Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво се случва с павилионите "Лафка"?

Снимка: БГНЕС, архив

Каква е съдбата на павилионите "Лафка", които две години и половина стоят заключени с катинари в цялата страна? Кой е техният реален собственик и ще претендират ли общините, сключили договори без търг за отдаване на най-апетитните места първоначално за продажба на вестници и цигари, а после и на хазартни надежди? 

Проверка по темата направи кореспондентът на БНР в Благоевград Кети Тренчева, където част от обектите са на прицела на прокуратурата.

Преди 10 години "Булгартабак Холдинг" чрез дружеството си в Благоевград, което още работеше, създаде павилионната верига "Лафка". В цялата страна бяха поставени над 1500 преместваеми търговски обекти, част от които работеха франчайз. 

Първоначално те бяха новите вестникарски будки, в които се продаваха още цигари, напитки и пакетирани храни. След това павилионите станаха основни места за продажба на търкащите се талони с обещания за големи печалби и други хазартни игри. По-късно бяха добавени и рекламни табели за раздаване на бързи кредити.

Когато държавата спря кранчето на монополния частен хазарт, "Лафка"-обектите мигновено затвориха. Талончетата, мониторите, рекламните табели и останалото оборудване бяха прибрани. Но павилионите останаха. В Благоевград те са 23 обекта, все на ключови места, предоставени през 2012 година от Общината, без търг и за срок от 10 години, което беше повод за масови протести на местните дребни търговци. 

Против това решение беше и тогавашният общински съветник, сега кмет на Благоевград - Илко Стоянов, който очаква  в края на октомври павилионите да станат общинска собственост, както е записано в договора.

Дали Общината е сигурна, че ще си вземе павилионите, все още собственост на вече несъществуващата "Благоевград-БТ", с оглед на това, че дъщерното дружество, притежаващо веригата "Лафка", е изтеглило ипотечен кредит от 34,4 милиона лева?

"По никакъв начин не може да има тежести за Общината, тъй като не са били вземани такива решения. Това означава, че ние ще си вземем обектите и ще можем да разполагаме с тях като абсолютен собственик на имота. Оттам нататък става дума за взаимоотношения между други търговски субекти, които нас не ни интересуват", каза кметът на Благоевград Илко Стоянов. 

По думите му павилионите ще си останат търговски обекти, но категорично без опцията за хазартни игри.

Репортажа можете да чуете от звуковия файл.

Снимки: Кети Тренчева




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Панорама

На 3 март Панорама "Плевенска епопея 1877" е с вход свободен

На националния празник - 3 март в Панорама "Плевенска епопея 1877"  очакват  всички посетители с вход свободен. Символът на Плевен  е единствен по рода си паметник на Балканския полуостров, в който по художествен начин са пресъздадени събития от Руско-турската война 1877- 1878 година  и Плевенската епопея. С вход свободен са и всички..

публикувано на 03.03.25 в 07:45
Майк Уолц

САЩ "не виждат Украйна като член на НАТО"

Съветникът по националната сигурност Майк Уолц заяви по време на участие по Си Ен Ен, че САЩ "не виждат Украйна като член на НАТО". Според Майк Уолц позицията на Вашингтон е продиктувана от това, че ако Украйна стане член на НАТО, това автоматично ще въвлече американските войски в конфликта с Русия. Пред водещата от Си Ен Ен Дейна Баш..

публикувано на 03.03.25 в 07:44
Среща на европейски лидери и канадския премиер в Лондон, 2 март 2025 г.

Френско-британско предложение за едномесечно примирие в Украйна

Британският премиер Киър Стармър обяви план от четири точки за работа с Украйна за прекратяване на войната и за защита на страната от Русия след срещата на високо равнище в Лондон. По-късно обаче стана ясно, че има и френско-британско предложение за едномесечно примирие в Украйна, обявено от френския президент Еманюел Макрон. Обединеното..

публикувано на 03.03.25 в 07:39

147 г. от Освобождението на България

Днес е националният празник на България. Празнуваме 147 години от освобождението от османско иго след Руско-турската война от 1877-78 г. Историческият връх Шипка е център на тържествата за националния ни празник. Официалната церемония ще започне в 11,30 ч. в подножието на Паметника на свободата. Въпреки лошото време за честването на..

публикувано на 03.03.25 в 07:17

Въвеждат стандарти за безопасно ниво на звука при видео игри

Първият световен стандарт за безопасно слушане по време на видео игри беше обявен във връзка с Деня на сл уха, който отбелязваме днес.  Целта на стандарта е да намали риска от загуба на слуха при геймърите. Той беше обявен съвместно от Световната здравна организация и от Международния съюз по далекосъобщения. Досега нямаше нито препоръки, нито стандарти..

публикувано на 03.03.25 в 05:29
Доналд Тръмп в Овалния кабинет, 4 февруари 2025 г.

Английският вече е официален език в САЩ

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп е подписал указ, с който английският става официалният език в страната, предаде Би Би Си.   Указът означава, че правителствените агенции, както и организациите, които получават федерално финансиране могат да избират дали искат да предлагат документи и услуги на езици, различни от английския. Така се отменя..

публикувано на 03.03.25 в 05:23

Тревожно: Скок в броя на случаите на рак на гърдата се очаква към 2050 г.

Сериозен скок в броя на смъртните случаи заради рак на гърдата се очаква да има към 2050 г., обяви агенцията на Световната здравна организация, която се занимава с изследването на ракови заболявания.  Очаква се в световен мащаб една на всеки 20 жени да бъде диагностицирана с рак на гърдата. Броят на случаите ще бъде с 38% повече, а починалите ще се..

публикувано на 03.03.25 в 04:57