"В първата четвърт на XX век България е един от пионерите в един световен процес по замяна на старите мажоритарни регулации с пропорционални. Преди 1900 година нито една държава не излъчва трайно своя парламент с пропорционална система. Сърбия е първата, но тя няколко пъти отменя и възстановява своята пропорционална система. След 1900 година стартът дава Белгия и в следващите години много държави възприемат тази иновация".
Това каза пред БНР Светослав Живков, автор на монография за изборите в началото на миналия век, когато се въвежда пропорционалната система.
"Пропорционалното представителство. Избори и електорално законодателство в България в навечерието на Първата Световна война" изследва изборния процес в страната в първите години на XX век. На фона на тенденциите в европейски и световен мащаб се проследяват причините, поради които българските държавници постепенно изоставят традиционната мажоритарна система и я заменят с пропорционална. На детайлен анализ са поставени промените в изборния кодекс в периода 1908 – 1914 г., както и отражението на новите регулации върху изборния процес и политическата система на България.
Живков посочи, че с такава промяна се прави опит да бъдат решени проблемите с представителството – в началото на XX век българската партийна система е силно фрагментирана, както и днес, а избирателите гласуват предимно за управляващата партия, която и да е тя.
"Идеята е да се даде повече изборна справедливост, представителството да е по-пропорционално и справедливо. Гонят се и други цели - политическите лидери да гарантират избирането си. Смята се, че реформата ще усили партиите и ще помогне за налагане на парламентарно управление в страната".
В предаването "12+3" той посочи, че независимо от кусурите на политиците по онова време, като норма те се опитват да наложат последната дума на юридическата и на политическата науки.
"И най-модерните закони, прилагани в една среда, в която доминира поданическият манталитет и тя няма развита гражданска култура, няма как да постигнат големите очаквания".
Любопитна подробност е, че през 1909 година България приема като гаранция за тайната вота тъмния плик и тъмната стаичка, докато Франция въвежда тези промени години по-късно.
По думите на Живков наличието на много партии не непременно е недостатък.
"Проблемът не е в многото партии, а в това, че тези партии нямат стабилен електорат... Партийна фрагментация има и в развитите демокрации, но там има разделение на консервативен, либерален, крайноляв, крайнодесен лагер и е невъзможна да видим партия, която се рекламира като дясна, а да влиза в коалиция с крайнолява формация. Е, има такива примери и в Европа, но те са по-скоро популистки акт... Българските партии от едно време са персоналистки и една от причините за силно фрагментирана партийна система е тази. Залитането по спасителя, по водача е балканска, южноевропейска черта".
Върховният представител по външната политика и сигурност на ЕС Кая Калас се е отказала от създаването на фонд до 40 милиарда евро за финансиране на военни дарения за Украйна, пише испанският всекидневник "Публико". Според информацията Испания, Франция и Италия са отхвърлили идеята. По време на срещата на министрите на външните работи на ЕС в..
Президентът Румен Радев отказа коментар на руската ракетна атака, която струва живота на 35 жители на украинския град Суми. Ето как държавният глава отговори на въпрос на агенция БГНЕС дали ще осъди руската атака два дни след нападението по време тържественото отбелязване на 110-годишнината от създаването на 58-мо основно училище "Сергей Румянцев“ в..
Парламентарните групи на ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ и ИТН остават на своите позиции, че България се нуждае от редовно правителство, което да реализира политики, подкрепящи върховенството на правото, конкурентоспособността на икономиката, сигурността, защитата и социалните права на гражданите. Това се казва в обща позиция на трите формации, съставляващо..
Ресторантьори от Велико Търново и региона, подкрепени от председателите на националните браншови организации в туризма, затвориха центъра на старопрестолния град с протестен митинг-концерт. Протестиращите настояват за връщане на 9% ДДС за бранша и за диалог с управляващите. Липсата на диалог е най-големият проблем пред бранша, коментира..
От "Продължаваме промяната" съобщиха, че след като вчера са внесли въпрос до премиера Росен Желязков относно отсъствието на външния министър от ключово заседание на ЕС за Украйна ден след атаката в украинския град Суми, сега въпросът е бил блокиран от заместник-председателя на НС Драгомир Стойнев от БСП. ПП смята за недопустимо отсъствието на Георг..
Украинските военни съобщиха, че са поразили базата на руско ракетно подразделение, отговорно за кървавите удари, които навръх Цветница покосиха повече от 30 жители на украинския град Суми. Около 40 от ранените тогава мирни хора остават в болници. Снощи руските военни атакуваха отново града, този път не само с ракети, но и с авиационни бомби. Броят на..
Книгата "И аз слязох на земята" на Владимир Зарев с една дума – това е книга на Сина, който се обръща към Отеца и го пита – Защо, Отче мой? И тази книга дава отговор . Така писателят и литературен критик Митко Новков оцени новата творба на Владимир Зарев в интервю пред БНР. Премиерата е днес от 18.30 часа, а авторът признава, че това..
Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..