Габровското село Жълтеш е близо до града и тук прозорците на повечето къщи светят. Жителите основно са възрастни хора и ако успяват да се погрижат за собствените си градини, за общото имат нужда от помощници – да коват, измазват, почистват бурени. Те са млади хора и идват от Габрово и от по-големите градове на страната. Някои от тях за поредно лято прекарват седмица в Габровския балкан:
"Записах се за пръв път, като бях на 15 години. Преоткрих колко много ми харесва тук, в селото, защото живея в София. Заобикнах този начин на живот и може би някой ден бих си купила и аз къща на село."
Автобусната спирка до село Драганчетата в кметството е единият от обектите. Доброволците почистиха стара каменна чешма, а за голямата поляна в Жълтеш, където всяко лято се провежда фолклорен фестивал, сковаха пейки и маси от дървени палети. Друга бригада – от момчета и момичета от терапевтичния център за хора със зависимости край Габрово, върна на децата превзетата от бурени площадка за игра.
"Аз съм израснала на село, с моите баби и дядовци, които не са вече сред живите. Имам желание да помагам."
"Беседка слагаме, ще реставрираме люлките, катерушките."
Местните жители се радват на общуването с младите хора и ценят усилията им.
"Това, което в момента се прави, нямам думи да изразя благодарността си. Приехме ги децата с отворени сърца и дано продължават тези начинания. Да оживяват селата! Те са много приятно за живеене място."
В прохладните летни вечери момичетата и момчетата пяха и играха хора със самодейците от местното читалище, хапваха от приготвените от бабите пити и баници, и подредени край огъня дълго слушаха истории за стари времена.
Това лято в приемните села Жълтеш и Райновци посрещнаха 30 младежи от Габрово, Русе, Стара Загора, Пловдив, София и Варна. Някои от тях си обещаха да се срещнат отново - догодина, по същото време.
Повече по темата - чуйте в звуковия файл!
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..