Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Форум на испанското правителство във връзка с мерките за пестене на енергия

Снимка: Алами/Ройтерс

Испанското правителство свиква днес форум, на който ще бъдат анализирани мерките за спестяване на енергия. Те бяха одобрени от правителството и влизат в сила от сряда. Недоволство изразиха от опозицията, регионални ръководители, както и някои сектори.

Форумът е с участието на вицепремиера и министър на екологичния преход Тереса Рибера, както и на министъра на индустрията, търговията и туризма Рейес Марото. Присъствието им беше обявено след критиките на опозицията за плана, одобрен от централното правителство миналата седмица.

"Вместо да се справя с проблемите със споразумения, с диалог и добри предложения, Санчес импровизира, като прилага едностранни мерки, които не обсъжда с никого. И този никой са автономните области, които да ги прилагат", заяви лидерът на Народната партия Нунес Фейхо.

От правителството възразиха, че са имали консултации през юли със съответните администрации и не са получили възражения. Освен това самият текст на кралския указ предполага гъвкавост на мерките в съответствие с трудовото законодателство, например климатиците в ресторанти могат да работят и на 25 градуса.

Новите мерки включват ограничаване на температурата в офиси, хотели, търговски обекти и в обществения транспорт -  да не е по-ниска от 27 градуса през лятото, а през зимата да не надвишава 19 градуса.

Управляващите настояха, че мерките са в синхрон с останалите европейски страни на фона на високата инфлация и войната в Украйна.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кипър очаква силен студ през следващите дни

Трите дни от днес до понеделник ще са най-студените за сезона в Кипър, тъй като циклонът "Корал" ще достигне своя връх. Жълт код за изключително ниски температури е в сила през следващата нощ. Общини отварят отопляеми помещения за уязвимите граждани. Резкият спад на температурите в Кипър в петък с близо 10 градуса ще продължи с още..

публикувано на 22.02.25 в 03:11

Бизнесът смята, че сушата е най-голямата заплаха за кипърската икономика

Продължителната суша е най-голямата непосредствена заплаха, пред която е изправена икономиката на Кипър в следващите две години, показва представеното от Съвета по икономика и конкурентоспособност проучване. Целта му е да се оценят потенциалните рискове, които могат да възникнат в краткосрочен и дългосрочен план, за да се предприемат навреме..

публикувано на 22.02.25 в 03:06
Киър Стармър

Великобритания готвои нов пакет в подкрепа на Украйна

Британският премиер Киър Стармър ще обяви нов пакет в подкрепа за Украйна, въпреки че Доналд Тръмп оказва натиск върху Киев да отстъпи и да приеме мирно споразумение с Русия, съобщи "Дейли телеграф".  Доналд Тръмп заяви, че Киър Стармър е "симпатяга, но не е направил нищо да сложи край на войната в Украйна" на фона на увеличаващото се..

публикувано на 22.02.25 в 02:57
Папа Франциск

Лекари: Животът на папа Франциск не е в опасност

Животът на папа Франциск не е в опасност, обяви медицинският екип, който се грижи за светия отец в болница "Джемели" в Рим. Папата беше хоспитализиран на 14-и февруари.  Професор Серджо Алфиери, ръководител на лекуващия екип, каза: "Не, папата не е извън опасност. Съществуват и двете възможности. Но дали в този момент има опасност за живота..

публикувано на 22.02.25 в 00:22

Диагностично консултативният център - Смолян привлече онколог след години без специалист

Диагностично консултативният център - Смолян привлече онколог след години без специалист в цялата Смолянска област. Областта е на второ място в страната по смъртност, причинена от онкологични заболявания. Основна причина за това е липсата на специалисти в региона. Едва преди месец Диагностичният център към областната болница успя да..

публикувано на 21.02.25 в 22:44
Папа Франциск

Животът на папа Франциск все още не е извън опасност

Животът на папа Франциск "все още не е извън опасност", обяви медицинският екип, който се грижи за Светия отец в болницата "Джемели" в Рим. Папа Франциск беше хоспитализиран на 14 февруари. Професор Серджо Алфиери, ръководител на лекуващия папа Франциск екип каза: "Не, папата не е извън опасност. Съществуват и двете възможности. Но дали в..

публикувано на 21.02.25 в 22:34

Мъж е тежко ранен след намушкване с нож при Мемориала на Холокоста в Берлин

При нападение с нож при Мемориала на Холокоста в Берлин тази вечер е бил тежко ранен един човек. Жертвата е откарана в болница. В петък вечерта между посолството на САЩ и Мемориала на Холокоста в Берлин един човек е бил тежко ранен с нож. Полицията и службите за спешна помощ са на мястото на инцидента с многобройни патрули, за да..

публикувано на 21.02.25 в 21:29