Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Културни войни" с Владислав Апостолов: Те са нашият „единствен източник на истина“

"Няма контекст и криза, които да оправдаят правителството на цивилизована държава да провъзгласи себе си за последната инстанция на „истината“

Владислав Апостолов
Снимка: Ани Петрова

Има нещо особено синтетично и неубедително в толкова много от модерните прогресивни западни политици. Слушаш ги как говорят за системния расизъм на белия мъж и за зелената сделка, за менструиращите хора, половата флуидност и въглеродната неутралност, а в съзнанието ти се настанява някакъв лепкав лабораторен послевкус.

Либералните лидери на новото западно съгласие те халосват с „естетиката на клонинга“ и ти припомнят онзи термин от роботиката - „Зловещата долина“. Зловещата долина описва онова тревожно усещане на спад („долина“) в дружелюбността и появата на неприязън, отвращение и дори страх, при вида на силно, но не напълно човекоподобен обект - най-вече хуманоиден робот. За пръв път терминът е въведен от японския професор по роботика Масахиро Мори през 70-те години на миналия век.

Та, доста от повтарящите едно и също с идентична гримаса на нахална усмивка политици предизвикват асоциации със „зловещата долина“, в която хуманоидните роботи изглеждат почти като нас. Почти.

Футуристичните и дистопични елементи се засилват, когато кризисни ситуации свалят маската на престорена любезност от лицата на либералните лидери и отдолу виждаме механичната и безизразна бруталност на техния дълбоко тоталитарен дизайн.

Това се случи с един клип от разгара на пандемията, който сякаш бе погребан под хаоса на онази всеобхватна лудост и тези дни изплува отново, за да прокара тръпки по гръбнака на милиони хора, живеещи с мисълта, че обитават развити и прозрачни представителни демокрации.

Видеото показва министър-председателя на Нова Зеландия Джасинда Ардерн – един от най-агресивно рекламираните от корпоративните медии държавници на нашето време. Тя получи от  машината за производство на прогресивен консенсус ореола на млад световен лидер и пример за подражание из целия Запад. Новозеладнската стратегия за „нулев Ковид“ беше цитирана като рецепта за успех в кризата от такива навигатори на световната здравна политика като Бил Гейтс, а смазването на свободата и гражданските права от нейното правителство бяха игнорирани от индустриалния информационен комплекс.

Но тези дни в Нова Зеландия има рекордна смъртност от Ковид, здравната система е в хаос, а политическото наследство на Джасинда търпи драматична преоценка. И точно сега си припомняме тези нейни чудовищни реплики: „Ние ще продължаваме да бъдем вашият единствен източник на истина. Ако не сте го чули от нас – значи не е истина!“

Факт-чек фетишистите се опитаха да убият злокобния ефект от масовото споделяне на на практика диктаторското видео на Джасинда с кухи фрази за контекст и ковид криза, ала за всеки запазил разсъдъка си тези медийни усилия са грозни, но напразни.

Наглостта на един политик да издигне властта до позицията на абсолютна истина е невероятно неприятна картинка. Няма контекст и криза, които да оправдаят правителството на цивилизована държава да провъзгласи себе си за последната инстанция на „истината“. Реплики като тези на Джасинда Ардерн сме свикнали да очакваме от деспотични авторитарни режими, в които на централния площад на столицата, кръстена на пожизнения президент има и негова 50-метрова златна статуя. Но не и от световната суперзвезда на западния либерализъм.

Правителството в представителни демокрации следва да служи на гражданите, да администрира, да пази границите и сигурността на хората, които го издържат със своите данъци. Не да им диктува дизайн за реалност и истина, да ги поставя в положението на собственост на държавата.

Сравнително солидни нива на геополитическа хармония и икономически просперитет биха могли да притъпят усещането за „зловещата долина“ и да отдалечат диктаторските монолози от дневния ред на либералния интернационал. Маската можеше да си стои някак нелепо, но да прикрива апетита за отхапване от национален суверенитет и индивидуална свобода. Но ситуацията е радикално различна и провокира изхлузването на фасадата, и изплюването на камъчето за „единствения източник на истина“.

Най-лошото е, че лабораторни лидери като Джасинда Ардерн вероятно наистина вярват в своето превъзходство и призвание да преобразят света. Тя е пореден продукт на програмата на Клаус Шваб за „млади глобални лидери“, която пък е част от неговата ужасяващо влиятелна неправителствена и лобистка организация „Световен икономически форум“. Самият Шваб изглежда и говори като злодей във филм за Джеймс Бонд, а от „Световния икономически форум“, освен лидери като Джасинда, лансират други чудесни неща като „бъдеще, в което никой не притежава нищо и е щастлив“, и ядене на насекоми. От организацията бяха написали още колко прекрасно изглеждат празните градове по време на локдаун, а тези дни се обявиха и против „разточителното“ ползване на лични автомобили.

Бъдещето, което дизайнери на елита като Шваб и неговите глобални либерални лидери като Джасинда, планират за средната класа на Западната цивилизация наистина е „зловеща долина“. Противопоставянето на тази „единствена тяхна истина“ вече е задължително.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51