Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Можем единствено да стоим под одеялото и да се страхуваме"

Мила Минева: Всички обяснения за кризата са в скоби. Тя се превръща в природен феномен

Усещането за разпръсната криза усилва готовността да се гласува за крайни алтернативи, смята социологът

Мила Минева
Снимка: Ани Петрова

"Видимо джобът ни доминира публичния ни интерес."

Това каза пред БНР социологът Мила Минева, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Тя анализира данните от последното представително социологическо проучване на Изследователски център "Тренд" на прага на предизборната кампания, като акцентира върху тревожността от понижаването на стандарта на живот и "медийната истерия около нарастването на инфлацията и цените".

"Част от публичните говорители през цялото време се опитват да наложат това, че част от тази инфлация е привнесена, че е резултат от това, че сме свързани със света, а не сме остров. Това обаче не успява да пробие. Това се появява като едно не съвсем сигурно обяснение на инфлацията, която се случва. През цялото време повечето говорители се държат така, като че ли кризата е собствено наша и българска", коментира Мила Минева в предаването "Преди всички".

Според Минева е важно да се посочи "отказът да се търси обяснение на икономическата криза, в която очевидно мнозинството от българските граждани мислят, че сме".

"Тоест, всички обяснения са заскобени – действията на предишното правителство, войната в Украйна, каквото и да било, което би могло да бъде обяснителен механизъм, е премахнато от интереса и кризата се превръща в природен феномен. Нещо, което ни се случва, но нито можем да направим нещо, нито можем да противодействаме. Можем единствено да стоим под одеялото и да се страхуваме."

Не съм сигурна дали служебният кабинет не играе в изборите, подчерта социологът.  

"Има граждани, които не го схващат като служебен кабинет, а като политически ангажиран кабинет. Служебният кабинет се държи непрекъснато като пиар. Нагнетява усещането за кризисност, без особени доказателства за тази кризисност. Това усещане за една разпръсната криза, в която сме потънали, усилва готовността за гласуване за крайни алтернативи. Това обяснява високия процент и готовността на хората да заявяват, че ще гласуват за крайна алтернатива като "Възраждане."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Динев

Ивайло Динев: На Балканите имаме протестна демокрация

Както в България, така и в останалите балкански държави, типично за постсоциалистическия контекст, голяма част от държавите имат тип режими, които са протестни демокрации : масовите протести и протестното гласуване  за антисистемни партии са двата механизма, които движат тези политически системи . Това мнение изрази пред БНР политологът..

публикувано на 17.11.25 в 09:04

ПроТЕСТ за мъжкото здраве пред НДК

На 7 ноември за девета поредна година се проведе кампанията „Твоето здраве е твоя отговорност“, посветена на профилактиката на рака на простатата. Инициативата беше организирана от Astellas Pharma България в партньорство с Българското онкологично научно дружество и Българското урологично дружество . За първи път в България кампанията включи и..

публикувано на 16.11.25 в 06:51
Людмила Зафирова

Роботика и виртуална действителност подпомагат възстановяването след инсулт

Терапия с роботика и виртуална действителност подпомага възстановяването след инсулт Терапия с роботизирани устройства и виртуална действителност се използва у нас като съвременен метод за възстановяване на пациенти след инсулт. Това обясни физиотерапевтът Людмила Зафирова. Последиците от инсулта често включват затруднено движение, пареза на крайници,..

публикувано на 16.11.25 в 05:10
Слави Бинев

Слави Бинев: Само тези, които вярват, могат да уважават вярата на другите

"Човек е най-трудно да бъде оценен в собствената си държава" . Това коментира пред БНР архонт Слави Бинев , бивш евродепутат, напуснал партията, която самият той е създал. Днес е посветил времето си на спорта и е президент на Българската федерация по таекуондо: "Да съм член на Съвета на световното таекуондо до голяма степен е може би оценка от..

публикувано на 14.11.25 в 19:42
Радина Червенова

Радина Червенова за дебютната си книга - "Преди ме е нямало"

Журналистката Радина Червенова, която дълги години беше водеща на централната емисия „По света и у нас” на БНТ, гостува в студиото на „Нощен хоризонт”. Преди няколко месеца тя издаде първата си книга, която е със заглавието "Преди ме е нямало".  Радина Червенова представя дебютния си роман в Пловдив "Аполония" представя дебютния роман на..

публикувано на 14.11.25 в 16:09
Доц. Румяна Димова

Доц. Румяна Димова: Един от девет души е със захарен диабет

"Когато си говорим за диабет и за статистика, винаги цифрите са големи и много впечатляващи , но наистина диабетът всъщност е първото признато заболяване като неинфекциозно социално значимо заболяване , именно заради мащабите на неговото разпространение". Това каза пред БНР доц. Румяна Димова , специалист по ендокринология и болести на обмяната..

публикувано на 14.11.25 в 16:00
Явор Куюмджиев

Явор Куюмджиев: Купуването на нефт от световните пазари е сложен процес

"Не познавам господин Спецов . Не знам какви са му познанията, образованието, но със сигурност пред него има доста големи предизвикателства и всички неща, които продължавам да си мисля, че са рискове, си остават". Това заяви пред БНР Явор Куюмджиев , бивш заместник-министър на енергетиката: "В крайна сметка наистина купуването на нефт от..

публикувано на 14.11.25 в 14:47