Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Българската енергийна система е в сериозна зависимост от Русия"

Павела Митова, ИТН: Не трябва да се подчиняваме не само на Русия, но и на САЩ и ЕС

"България трябва да защитава националния си интерес на ниво НАТО и ЕС"

Павела Митова
Снимка: Има такъв народ

"Проблемите на българската енергетика нито започват, нито ще приключат с Александър Николов (министър на енергетиката от квотата на ИТН в кабинета "Петков" - б.р.). Години наред енергийната система на България е поставена в изключително сериозна зависимост от Русия. ... През годините страната ни пропусна доста съществени проекти - ТАНАП, ТАП, "Турски поток". Успя да построи един газопровод, който е изцяло в интерес на съседните ни държави, скоростно, а интерконектора, който е само в наш интерес - не". 

Това каза пред БНР Павела Митова, депутат от ИТН, експерт по външна политика и енергийна дипломация на партията.

Тя изтъкна, че България продължава да купува руски газ през посредници:

"Тук се пораждат интересни въпроси за евентуални корупционни практики. Ако проблемът ни е Русия, защо купуваме руски нефт? Или за нефта Русия вече не е агресор?".

Митова обясни, че диверсификацията цели сигурни доставки, които да са от различни източници, по различни маршрути и на добра цена:

"Не означава, че трябва да се откажем изцяло от един от източниците си. След като имаме дългосрочен договор с "Газпром", той трябва да се изпълнява и да продължаваме да си получаваме този газ". 

Преди войната в Украйна руският газ беше по-евтин, но сега договорът за газ от Азербайджан е с по-ниска цена, категорична беше тя и добави:

"Гръмките изказвания, че втечненият газ ще бъде четири пъти по-евтин от тръбния, са пълен абсурд. Тръбният газ на разстояние до 4000 км е най-добрата и рентабилна алтернатива за доставки".

В предаването "12+3" Павела Митова коментира как трябва да се развиват отношенията между България и Русия:

"Има нагнетяване на напрежение, което не е необходимо. Трябва да се търси баланс, за да се постигат устойчиви решения на определени кризи и те да се деескалират. ... Външната ни политика трябва да е съобразена с това, че сме членове на НАТО и ЕС. Това съвсем не означава, че трябва да имаме глас в тези международни организации. България е суверенна страна и трябва да защитава националния си интерес на ниво НАТО и ЕС. Не трябва да се подчиняваме и да казваме "Yes" на когото и да било. Изобщо не става въпрос само за Русия, но и за САЩ и ЕС. Трябва да имаме наша позиция, не трябва да се подчиняваме на когото и да било".

Според бившата депутатка от ИТН лидерът на партията - Слави Трифонов, не е подал имуществена декларация, защото "всяко нещо, което той направи или не направи, поражда след себе си вълна от коментари и спорове":

"Той е различен и пречи на всички. Ако беше публикувал въпросната декларация, това щеше да послужи за храна на определени послушни медии, които да публикуват някакви, според тях, пикантни открития".

Интервюто на Петър Волгин с Павела Митова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изсичането на стари дървета - обезлесяване или по-сигурна градска среда?

Изсичането на дървета в градската среда е болезнена тема за много хора. Гражданите реагират срещу премахването на старите дървета, хвърляли сянка край домовете им , и насочват критиката към Общините.  Служители на общинското предприятие "Благоустрояване" изсичат дървета край детска площадка на улица "Стефан Караджа" в Габрово . Преди..

публикувано на 20.02.25 в 15:08
Димитър Събев

Димитър Събев: Необходимо е сериозно реформиране на данъчната система в България

Необходимо е сериозно реформиране на данъчната система в България, за това настоя пред БНР Димитър Събев, Институт за икономически изследвания на БАН. "Данъците ни са неадекватни на разходите".  Държавният дълг ще достигне 35% като съотношение спрямо БВП до 2028 година , предупреди той.  "Ще имаме държавен дълг от порядъка на 88 милиарда..

публикувано на 20.02.25 в 15:00

В Монтана предпочитат да пазаруват в малките магазинчета

В Монтана предпочитат да пазаруват в малките магазинчета. Повечето потребители подкрепят бойкота. "Скъпо е“, споделят те. В хипермаркетите днес не се забелязва съществен отлив от клиенти, показа репортерска проверка. Потребителите са категорични, че в магазините в Монтана цените са високи. "Преди не гледах цените на стоките, взимах..

публикувано на 20.02.25 в 14:58

Хранителни продукти за настанените в центровете за бездомни на Столичната община

С помощта на Българската хранителна банка зам.-кметът по социални дейности в София Надежда Бачева раздаде 600 пакета с хранителни продукти на настанените в кризисните центрове за бездомни на Столичната община. Тя увери, че в студените дни ще бъдат настанени всички желаещи, които живеят на улицата в центровете в "Красна поляна", "Захарна фабрика" и..

публикувано на 20.02.25 в 14:57

Проектозакон в Испания: Държавните служители могат да работят до 72-годишна възраст

Управляващите в Испания предлагат увеличаване на възрастта, до която пенсионираните държавни служители могат да продължат да работят. Проект за промени в законодателството предвижда възможност да се трудят до 72 години.  В момента пенсиониран държавен служител може да продължи да работи на същата позиция най-късно до 70-годишна възраст. С..

публикувано на 20.02.25 в 14:46

ЕК: Украйна е демократична страна, Русия на Путин - не

"Президентът Зеленски е избран легитимно на свободни, честни и демократични избори" - това каза говорителят на Еврокомисията Стефан де Керсмакер в отговор на въпрос за думите на американския президент Тръмп, който го нарече "диктатор". "Украйна е демократична страна, Русия на Путин - не", подчерта говорителят.  Де Керсмакер отново припомни..

публикувано на 20.02.25 в 14:44

Нови текстове в Закона за киберсигурност предвиждат по-високи глоби

Нови сектори и по-сериозни глоби предвиждат нови текстове, приети в Закона за киберсигурност. Текстовете, въвеждащи европейските изисквания за мрежова и информационна сигурност - НИС-2, бяха одобрени от пленарната зала на първо четене. Промените предвиждат задължителни процедури по докладване на киберинциденти и глоби за неспазване на..

публикувано на 20.02.25 в 14:43