Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо са недоволни израелските туристи от почивките си в България?

Слънчев бряг
Снимка: sunnybeach.com

Израелците са сред най-многобройните туристи, които посещават България. Някои се привлечени от сравнително евтините оферти. Други - харесват природата, кухнята, гостоприемството и не на последно място историята на България. Особено факта за спасението на българските евреи. В израелските медии публикуват възторжени отзиви за пътуванията в нашета страна, но се случва и да дадат гласност на сериозни проблеми в обслужването и в алчността на хора, които би трябвало да си изкарват хляба с туризъм и да знаят, че един доволен клиент разказва и води поне трима други.

Шимон Коен, агроном и нелицензиран гид из Европа, разказва:

"Бях в България за 3 седмици в края на май и началото на юни. Бях с двама приятели. Наехме кола. Целта ни беше да обиколим 100- те национални обекта. Някъде ни се налагаше да изминаваме пеш 10-15 километра, но успявахме. Нямахме тези въпросни книжки за 100-те обекта, а и на повечето места печатите са изгубени. Не допускахме, че за 3 седмици ще ги обходим почти всички. Очаровани сме от пещерите и водопадите. От експонатите на всички български музеи, които видяхме, най-интересно ни се стори варненското златно съкровище - най-старото обработено злато, запазено до наши дни. От античните обекти ми направи впечатление амфитеатърът в Пловдив. От обектите съхранили старинен поминък - розоварните и Празника на розата. От горите - Родопите, въпреки че обиколихме и Рила, и Пирин. От обектите, свързани с историята на България - най-много ни хареса Шипка и Панорамата в Плевен. От фолклора - ходенето по жерава в Странджа планина. Не ми харесаха пътищата и това, че при бързото обхождане на обектите, шосетата ни изненадваха неприятно с някоя дупка. Трябваше да караме по-бавно, за да не повредим колата, взета под наем. Би могло да има повече разгласа за тези 100 национални обекта и да се разделят, така че за няколко години, при по-кратко пребиваване и чужденец да може да ги обходи, още повече, децата на българите, родени в чужбина".


Някои от бившите туристи в България признават, че и те са се сблъсквали с проблеми. Повечето оферти за България са на базата на "всичко включено“, но се оказва че не е така. За много неща им искат да си платят допълнително. Например за ползване на сауна са искали допълнителни 45 лева. Таксиметровите шофьори никога на включвали апарата и за едно и също разстояние искали различни суми .

Не всички, но някои от туристите искат да посетят музеи или атракции за деца. Често в началото им казват една цена, а след това трябва да добавят още и още билети за да видят цялото съоръжение или да всички опции на детската атракция, затова вече предпочитат да включат тази обиколка в цената на пътуването още в Израел ( винаги има такава опция) и да отидат там хем с екскурзовод, хем да не са обект на изнудване.

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Искра и Феня Декало.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15