-16 от първата ескадрила кацна в "Граф Игнатиево"

Втори изтребител Ф-16 вече e в България. Той е кацнал в Трета авиобаза край Пловдив, "Граф Игнатиево", потвърдиха от Министерството на отбраната (МО). Това е втората американска машина за Българските военновъздушни сили, която пристига у нас. Вторият F-16 кацна в авиобаза "Граф Игнатиево" Вторият самолет Ф-16 Блок 70 е боен (едноместен), с..

публикувано на 08.06.25 в 16:49

Благотворителен турнир в подкрепа на 5-годишната Дея от Перник

Благотворителен турнир в подкрепа на 5-годишната Дея от Перник организираха и проведоха днес деца и родители от детско-юношеската школа на "Миньор” (Перник).  На стадиона в пернишкото село Дивотино едни срещу други играха момчета, родени през 2013, 2014, 2015 и 2016 година, заедно с татковци, майки с дъщеричките си, техни приятели. Всички -..

публикувано на 08.06.25 в 16:15