Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Пелтеков: Ще има висока социална цена и няма да доведе до търсените икономически ефекти

Безпрецедентно: "Асарел - Медет" спря протестно производството си

Допълнителното облагане на предприятията от минно-добивната индустрия може да унищожи стратегически отрасъл, предупреждават от дружеството

| Репортаж
Снимка: Асарел Инвестмънт

Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението за допълнителното облагане на предприятията от минно-добивната индустрия с 900 милиона лева догодина. Машинните мощности на компанията спряха малко след 6.30 часа. Това се случва за първи път от създаването на минното дружество.

Спирането на машините на високотехнологичното предприятие е прецедент, подчерта изпълнителния директор на компанията инж. Николай Пелтеков.

"Предприемаме солидарни действия. Спираме протестно производството. За нас това е начин да изразим категоричната си позиция "против".

"Заедно с всички дружества от нашия бранш решихме да стигнем до тази безпрецедентна мярка, защото дружествата от Българската минно-геоложка камара категорично не сме съгласни с решението за въвеждането на новия данък върху подземните богатства. Ако това ново данъчно облагане, което се предлага в проектобюджета, бъде въведено, в допълнение към концесионната такса и данък печалба, компанията няма да може да работи ефективно и социалноотговорно. Ще бъдем принудени да спрем всички свои инвестиции и иновации, както и да преразгледаме утвърдената си социална политика за работещите и за развитието на общината", коментира инж. Пелтеков.

От минната компания "Асарел Медет" са категорични, че драстичният нов данък ще има висока социална цена и няма да доведе до търсените икономически ефекти.

"Това може да унищожи българския рудодобив. Инвестициите в минното производство ще спрат. Ще бъдат загубени хиляди работни места и ще се застраши развитието на стратегически отрасъл за националната икономика", очертава негативните ефекти Николай Пелтеков. Той определя предлагания данък като "унищожителен".

По думите му, парадоксално е, че когато получават за втори път награда за иновативно предприятие, вместо да празнуват, спират да работят.

Представители на дружеството "Асарел - Медет" ще се включат и в националния протест в София. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приютът за кучета в Перник вече има нова амбулатория

С нова и оборудвана с модерна апаратура амбулатория разполага Общинският приют за безстопанствени кучета в Перник. Част от оборудването е закупено със средства от общината, а друга част - с дарения. Амбулаторията е изградена в изцяло нова сграда. Тя е оборудвана с нов ехограф, апарат за инхалационна анестезия, операционна лампа и операционна маса,..

публикувано на 27.11.25 в 02:14

Испания маха ултрапреработените храни от менютата за деца и юноши в болници

Министерството за защитата на потребителите в Испания ще премахне ултрапреработените храни от менютата, предлагани на деца и юноши, приети в болници. Продуктите ще бъдат изключени и от ястията, предлагани на посетителите в столовите на здравните заведения. Мярката предвижда установяването минимални критерии за качество и устойчивост, които да..

публикувано на 27.11.25 в 02:11

Протест срещу Бюджет 2026 в Триъгълника на властта (ОБНОВЕНА)

Хиляди хора се събраха на площад "Независимост" в столицата, където се проведе протест, свикан от ПП-ДБ, срещу заложеното в проектобюджета увеличаване на осигурителната вноска и данъка върху дивидентите. При проявата бяха ранени трима полицаи и трима участници в демонстрацията. На моменти имаше усилване на напрежението между полицията и участниците в..

обновено на 27.11.25 в 01:23

Белият дом е отцепен след стрелба по войници в близост до сградата

Белият дом бе отцепен от съобръжения за сигурност след като двама войници от Националната гвардия бяха простреляни смъртоносно само на една пресечка от сградата на държавния глава на Съединените щати, съобщи агенция Ройтерс. Президентът Доналд Тръмп не е бил във Вашингтон по време на инцидента - той се намира във Флорида в навечерието на..

публикувано на 26.11.25 в 23:50
Министърът на енергетиката Жечо Станков

Жечо Станков: Горивата в България са достатъчно и на достъпни цени, за разлика от Сърбия

Горивата на българския пазар са достатъчно и на достъпни цени, за разлика от това, което се случва в Сърбия, каза министърът на енергетиката Жечо Станков пред журналисти:  "Основната ми задача и към момента и това, което следя, е задоволяване на доставките на горива на българския пазар. И естествено основната битка, която проведохме съвместно с..

публикувано на 26.11.25 в 23:00

Трима полицаи са пострадали по време на протеста в София

Трима полицаи са пострадали при изпълнение на служебните си задължения по опазване на обществения ред, съобщиха от СДВР. По време на заявения като мирен протест пред сградата на Народното събрание тази вечер част от протестиращте са направили опит да пробият кордона и са хвърляли бутилки и пиратки срещу полицаите. Протест срещу Бюджет 2026 в..

обновено на 26.11.25 в 22:48

Асен Василев: Организирали са провокатори, които опитват да окървавят протеста

Депутатът от "Продължаваме промяната - Демократична България" Асен Василев призова за мирен протест, след като по-рано вечерта по време на протеста, организиран от формацията пред Народното събрание срещу бюджета за следващата година, срещу полицаите бяха хвърлени бомбички и бутилки. Трима полицаи пострадаха по време на охраната на протеста в..

публикувано на 26.11.25 в 22:28