Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Внукът на поета Иван Радоев е създал страница с творчеството на дядо си

Калоян Радоев е продал с благотворителна цел плакати със стихове и снимки на дядо си

Калоян Радоев
Снимка: БНР

"Аз, ако се поставя на негово място във времето, в което той е живял или нещата, които е писал, аз не мисля, че бих имал търпението да изтърпя една подобна цензура, да имам силите да продължа въпреки всичко", каза за БНР Калоян Радоев, внук на големия поет и драматург Иван Радоев.
Калоян Радоев е създал преди около година и половина страница, в която е събрал творчеството на дядо си Иван Радоев.

"Събрах снимки от архива му, всякакви подобни кадри, интервюта и засега до този момент имам 3 хиляди последователи".
Снимка: БНР

Внукът на Иван Радоев - Калоян Радоев е създал серия от плакати по случай 95-годишнината от рождението на дядо му.

"Реших, че дядо ми би се зарадвал, ако по някакъв начин успеем да помогнем с тази годишнина, този повод за празнуване и създадох серия от плакати с негови стихове и снимки от неговия архив като ги продадох и всички пари, които събрах ги използвах, за да закупя храна за инициативата на Юнона Кириакиду", допълни в предаването "Нощен Хоризонт" Калоян Радоев.

Той  разказа, че Юнона Кириакиду от няколко години живее в Правец и е забелязала един проблем, който е за цяла България - това, че има много самотни възрастни хора, които живеят в бедност.

"Тя от няколко години си е поставила като цел да не гладуват тези хора и по големите празници и не само тогава организира такива акции. Тя не приема пари. Приема само хранителни продукти, с които да сготви храна за тези хора и да я раздаде".

В Златния фонд на БНР се пази интервю от 1998 година с Иван Радоев, в което той говори за изкуството, поезията и драматургията. 

"По начало човешкото същество така е устроено да понася не само радости, но и да понася болки, огорчения, страдания. Изкуството какво представлява - това е изследване на човешкото страдание, болката. Няма да дойде време, в което обидата оскърблението, огорчението към човека да бъде прекратено. Ако това стане, ще изчезне изкуството. В такъв смисъл болката е колкото нежелано явление за човека в неговия живот, толкова като че ли се явява благодатно за творчество".

В това интервю той заявява, че поезията е стремеж да се измъкнем,  да надживеем болката и да отидем в сферата на мечтите, където е нашето спасение.

"Поезията попълва нещо много важно в моя живот - отношението ми към самия мен и отношението към света. Това е малко по-мъчителен начин на изказване, защото поначало поезията е твърде самотно дело и изисква друг начин на изразходване на умствената и сърдечната дейност, докато пиесата ни дава друго богатство - това е богатството на деня, богатството на делника, проблемите, гражданската позиция, активна намеса в обществения ни живот - един начин за аналитично третиране на действителността".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Юлиан Куюмджиев

Неиздавани писма на Любомир Пипков излизат в книга

"Любомир Пипков - писма от Париж" е ново интригуващо издание, в което са събрани повече от 150 писма на младия български студент във френската столица до неговите родители Натя и Панайот Пипкови в периода 1926 - 1932 г.  Съставител на книгата е проф. Юлиян Куюмджиев , който лично ще я представи на 17 февруари от 18 часа в НМА "Проф. Панчо..

публикувано на 13.02.25 в 18:42
Христо Йоцов

Авторски концерти с нови класически пиеси на Христо Йоцов

Христо Йоцов - един от най-изявените музиканти, който прекрачва жанровете в музиката - ще отпразнува своя 65-и рожден ден на сцената.  Авторският концерт е на 17 февруари, понеделник, в зала "България" от 19 ч.  Заедно с него ще бъдат музикантите от Плевенската филхармония, с която имат дългогодишно партньорство, както и неговият брат - Борислав..

публикувано на 13.02.25 в 18:10
Стоян Караиванов

Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на Крефелд

Българинът Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на германския град Крефелд за 2025 г. Призът е учреден през 2018 г. в чест на важното място на града в историята на този инструмент - през 1821 г. именно там е роден изобретателят на бандонеона Хайнрих Банд. Първата наградена е изпълнителката Джудит Бранденбург,..

публикувано на 12.02.25 в 18:27
Давид Гросман

Спектакъл по творба на носителя на "Букър" Давид Гросман въздейства като лечебен катарзис на израелската публика

Театралната формация “Паспорт“ рядко използва пиеси или готови сценично музикални произведения в своя репертоар. Най-често в тяхно изпълнение “оживяват“ книги. Израел също има свой писател, лауреат на наградата “Букър“ – Давид Гросман /Романът му “Един кон влязъл в бар“е преведен на български език от Емилия Юлзари /. През август миналата..

публикувано на 12.02.25 в 16:53

Спечелете билети за "Алиса в страната на чудесата"

Елитната българска трупа за съвременен танц Балет “Арабеск“ кани своята публика на 21 февруари от 19 ч. в Националния музикален театър “Стефан Македонски“ на премиерата на “Алиса в страната на чудесата“. “Артистите от Балет “Арабеск” пресъздадоха фантастично моята представа за произведението. Талантливи балетни артисти от Националното училище за..

публикувано на 12.02.25 в 14:37
Ангелина, Мирослав и Васил от

Вълнения и послания в постановката "Клюки от Ада"

Какво вълнува фризьор, политик и журналистка, загубили живота си и срещнали се в… пъкъла ? За това разказва новата постановка "Клюки от Ада", споделят за "Понеделник вечер" актьорите Ангелина Грозева, Васил Алексов и Мирослав Митков, който е и режисьор на представлението. Ангелина Грозева , която е в ролята на журналистка в представлението..

публикувано на 12.02.25 в 13:59
Самуел Финци

Самуел Финци: Все по-малко разбирам какво се случва в света

Все по-малко разбирам какво се случва в света! Това каза пред БНР актьорът Самуел Финци, номиниран "Икар" за водеща мъжка роля  за Шайлок във "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, реж. Явор Гърдев, Народен театър "Иван Вазов". "Просто съм онемял, защото имам чувството, че все по-малко разбирам какво става около мен и респективно в света...

публикувано на 11.02.25 в 18:14