Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Клаудиу Флориан: Портрет на една епоха не може да се направи само от едно поколение

Романът му "Игра за всяка възраст" е сред акцентите в Нощта на литературата

"Дори не съм си мечтал книгата ми да бъде публикувана на български език, още повече, че България е истински персонаж в тази книга. ... Въздържам се да възприемам себе си като писател, тъй като това е първият ми роман". 

Това сподели пред БНР румънският писател Клаудиу Флориан, чийто роман "Игра за всяка възраст" е сред акцентите в Нощта на литературата. 

"В рома избрах перспективата на детето, защото в толкова наситени и сложни времена - не толкова за самото дете, колкото за възрастните около него - не исках да я има тази натовареност. Детската притежава това прекрасно качество да освободи напрежението от онова време и да промъкне нещо забавно, което да поотпусне атмосферата", обясни той. 

Седемдесетте години на миналия век, Румъния. Едно петгодишно момче разказва за живота си в многоезичната и етнически разнородна среда на Трансилвания, сред своите роднини и съседи, които говорят румънски, немски и унгарски, както и саския и олтенския диалект, често споменават Другаря, с недоверие гледат казионната телевизия и с надежда слушат радио Свободна Европа. Момчето разказва на своя детски, наивен, все още недонаучен език, често тълкува разговорите на възрастните доста превратно или превежда буквално и смехотворно от един на друг език. Всичко тук е, както се изразява то, „по-много-начини“ – и езиците, и празненствата, и игрите, детските и на възрастните. "Игра за всяка възраст" е роман за играта на историята с човешките съдби през погледа на дете и през участта на едно семейство. С лекота и ирония Клаудиу М. Флориан представя драматизма на политическите, историческите и социалните проблеми на румънското общество от едно не толкова далечно време.

"Намерението ми е да създам една фреска на 70-те, 80-те и 90-те години на 20 век в Румъния и в цяла Източна Европа. За да могат децата ни да разберат, поне частично, как са живели техните дядовци и родители, каква е била химията на онази епоха. Това е подход, който изисква много финност. Защото съществуват две основни тенденции - или да се драматизира прекомерно и всичко да бъде сведено под знаменателя на една постоянна катастрофа, или да се третира епохата през един доста лековат хумор", коментира Клаудиу Флориан.

Според него младежите днес трябва да разполагат с една суровина, за да си създаде представа за онази епоха, а след това, когато се събере цялата информация, включително за 10 ноември 1989 г., да възстановят те изцяло портрета на тогавашната епоха - "нещо, което мнозина от нас, може би, няма да успеят да направят":

"Нито едно историческо събитие не се консумира до последната подробност, за да се представи на съвременниците. Това не може да се направи само от едно поколение".

Клаудиу ФлорианРумънският писател и преводач Клаудиу М. Флориан (р. 1969 г.) завършва немска филология в Букурещ и съвременна история в Германия. Постъпва в румънското Министерство на външните работи, след което заема дипломатически постове в Берлин и Берн. Понастоящем работи в Културния институт в Берлин.

Романът "Игра за всяка възраст", издаден първо на немски, получава през 2016 г. Европейската награда за литература.

Интервюто на Снежана Иванова с Клаудиу Флориан в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Превод: Ванина Божикова
По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00

Община Русе е първата в страната, която има своя програма за асистирана репродукция

Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..

публикувано на 01.12.24 в 07:38

Нов хъб за ранно детско развитие отвори врати в квартал "Христо Ботев"

Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..

публикувано на 01.12.24 в 07:19

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55