Конкурсът цели да събере идеи как да се промени градската среда в България, за да стане по-устойчива и зелена. Срокът за подаване на заявки за участие изтича в края на септември. Наградният фонд е 15 000 лева. Миналата година е бил разпределен между три предложения. Така ще бъде и сега.
В конкурса може да участва всеки жител – индивидуално, в екип или като част от компания.
"Търсим иновативни идеи", поясни пред БНР Даниел Джаксън от посолството на Великобритания.
"Независимо дали искате да подобрите детската площадка пред блока, да почистите местната река или да инсталирате слънчеви панели на градския площад. Ние искаме да отпуснем финансиране за подобни проекти."
4 са заложените критерии, които очертават периметъра на конкурса – зелена енергия, чист въздух и транспорт, околна или градска среда и води.
Според Джаксън инициативата е отворена за всички – от ученици до пенсионери.
"Особено извън столицата, където има много по-голяма нужда от финансиране."
"Търсим хора, които искат напук на общината и напук на държавата да направят града си по-добро място за живот", подчерта журналистът Огнян Георгиев от "Капитал" в предаването "Преди всички".
Според него извън София и тесен кръг компании и инициативи "финансиране за хубави идеи няма в България".
Георгиев е категоричен, че най-добрите неща в българските градове през последните години са се случили в резултат на активността на граждански сдружения под формата на малки градски каузи.
"Има достатъчно място в градовете ни за добри идеи и за създаване на интересни неща."
Чуйте повече по темата в звуковия файл.
В публикацията са използвани илюстративни снимки.
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..
Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси. "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и Ради..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..