Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дефицит на газ може да се появи най-рано ноември, от октомври нататък нещата се усложняват

Мартин Владимиров: Чрез търгове за критичен резерв на газ могат да се реализират икономии и компенсации

ЕК да се намеси в преговорите между "Газпром" и България, призова експертът

Мартин Владимиров
Снимка: БГНЕС

Компенсации за най-газоемките предприятия в страната би трябвало да има, защото пазарът в Европа в момента е счупен с целенасочено намаляване на предлагането и изкуствено повишаване на борсовите цени.

Това мнение изрази в интервю за БНР Мартин Владимиров, старши анализатор в Центъра за изследване на демокрацията.

"Но този механизъм трябва да е пазарен. Той не трябва да бъде на калпак, както в пазар електроенергия, а да се открият възможните икономии в бизнеса чрез създаване на търгове за критичен резерв. Търгове, при които отделни индустрии се явяват и предлагат с колко могат да ограничат потреблението на природен газ и за това биват компенсирани на мегаватчас."

Според Владимиров това предложение може да се подготви сега, а механизмът – да започне да работи преди началото на отоплителния сезон, като следващият редовен парламент гласува спешно необходимите законодателни промени.

Дефицит на газ може да се появи най-рано ноември, ако не се договорят допълнителни количества. В момента има до края на септември. За октомври има около 30% азерски газ, около 30% от танкера, който ще внесе "Булгаргаз" и още около 25% друг втечнен газ на компанията "МЕТ", обясни експертът в предаването "Преди всички".

"Може би имаме недостиг около 10-15%, но трябва да се има предвид, че потреблението на газ се свива в България – тази година с около 20%. Вероятно много предприятия ще намалят потреблението си допълнително. Няма да имаме проблем за октомври. От октомври нататък нещата са по-сложни."

Когато е била оповестена офертата на американската компания "Шиниър" към "Булгаргаз" в началото на август, цената по дългосрочния договор с "Газпром" е била около 15% по-ниска, уточни Владимиров. 70% от цената по договора ни е обвързана с котировките на TTF, а те "скачат всеки ден" и към днешна дата руският газ е с 16 евро по-скъп на мегаватчас, отколкото алтернативната оферта за американския втечнен природен газ, стана ясно от думите му.

Владимиров предположи, че "Газпром" ще настоява за сключване на нов дългосрочен договор със страната ни.

България може да отправи искане ЕК да се намеси в преговорите между "Газпром" и България, за да знаем какво се случва със загубените количества от май насам, както и каква трябва да е общата политика на ЕС относно потенциални съдебни дела срещу "Газпром" през следващите години, смята Мартин Владимиров.

"Има определени олигархични кръгове, свързани с Русия в България, които се опитват да подмамват служебното правителство и може би президента, че ние де факто сме се споразумели с "Газпром" още април, че признаваме форсмажор по договора и че реално нямаме никаква добра позиция и "Газпром" ще ни осъди за пропуснати ползи в бъдеще. Това е абсолютно грешно твърдение", заяви експертът.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българите в Чикаго отпразнуваха 24 май

Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..

публикувано на 25.05.25 в 07:20

Нова техника получава отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център в Русе

Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания.  Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..

публикувано на 25.05.25 в 06:11

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват в домашни условия за два вида онкологични заболявания

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..

публикувано на 25.05.25 в 05:50

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47