Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стефан Тафров: Елизабет II беше символ на постоянството в много променливи времена

Кралицата, която хвърли мост между три века

Борис Стоянов: "Тя е продукт на една епоха, която носи духа, консерватизма, моралния код на края на 19-и и самото начало на 20-и век"

| обновено на 09.09.22 в 10:59
Снимка: Ройтерс

"Тя беше символ на постоянството в едни много променливи времена. Когато става кралица, министър-председател на Великобритания е Уинстън Чърчил, който е роден през 1874 г. Преди няколко деня тя възложи съставянето на кабинет на новата министър-председателка Лиз Тръс, която е родена 1975 г. Станаха огромни промени. Британската империя се превърна в британска общност, станаха културни революции."

Това каза в интервю за БНР Стефан Тафров, бивш посланик във Великобритания в периода 1995-1997 г., след кончината на британската кралица Елизабет II.

"Тя винаги беше там. Тя направи връзката с историята – за британците, за света. Беше изключително популярна по света. Причината да бъде толкова успешен монарх – защото беше разбрала смисъла на своята роля: да осигурява връзките между епохите и поколенията. И го направи по най-блестящ начин."

"Историята тепърва ще се произнася за този толкова дълъг и наситен със събития живот, какъвто имаше кралицата на Обединеното кралство. Тя беше личност, която на практика хвърли мост между три века", подчерта в предаването "Хоризонт до обед" гл. ас. д-р Борис Стоянов от Историческия факултет на СУ "Св. Климент Охридски".

"Самата тя живя близо век. Без съмнение тя е продукт на една епоха, която носи духа, консерватизма, моралния код на края на 19-и и самото начало на 20-и век. Тя е възпитана в порядките на онази епоха. Същевременно през своя живот тя трябваше да носи, да отрази белезите на страданието, на разделението, на промяната, на разпускането на нравите, с които е характерен 20-и век. Животът ѝ като монарх беше доминиран от сянката на Студената война, от сянката на ядрения апокалипсис. Тя преживя и това време, за да дойде време на отворените граници, на глобалния свят."

Повече по темата чуйте в звуковите файлове. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Благороден елен

Със 7% се е увеличила популацията на благородния елен в ловностопанските райони у нас

В България в момента има над 41 000 благородни елена, 142 000 сърни и 50 000 лисици. Това сочат резултатите от пролетната таксация на дивечовите запаси. Анализът на данните от таксацията сочи, че запасите на едър дивеч постепенно нарастват. Със 7 на сто се е увеличила популацията на благородния елен в ловностопанските райони. Запасът от..

публикувано на 17.05.24 в 10:44

На извънреден Председателски съвет решават дали да има извънредно заседание на НС

В Народното събрание се провежда Председателски съвет, на който трябва да бъде взето решение кога ще се проведе извънредно заседание на НС. То беше поискано с подписите на 51 депутати. Предложението е да бъде изслушан министър-председателят Димитър Главчев по темата за увеличението на пенсиите от 1 юли. По темата за пенсиите избухна..

публикувано на 17.05.24 в 10:37

С италианска изложба "Радост, тъга и надежда" започват Майските празници в Дупница

С избожбата "Радост, тъга и надежда. 25 български илюстратори на детски книги“, която пристига от Болоня, Италия, днес започват  Майските празници на културата в Дупница, съобщават от Общината. Празниците се организират за 46-и път, завършват на 2 юни със заря за Деня на Ботев и загиналите за България и с фестивала "Мир на Балканите"...

публикувано на 17.05.24 в 10:30
Венцислав Караджов

Барикадиралият се полицай от Пловдив вече е в затвора

Бившият полицай Венцеслав Караджов от Пловдив, който получи доживотна присъда за убийство на родителите си, вече е в пловдивския затвор. Рано сутринта той се предаде на полицията, след като повече от 11 часа се беше барикадирал в дома си. Адвокатът на Караджов Зоя Тошкова, която вчера му е съобщила за окончателното решение на ВКС за..

публикувано на 17.05.24 в 10:28

За обществено обсъждане: През учебната 2024/2025 г. държавата плаща обучението на повече студенти

Държавата да плаща обучението на повече студенти в здравеопазването, военното дело и националната сигурност. Това предвижда Проектът за прием на студентите за учебната 2024 – 2025 година. Той е публикуван за обществено обсъждане. Държавата предвижда субсидиране на обучението в 38 държавни висши училища (включително и военните) на близо 42 900..

публикувано на 17.05.24 в 10:27
Софийски университет

С постановление МС вдигна минималната заплата в държавните университети

С постановление от вчера служебното правителство определя, че от 1-ви януари тази година размерът на минималната месечна работна заплата за най-ниската академична длъжност в държавните висши училища е 2 100 лв., пише в правно-информационната система на МС. Увеличението е с 290 лева и обхваща 33 държавни висши училища с 2086 асистенти. На 20..

публикувано на 17.05.24 в 10:21
Роберт Фицо

Състоянието на словашкия премиер – критично, но стабилно

Словашките лекари ще се срещнат в понеделник, за да обсъдят, предвид здравословното състояние на премиера Роберт Фицо, възможността за транспортирането му от Банска Бистрица до столицата Братислава, съобщиха местни медии, без да цитират източници. Фицо остава в критично, но стабилно състояние след като в сряда беше прострелян 4 пъти с огнестрелно..

публикувано на 17.05.24 в 10:11