Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 80 на сто от училищата, детските градини и социалните заведения в града са на газ

Училищни директори в Стара Загора се чудят как да топлят децата през зимата

Много от учебните заведения нямат друга алтернатива, освен онлайн обучение

Снимка: Pixabay

Над 80 на сто от училищата, детските градини и социалните заведения в Стара Загора се отопляват на газ.

Пред директорите стои въпросът с обезпечаването на отоплението през зимата.

В крайните квартали на града има няколко училища, които не са газифицирани и са на течно гориво, което обаче не е по-малък проблем.

В много от обектите се готви на място и уредите работят на газ.

"Ще се справим финансово, ако и само при условие, че се запазят сегашните цени на газа и не поскъпне повече", оптимист е Теодора Николова, директор на гимназия "Ромен Ролан".

"Нямаме алтернатива. Нашата сграда е голяма. Не можем да се отопляваме с електрическа енергия, нито на твърдо гориво. Това е единствената възможност. Силно се надявам да имаме доставки на газ през целия отоплителен сезон и на присъствена учебна година."

Директорът на средно училище "Иван Вазов" Динко Цвятков също изразява своите притеснения.

"Никой не знае каква ще бъде зимата, каква ще бъде цената, която вече е с повече от 80% по-висока, което допълнително ще натовари бюджета на училището. Ако има газ, всичко ще бъде нормално."

Училището няма възможност сега и за тази учебна година да направи мащабна инвестиция, за да замени източника на отопление с климатици.

"Ако сложим печки от типа на конвекторните, няма да можем да си позволим да плащаме тока, който е значително по-скъп от отоплението на газ."

Цвятков е категоричен, че ако цената продължи да расте с такива темпове, няма да могат да си платят отоплението.

Мариана Пенчева е директор на средно училище "Максим Горки" в Стара Загора. Тя също изразява притеснения за доставките и цената на газа.

"Алтернатива имаме, но не за отоплението, а за провеждане на относително нормален учебен процес – в електронна среда."  

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Недостиг на водни спасители въпреки по-високото заплащане

Заплащането на водните спасители е сравнително високо и въпреки това недостигът на кадри за сезона продължава . Това обясни пред БНР концесионерът на плажа в Крайморие Николай Димитров. Държавата натоварва с допълнителни изисквания през новата наредба, приета преди два месеца, смята той.  След разговори между концесионери и..

публикувано на 17.06.24 в 06:42

Доц. Илиан Господинов: Чака ни горещо лято. Валежите през юни са далеч под нормата

Към Балканите има почти постоянен поток на по-топъл въздух. Това е естествен процес. Нормално е времето да бъде относително по-топло от климатичните норми . Това обясни в интервю за БНР доц. Илиан Господинов от Националния институт за метеорология и хидрология (НИМХ). През юни миналата година температурите бяха по-скоро около нормата и..

публикувано на 13.06.24 в 09:28
Ивелин Михайлов и Николай Марков

Откъде дойде пробивът на "Величие"?

"Има го феномена на непрестижния вот . Второто е, че паралелната реалност онлайн съществува. Съществуват изключително странни хора, със свои видеоканали, своя аудитория, свои зрители. И когато схванем върху колко голяма аудитория имат влияние хора като Цанов (Станислав Цанов - бел. ред.) и Киро Брейка, които няма да видите в национален..

публикувано на 10.06.24 в 12:07
Александър Маринов

Александър Маринов: Ще се появи мощна политическа сила. Ако не е президентът, ще е нещо друго

" В България ще се появи нова мощна политическа сила, от която има нужда обществото . Такава, около която да се формира нов тип управление. Ако не е президентът, ще е нещо друго." Това мнение изрази в интервю за БНР  политологът проф. Александър Маринов. Персонифицираните очаквания са насочени към президента , смята той. "В момента това..

публикувано на 10.06.24 в 09:01

Затихва ли интересът към покупко-продажбата на гласове в Силистренско?

Купуването и продаването на гласове е престъпление. Преди и по време на избори се правят специализирани полицейски операции срещу нарушаване политическите права на гражданите. Но защо да са нарушени правата им, ако всичко става по съгласие - и на едната, и на другата страна? Практиката показва, че това са най-трудно доказуемите престъпления...

публикувано на 09.06.24 в 11:46

Диагноза от Дивчовото: Политиците много подценяват народа!

На географския ръб на ЕС – в селата Лесово и Мелница от Ямболска област, настроенията са сходни. Лесово е само на няколко километра от българо-турската граница.  Някои жители там са доволни, че България е в ЕС, други не отчитат промяна. Всички обаче са обидени на политиците. В предизборната кампания виждат само "надплюване, кал". За..

публикувано на 09.06.24 в 11:24

„Криле за приземяване“ и творчеството на Диана Иванова

И в най-уредената държава да отидеш, си чужденец. Това е разбрала поетесата Диана Иванова, когато обстоятелствата я принуждават да напусне родния Сливен и да отиде в Англия при децата си.   Там работи в Медицински център, но едно редовно слушано българско предаване като "Рано в неделя" и болката към България тази година я вдъхновяват да..

публикувано на 09.06.24 в 06:00