Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Български изобретател предлага по-ефективни батерии за съхранение на електроенергия

Стоян Глишин на церемонията по вписване в „Златната книга“
Снимка: БГНЕС

Стоян Гишин е изобретател, посветил 50 години от живота си на изследванията на акумулаторните батерии. Той е сред 130-те български учени, чиито имена са записани в „Златната книга“ на Патентното ведомство. Автор и съавтор е на над 30 изобретения и полезни модели в областта на акумулаторите и рециклирането на метали. Част от тях са патентовани в САЩ, Германия и Чехия. Едно решава проблема с рециклирането на ценни метали от излезли от употреба оловни акумулатори. Интерес към метода му за зареждане на акумулаторни батерии има и в Китай.

Последните два патента на доц. Гишин използват интелигентни системи за компютърно управление на електрохимичните процеси. Иновативните решения пазят природата и пестят енергия като съкращават над два пъти времето за производство на акумулаторни батерии.

„Практическото приложение огромно, не само за българската икономика, не само на ЕС, а за целия свят“, споделя той.

Всички индустриални електрохимични процеси имат голям преразход на електроенергия, замърсяват околната среда и това се отразява и на качеството на продуктите, но патентите на Гишин избягват това.

Процесът протича икономично, няма преразход на енергия и се щади околната среда. 

„С моят екип създадохме интелигентни системи за импулсен ток с компютърно управление. Разработили сме софтуерни програми за различните процеси“.

Тези процеси имат приложение при производството на всички видове акумулатори и батерии, зареждане на батерии за електромобили, за съхранение на енергия. 

Например в батериите може да се съхранява значително повече електроенергия, генерирана от фотоволтаични панели.

„Само благодарение на такива нови решения ще се премахнат котелите“, убеден е Гишин.

"Сега има нова наредба на Европейския съюз точно за рециклиране батериите. Нашите патенти решават тези въпроси. От 3524 предприятия в света - институти и университети - моите патенти бяха оценени на първо място - от всички държави, от всички предприятия, за всички години".
По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Костадин Костадинов

Костадинов: Приемането ни в Шенген ще има опасни последствия за националната сигурност

Приемането на България в Шенген ще има сериозни и опасни последствия за националната сигурност. Това заяви в декларация от парламентарната трибуна лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. Сред основните опасности е превръщането на държавата ни в първа приемаща държава за нелегални мигранти и включването на още три държави в..

публикувано на 12.12.24 в 10:20

Средният осигурителен доход за страната за октомври е 1666 лева

Националният осигурителен институт обяви, че размерът на средния осигурителен доход за страната за месец октомври 2024 г. е 1666,05 лева. Средномесечният осигурителен доход за страната за периода от 01.11.2023 г. до 31.10.2024 г. е 1623,32 лева. Определеният средномесечен осигурителен доход за страната за посочения период служи при изчисляване..

публикувано на 12.12.24 в 10:13
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Не трябва да се фиксираме върху датата за приемане, а върху това, което е записано в бюджета

Не трябва да се фиксираме върху датата за приемане, а върху това, което е записано в бюджета . Това заяви пред БНР  Михаил Кръстев, изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно сътрудничество. Министерският съвет одобри трите бюджетни законопроекта за 2025-та Очаква се служебното..

публикувано на 12.12.24 в 10:07

Предпоследна възможност: Отново няма номинации на председател на ВАС

И на предпоследното заседание на Висшия съдебен съвет - с възможност за номинации за председател на Върховния административен съд, кандидатури на бяха издигнати.  Последната възможност е следващият четвъртък. Право да номинират имат Пленумът на ВАС, поне трима члена на Съдийската колегия и министърът на правосъдието. 7 НПО-та искат ВСС..

публикувано на 12.12.24 в 10:03
Делян Пеевски

Пеевски обвини Радев в лъжа заради липсата на покана за консултациите към ДПС-НН

Лидерът на ДПС - Ново начало Делян Пеевски обвини президента Румен Радев в лъжа във връзка с липсата на покана към неговата политическа сила при провеждане на консултациите преди връчването на първия мандат. Президентът продължава консултациите, но изключи от тях "ДПС-Ново начало" Радев: Ако има заплаха за Конституцията, тя не идва от..

публикувано на 12.12.24 в 09:49
Бойко Борисов

Борисов: Водим разговори за правителство с първия мандат

В момента се водят разговори за съставяне на правителство - това потвърди в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов. По думите му човекът, който пречи на този процес, е Асен Василев. "Има разговори. Знаете, че преди още две-три седмици определих преговорен екип - Желязков, Дончев, Рая, Дани Митов. Когато имам какво да ви кажа - ще..

публикувано на 12.12.24 в 09:43

Филип Гунев: Да се изградят контролни пунктове, където да се проверяват камиони

"Този процес върви вече близо 20 години. Трябваше да влезем в Шенген през 2007 г., когато ни приеха в ЕС ".  Това заяви пред БНР Филип Гунев - бивш заместник вътрешен министър.  Точка първа в дневния ред на вътрешните министри от ЕС - приемане на България и Румъния в Шенген Официално: Австрия вдига ветото за Шенген "Имаше близо 15..

публикувано на 12.12.24 в 09:30