Като част от проект, фирмата, в която работи Андрей Тагарев, помага за събирането и обработването на такива данни, а технологията стои зад това експертите могат по-бързо да се ориентират.
"Такива са и журналистите", казва Андрей Тагарев. В рамките на финансирани от ЕК проекти, Тагарев прави възможно изваждането на редица заключения за ситуацията с борбата с дезинформацията:
"Със сигурност има място за технологиите в борбата с дезинформацията, но технологията не прави заключения. Експертите правят заключенията. Има нужда от сериозен анализ, от разбиране, от хора, които разбират".
Андрей Тагарев казва, че без агенции, университети и изобщо хора с нужната мотивация за търсене на истината, няма как да се случи борбата с дезинформацията. Много от проектите на компанията се насочват дори в сътрудничество с полицейските организации за откриване на реч на омразата.
Фирмата му вече има изградена база данни от около 72 000 статии, които вече са проверили и оборили даден факт.
Около половината от събраните статии са на английски. Немски, френски, испански са другите езици. Френската информационна агенция АФП има най-голям от дяловете на създадени статии.
Дени Тесо е един от авторите на създадения плъгин за фалшиви новини we verify и разказва, че за последните пет години приложението работи добре:
"Винаги наблюдаваме увеличаване на употребата му, ако има събития като Covid, американските избори, навлизането в Украйна. Тогава имахме около 10 хиляди повече потребители и те бяха от държави от Източна Европа или съседни на Украйна. Медиите ни използват като имат някакъв краен срок и трябва да проверят бързо дали някакъв факт е истина или не е. Благодарение на изкуствения интелект вече можем да работим и с изображения, които са на различни езици. Така, ако сте на протест, може да прочетете надписите на плакатите, ако не знаете езика".
Каква е ситуацията с фалшивите новини разкри наскоро и проучване на "Галъп интернешънъл болкан“. В контекста на руската инвазия в Украйна, влиянието на фалшивите новини у нас расте, българите са осезаемо скептични към медийната информация за войната, която достига до тях, сочи то. 35 процента от запитаните свидетелстват, че срещат новини, които могат да определят като фалшиви, всеки ден или почти всеки ден, посочи на дискусия в СЕМ Първан Симеонов.
"Противодействието на дезинформацията е толкова трудно, защото трябва едновременно да има намеса, но и да пазиш свободата на изразяване, което означава да не се намесваш“, казва и специалистът по медийно право проф. Нели Огнянова. Към момента решение на този проблем се търси на световен мащаб, но все още не е намерено.
От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Добромир Видев.Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че на среща в Киев е помолил първия вицепремиер Юлия Свириденко да стане министър-председател на страната. В социалната медийна платформа "X" той отбеляза, че двамата са обсъдили изпълнението на "споразуменията с европейски и американски партньори" за подкрепата им за Киев, договорена на..
Украинският президент Володимир Зеленски заяви в понеделник, че е провел "продуктивен разговор" със специалния пратеник на президента на САЩ за Русия и Украйна - Кийт Келог, в който са говорили за засилване на сигурността на Украйна и предоставяне на повече оръжия на Киев. "Обсъдихме пътя към мир и какво можем практически да направим заедно,..
Продуктите от основната потребителска кошница са поскъпнали с два лева на едро за последната седмица, отчитат от Държавата комисия по стоковите борсии тържищата. Увеличението на цените на годишна база се дължи основно на плодовете и зеленчуците, които са по-скъпи с 8 лв. в сравнение със същия период на миналата година, а основните храни -..
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) да се самосезира и да направи проверка заради цените на млечните продукти в България – за това настоява КНСБ. От синдиката предлагат задължително на етикетите на хранителните стоки да се отбелязват цените на производител и на вносител, ако са от чужбина. КНСБ представи наблюдение на цените на основни..
Близо 100 чужденци от три континента участват в 48-ия семинар по българистика, който започна днес във Великотърновския университет. До 3 август те ще изучават български език и ще имат тематични лектории по българска култура, литература и история, фолклор е българско кино. Основната цел на семинара е утвърждаването на българистиката в чужбина...
Влизането на България в еврозоната ще постави под много сериозна дисциплина държавната администрация, финансовите институции и банките , каза в интервю пред БНР бившият зам.-министър на икономиката Милен Керемедчиев. "Този рейтинг, който ни е даден означава, че България влиза в един предсказуем етап на контролирана финансова..
В рамките седем дни правителството ще предложи промени в Закона за въвеждане на еврото, които предвиждат - допълнителни мерки срещу необосновано покачване на цените, завишаване на санкциите и увеличаване на контролните правомощия на Комисията за защита на потребителите. Това стана ясно по време на свиканото от премиера Росен Желязков заседание..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки..