Напускане на БСП на заседанието в Министерския съвет, вкарване на предложението в последния момент дори и за обсъждане. Политическите трусове не бяха благоприятна почва за това България да реши дали да купи нови самолети, които, дори за разсрочен период на плащане, биха стрували 1,32 млрд. долара.
Накъде оттук нататък ще продължи проектът?
Решения за техника на армията не се вземат за първи път в нестабилна политическа обстановка и на ръба на мандата. Дори напротив. През 2017 година служебният кабинет на Огнян Герджиков реши, че ще купи шведски изтребители "Грипен". Но уверенията, че „за да има пълна приемственост, решението е обсъдено и с бъдещия премиер Бойко Борисов", не помогнаха за довършване на процедурата. През 2019 година третият редовен кабинет на Бойко Борисов спря шведската оферта и прие американската. Но всичко това се случи в пълен мандат. С възможност за дебат. Първо в парламента и нарочна комисия, която да провери цялостната процедура по избора на грипените, и после в залата със същинските дебати за F-16.
Сега Министерството на отбраната явно е решило да не рискува. Поне с решение за вторите осем самолета, което да изглежда взето набързо и под натиск. От обявяването на предложението на САЩ до идване на офертата – четири месеца и половина. И само седмица от обявяване на параметрите до желанието на Драгомир Заков решението да се вземе на последното възможно заседание преди разпускането на правителството. 32 линии, по които ВВС имат въпроси, ще наложи допълнителните разговори, обясни министърът в оставка.
Заков предупреждава, че България трябва да отговори на офертата до началото на ноември, а всеки опит за предоговаряне на срок би се отразил на цената.
Изтичащият ресурс на МиГ-29 и невъзможността за поддръжка в Русия заради войната в Украйна прави рискова възможността авиацията да изпълнява конституционните си задължения. Първите осем F-16 няма да пристигнат през 2023-та, а през 2025-а. Но те поне бяха платени – 2,2 млрд. лева накуп. И дори за вторите осем машини да има уверения, че ще бъдат плащани разсрочено, Тодор Тагарев, военен експерт, бивш военен министър, отбелязва – "новите осем изтребителя биха блокирали средства за модернизацията на останалата част от армията". Като пример за жертва Тагарев дава поетия към НАТО, но нереализиран от 20 години, проект за тежка механизираната бригада.
"Анализите и изводите на експертите съвпадали с анализите и изводите на Щаба на отбраната", казва генерал-лейтенант Цанко Стойков. Дебатите и решенията за първите осем F-16 го заварват на поста командир на ВВС. А сега на по-високата позиция - като зам.-началник на отбраната, генерал Стойков трябва да обяснява нуждата и от още осем F-16.
Даряването на техника на Украйна за сметка на нови доставки беше отхвърлено от правителството на Кирил Петков. А ген. Стойков не коментира опцията да се купят по-евтини втора ръка изтребители, както е направила Румъния.
Ако служебен кабинет даде съгласие в срок и България има кабинет и парламент до ноември, ново решение за купуване на нови осем F-16 едва ли би имало съдбата на решението за грипените от времето на служебния кабинет "Герджиков".
Но оптимизмът на отбранителния министър в оставка може да не бъде попарен единствено при най-перфектното стечение на събитията в политическия живот на страната ни. И на благосклонно мнозинство в парламента, през който и втората оферта трябва да мине. Така това може да е единствената трудност. Но не и пречка пред решението за нова техника. И този вариант обаче е оптимистичен. Тъй като експертите припомнят – България все още няма Фонд "Превъоръжаване", в който да се внасят неусвоените през годината, но предвидени за модернизация суми. А самата модернизация се прави от година за година.
Неидентифицирани дронове са забелязани над три американски военновъздушни бази във Великобритания, съобщи Би Би Си, позовавайки се на информация на Военновъздушните сили на САЩ. Инцидентите с дроновете са регистрирани между сряда и петък над три бази в графствата Съфолк и Норфолк. От Военновъздушните сили на САЩ, които използват базите, казаха, че на..
Правителството на Обединеното кралство наема нов преговарящ, който да помогне за "рестартиране" на отношенията с Европа. В обявата за работа се казва, че изпълняващият ролята ще ръководи отношенията и преговорите на правителството с Европейския съюз "по ключови интереси на Обединеното кралство", като се споменават търговия, сигурност и гранична политика...
Районният съд остави в ареста четирима от петимата задържани за контрабандата на цигари за над 12 милиона лева в Скутаре и Царацово. Под домашен арест ще бъде мъжът, направил самопризнания и разкрил как е действала схемата. Наблюдаващият прокурор Димитър Пехливанов поиска и петимата да останат в ареста. Той посочи, че групата е отговорна не..
Община Троян е възложила на външни специалисти експертна оценка кои от 142 дървета по една от основните улици в града да бъдат премахнати и с какви да бъдат заменени, след като местните жители се обявиха против намерението всички да бъдат премахнати заради предстоящ мащабен ремонт на улицата. Община Троян има готов проект за цялостна..
Нова книга представя в 444 страници личността, шедьоврите му, художественото наследство на Владимир Димитров-Майстора. Изданието е резултат от работата и амбициите да обхванат гения на художника на колектива на кюстендилската художествена галерия, чиито патрон е Майстора. Включени са репродукции и анотации за над 300 от произведенията на..
В Полша земеделски производители блокираха граничния пункт "Медика" на границата с Украйна в знак на протест срещу търговското споразумение между Европейския съюз и Меркосур - търговски блок от страни от Южна Америка. Според фермерите, то ще намали тяхната конкурентоспособност. Това съобщи агенция Ройтерс. Министърът на земеделието на Полша..
В Италия железопътният транспорт стачкува отново за 24 часа – от 21 часа местно време тази вечер до 21 часа в неделя, 24 ноември. Стачката е организирана от профсъюзите в железопътния транспорт и засяга всички големи оператори от сектора. Синдикалистите настояват за подновяване на националния колективен трудов договор, за защита на..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
Живеем в свят, в който не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното . Това заяви пред БНР д-р Ирина Лазарова, председател на Българската..