Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Театърът в Хайфа е подготвил ваканционни театрални изненади

Снимка: Искра Декало

Какво знаят децата до седми клас за театъра? Някои никога не са виждали представления. Други ходят на драм-кражоци. Но и за едните и за другите театърът в Хайфа е подготвил ваканционни театрални изненади.

Много деца са били на куклен театър или на детски представления в драматичните театри. Но театъра в Хайфа им е приготвил не просто „пътешествие в драматургията и зад кулисите“, но и опит сами да напишат диалози и да ги поставят като спектакъл. За това разказва Цвия Руберман – сценарист и режисьор ръководещ проекта „оранжерия на утрешната култура“, който има важна посредническа мисия между театъра и децата и младежите.

"Децата не идват само да гледат театър, а сме превърнали посещението при нас в сериозна учебна платформа. Така е през учебната година, така е и през лятото. Спектакълът не е еднократен акт на забавление, който се забравя след 3 дни. Много преди посещението на театъра, а и след това в училищата или в летните детски лагери, пристигат артисти и подготвят младите зрители. Знаем, че това е дълъг процес. Първият спектакъл, който сме направили точно с тази цел, а не като спомагателен в репертоара. Това е интерактивно действие, при което зрителите са движат от зала в зала. Отношението към гримьорни, перукерните, шивални не е като към помощни дейности. И това е друго преживяване, а те заживяват самостоятелен живот пред очите на децата. По целия маршрут, който децата извървяват от зала в зала има изненади. Екскурзовод им е... самия Шекспир ( по точно негова холограма) , в самия край е и артист, облечен в неговите дрехи. Главната героиня е момиче, попадало, не в страната на чудесата, а в страната на театъра. Пътят ѝ зад кулисите започва от стая с лампи от шапки, вероятно под въздействие на лудия шапкар. Нашата Алиса слуша, заедно с другите деца, разказа на най-великия драматург, но и тя го запознава с новите технологии, с които е обградена", каза за БНР Руберман.
Снимка: Искра Декало

Това е само първата част на приключението в театъра. Класовете са разделени на 3 групи. Докато едните поглеждат зад кулисите, другите са запознават с най- интересни откъси от израелска детска драматургия. Някои фрази от тези пиеси са станали култови и хората ги употребяват във всекидневието си, без дори да се замислят откъде са дошли.

"Работим с министерството на просветата. Всички училища на Хайфа вече са включени в този проект. Ангажиращ е варианта за следващата година. Той е игра. Прилича на „стая за бягство“. Разчитаме на наблюдателността и логическото мислене, а не само на чувствата, които съпътстват всяко театрално представление. Работим и специално с учителите. Да си учител е вид театър. Преди нашия проект малцина от преподавателите си го признаваха. Работим по интензивна програма с училища, които имат паралелки с направление „изкуство“ или литература. Много им помагаме в сложния теоретичен материал.

Запознаваме ги със съвременната детска драматургия. Всеки може да опита да напише кратък диалог. Най-добрите от тях драматизираме, като участниците в драм-кръжоците тук се пробват и като режисьори. Даваме възможност децата да нарисуват възможни декори, костюми.

При последните срещи каним и съвременни драматурзи или режисьори. Те разказват как от много лични преживявания се прави пиеса или спектакъл, които да вълнуват обществото".

Няколко детски представления за лятото е подготвил и самия театър. Те са по класичка драматургия за най-малките зрители.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостиа Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да потънеш в света на Любомир Пипков

Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..

публикувано на 01.05.25 в 15:44
Изследователи на края на света

"Изследователи на края на света" - БНТ отново с филм за България на Антарктида

Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света".  Това е почти приключенски разказ за..

публикувано на 30.04.25 в 13:00
Габровският камерен оркестър

Има ли бъдеще Габровският камерен оркестър?

На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..

публикувано на 30.04.25 в 11:30
Филхармония

Филхармония "Пионер" с концерти в София, Братислава и Виена

Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в  Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч.  Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..

публикувано на 30.04.25 в 10:13
Галина Узунова

Мая Люнде качва залога с книгата си "Краят на океана"

Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата      " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..

публикувано на 30.04.25 в 09:55

Шест номинации на финала на конкурса "Роман на годината"

Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...

публикувано на 29.04.25 в 17:21
Розита Еленова

Розита Еленова: Димитър Еленов е един съвременен будител

Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия  актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от  Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..

публикувано на 29.04.25 в 12:45