Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светослав Живков:

България е сред първите страни в света, заменили мажоритарната изборна система с пропорционална

Снимка: Ани Петрова

"В първата четвърт на XX век България е един от пионерите в един световен процес по замяна на старите мажоритарни регулации с пропорционални. Преди 1900 година нито една държава не излъчва трайно своя парламент с пропорционална система. Сърбия е първата, но тя няколко пъти отменя и възстановява своята пропорционална система. След 1900 година стартът дава Белгия и в следващите години много държави възприемат тази иновация".

Това каза пред БНР Светослав Живков, автор на монография за изборите в началото на миналия век, когато се въвежда пропорционалната система.

"Пропорционалното представителство. Избори и електорално законодателство в България в навечерието на Първата Световна война" изследва изборния процес в страната в първите години на XX век. На фона на тенденциите в европейски и световен мащаб се проследяват причините, поради които българските държавници постепенно изоставят традиционната мажоритарна система и я заменят с пропорционална. На детайлен анализ са поставени промените в изборния кодекс в периода 1908 – 1914 г., както и отражението на новите регулации върху изборния процес и политическата система на България.

Живков посочи, че с такава промяна се прави опит да бъдат решени проблемите с представителството – в началото на XX век българската партийна система е силно фрагментирана, както и днес, а избирателите гласуват предимно за управляващата партия, която и да е тя.

"Идеята е да се даде повече изборна справедливост, представителството да е по-пропорционално и справедливо. Гонят се и други цели - политическите лидери да гарантират избирането си. Смята се, че реформата ще усили партиите и ще помогне за налагане на парламентарно управление в страната".

В предаването "12+3" той посочи, че независимо от кусурите на политиците по онова време, като норма те се опитват да наложат последната дума на юридическата и на политическата науки.

"И най-модерните закони, прилагани в една среда, в която доминира поданическият манталитет и тя няма развита гражданска култура, няма как да постигнат големите очаквания".

Любопитна подробност е, че през 1909 година България приема като гаранция за тайната вота тъмния плик и тъмната стаичка, докато Франция въвежда тези промени години по-късно.

По думите на Живков наличието на много партии не непременно е недостатък.

"Проблемът не е в многото партии, а в това, че тези партии нямат стабилен електорат... Партийна фрагментация има и в развитите демокрации, но там има разделение на консервативен, либерален, крайноляв, крайнодесен лагер и е невъзможна да видим партия, която се рекламира като дясна, а да влиза в коалиция с крайнолява формация. Е, има такива примери и в Европа, но те са по-скоро популистки акт... Българските партии от едно време са персоналистки и една от причините за силно фрагментирана партийна система е тази. Залитането по спасителя, по водача е балканска, южноевропейска черта".

Д-р Светослав Живков е магистър по история (2003), бакалавър по политология (2007) и доктор по история (2010). Преподавател в Националната гимназия за древни езици и култури "Св. Константин Кирил Философ" и в катедра "История на България" към Историческия факултет на Софийския университет, където води лекции и семинари по дисциплините "Нова българска история", "Българските избори", "История на избирателното право и изборните системи" и "Избирателно право и изборни системи в балканските страни". Научните му интереси са насочени към еволюцията на политическата система на България, партиите, конституционната уредба, изборния процес и електоралното законодателство. Автор на книгата "Прогресивнолибералната партия в България: С Русия политика не правим! (1899 – 1902)" и на много научни студии и статии, занимаващи се с проблемите на българската политическа система до Втората световна война.
По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Началникът на полицията в Петрич и още петима служители на МВР - обект на разследване за ОПГ

Началникът на полицейското управление в Петрич Борислав Гецев и още петима служители на МВР в града бяха задържани при специализирана акция под ръководството на Софийска градска прокуратура.  Срещу тях има образувано досъдебно производство за участие в организирана престъпна група.   Задържани са началникът на полицейското управления в Петрич и..

публикувано на 04.11.24 в 18:33
Иван Анчев

Иван Анчев: При Харис - още от същото, при Тръмп - непредвидимост

При Харис - още от същото, при Тръмп - непредвидимост .  Това каза пред БНР съпредседателят на Атлантическия съвет Иван Анчев, дипломат и експерт по сигурност, като подчерта, че изходът от изборите в САЩ ще се решат в последния момент от "сблъсъка между Синята стена на Демократическата партия и Червеното море на Републиканската партия ",..

публикувано на 04.11.24 в 18:33

ПП-ДБ ще сезират КС за цялостна проверка на изборните резултатите във всяка една секция

ПП-ДБ очакват подкрепа от другите парламентарни сили за сезиране на КС за цялостна проверка на изборните резултатите във всяка една секция "Продължаваме промяната - Демократична България" очакват да получат подкрепа от другите парламентарни сили за сезиране на Конституционния съд с цел да се направи цялостна проверка на резултатите от..

публикувано на 04.11.24 в 18:21

ИПИ за бюджета: Трябва да бъдат отменени и мерките от COVID-19

Необходимо е свиване на публичните разходи в бюджета и връщането им под 40% от Брутния вътрешен продукт (БВП), премахване на дефицита и на доплащането "от джоба" в здравеопазването. Това препоръчаха експерти за постигането на баланс в бюджета.  Т рябва да бъдат отменени и мерките, останали от пандемията, които струват милиарди на бюджета...

публикувано на 04.11.24 в 18:20
Заместник-председателят и говорител на Централната избирателна комисия Росица Матева.

Разминавания в данните за секциите без видео, глоби за председателите на СИК с нарушения

Централната избирателна комисия потвърди, че според данни на "Информационно обслужване" липсват записи от 70 камери в изборни секции. На председателите на секционните комисии, в които устройствата изобщо не са били включени, ще бъдат наложени административни санкции - глоби от 20 до 200 лева. Извлечени със записите от устройствата от 11 556..

публикувано на 04.11.24 в 18:13

Харис и Тръмп слагат край на изявите си преди утрешния президентски вот в САЩ с митинги в Пенсилвания

Ден преди провеждането на президентските избори в САЩ, Камала Харис и Доналд Тръмп ще сложат край на своите изяви с митинги в ключовия за крайния резултат щат Пенсилвания. Кандидатът на Демократите – вицепрезидентът Камала Харис ще прекара целия ден в различни точки на щата Пенсилвания, като кулминацията ще бъде голям митинг във Филаделфия с..

публикувано на 04.11.24 в 17:52

Проливните дъждове стигнаха до Каталуния, отменени са над 60 полета от и до Барселона

Проливните дъждове, предизвикали трагедията във Валенсия през миналата седмица стигнаха до Каталуния. Валежите започнаха сутринта и предизвикаха транспортен хаос и превантивни мерки от автономното правителство. Над 60 полета от или до Барселона бяха отменени или пренасочени заради дъжда. В района на летището бяха разположени части на армията,..

публикувано на 04.11.24 в 17:45