Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ерудитът Александър Федотов остави в книгите си ценни послания за поколенията

Съпругата му - Снежана Тодорова каза, че той е превеждал от старомонголски

Снежана Тодорова
Снимка: Станислава Пирчева

"Той направи много за развитието на българското изтокознание. Аз бях много щастлива не просто, че имах за съпруг един изключителен човек, ерудит, голям интелектуалец. Той можеше да разказва и да превърне нашия живот в нещо интересно, което и се случи. За мен беше безкрайно приятно, радостно и щастливо това, че той обикна България - втората родина и работеше всеотдайно за това в България да има успех в изтокознанието", каза за БНР Снежана Тодорова, председател на Съюза на българските журналисти, съпруга на Александър Федотов.

Александър Федотов е руски и български филолог, полиглот, преводач и университетски преподавател, професор в Софийския университет "Св. Климент Охридски" по корейска, монголска и тибетска литература.

Той посвещава една от книгите си - "Тибетска книга на мъртвите - Бардо" на Снежана Тодорова.

"Това е една много известна книга в световната литература - книга, която той превежда от тибетски. Това е копие на първото издание, което той посвети на мен и съм му признателна за това. Имах късмета да бъда обичана и обожавана от един човек, който се отнасяше с изключително уважение към жените".

Той е автор и на книгата "Тайната история на монголите".

"Това е също една книга за монголския епос - книга, която е позната в света като свързана с монголите, историята на Чингиз хан  на рода Чингиз хан, описаните в този епос автори са от 12 век. Ценността на превода на професор Федотов е в това, че той превежда от старомонголски и монголската държава много високо цени неговия превод. Той е отличен с едно от най-високите отличия за чужденци - орден "Полярна звезда" за превода, който направи".

В предаването "Нощен Хоризонт" Снежана Тодорова добави:

"Той беше страстен пътешественик, беше посетил над 150 страни, никога не е парадирал с това, но при всяка своя възможност да пътува - пътуваше. Обичаше много да пътува, да открива нови светове, нови страни. Пътуваше, воден от желанието да научи повече за страната, за историята, за културата. Винаги беше много подготвен".

За книгата на Александър Федотов "Огледало на поезията. Сборник студии и статии", Снежана Тодорова заяви:

"В този сборник има много интересни статии, посветени на Изтока и конкретно всичко, свързано с нови течения в корейската литература, за средновековната корейска литература, преводи".

Снежана Тодорова    Снимка: Станислава Пирчева

От 1981 до 1987 г. е асистент по източни литератури и култури в Софийския университет, в периода 1987 – 1990 г. е главен асистент, а през 1990 – 1999 г. е доцент. От 1999 г. е професор по източни литератури и култури (корейска, тибетска и монголска литература). Създава специалност „Кореистика“ в Софийския университет.

През 2015 г. получава най-високото отличие на Монголия за чужденци – Ордена на Полярната звезда

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Галина Мирчева, гост в рубриката "Горещи сърца", призовава да не губим същината си като народ

Галина Мирчева е овцевъд и управител на сдружение "Плевенско мляко". Тя притежава една от най-модерните овцеферми в региона, отглежда над 800 животни в плевенското село Петърница. Наскоро представи и първата си книга "Милно ми е", която е посветила на българските овцевъди.   „Следвам път, пълен с хубави неща. Когато излъчваш хубаво, хубаво те..

публикувано на 25.05.25 в 06:43
Стилиян Иванов

Режисьорът Стилиян Иванов: Народ без минало няма бъдеще

"За мен един от съвременните истински будители на България беше генералният консул на България в Истанбул Ангел Ангелов, защото на него дължим реставрацията на българската Желязна църква край Босфора и възстановяването на дейността на Българското неделно училище в Истанбул , каза за БНР режисьорът Стилиян Иванов .  "Възстановяването на..

публикувано на 24.05.25 в 12:57
Георги Любенов

Георги Любенов: Аудиторията стана вече като футболна агитка, едната част мрази другата

Съвременните комуникационни канали предлагат разнообразно съдържание, повечето тематично подчинено на търсенето от потребителите. Комуникаторите са без брой и транслират посланията си в среда от информационен шум. Това силно намалява критичния поглед на аудиторията и тя все по-трудно селектира качеството на информацията сред..

публикувано на 21.05.25 в 09:30

За философията да си учител по философия

"Защо трябва да учим философия?" е въпросът, който най-често чува Владислав Тодоров. Той преподава предмета "Философски цикъл" в елитна врачанска гимназия. Основната идея в работата му е да насърчава учениците си да изразяват мнение, да споделят, да питат, да търсят отговори за всичко, което ги вълнува - от първото влюбване до проблемите на днешния..

публикувано на 18.05.25 в 06:41

Търсене на адреналин с камера в ръка: журналистът Николай Барулов

Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания.  Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..

публикувано на 13.05.25 в 19:55
Катя Близнакова

Катя Близнакова, изпяла "Лиляно моме" разказва за своите ангели хранители и музиката

Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..

публикувано на 12.05.25 в 10:02
Жаклин Прейс с цигулката

Жаклин Прейс: Ходете по-често на класически концерти

Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..

публикувано на 12.05.25 в 08:51