Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всички катедрали и църкви в Обединеното кралство отбелязаха с камбанен звън кончината на Елизабет Втора

Снимка: / Снимка: ЕПА/БГНЕС
Точно в 12 часа по Гринуич или 14 часа българско време всички катедрали и църкви в Обединеното кралство отбелязаха с камбанен звън кончината на Елизабет Втора и почетоха паметта ѝ. В парламента премиерът Лиз Тръс заяви, че новият монарх ще получи пълната подкрепа на нейното правителство.

Централен момент в днешната програма на крал Чарлз Трети е обръщението му към нацията, като преди малко бе съобщено, че това ще стане в 20 часа българско време.

Той е на път за Лондон, където ще оглави дните на национален траур и ще организира погребението на кралицата.

Другата нова процедурна новина от деня е, че утре в 10 часа по Гринуич официално ще бъде обявено възкачването на Чарлз Трети на трона. Това ще стане в двореца Сейнт Джеймсис, където се събира така нареченият Съвет на присъединяването. Това е съвет, който обикновено се събира до 24 часа след смърт на монарх, за да потвърди официално кончината му и да обяви поемането на трона от приемника му.

Председателят на Камарата на общините Линдзи Хойл междувременно откри парламента точно на обед, както бе планирано, със специално заседание за почитане паметта на Елизабет Втора.

В страната продължават да се стичат хора, които носят цветя пред кралски сгради и имения.

Отменени бяха стачките на транспортните работници и на Кралските пощи не само днес, но и планираните след около седмица стачни действия, защото вероятно траурът ще продължи и по това време.

Затворени са много атракциони като Леголанд например, както и Ботаническата градина в Кю Гардънс. Отменени са спортни събития, включително поредният кръг от английската футболна Висша лига.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протест пред БНБ: Еврозоната ще бъде срутена

Протест срещу въвеждането на еврото се проведе пред сградата на БНБ в София. Поводът е планираната визита на председателя на Европейската централна банка Кристин Лагард у нас. Акцията беше организирана от граждански формации и от партия "Възраждане". Органите на реда предотвратиха опит на протестиращите да запалят флагът на ЕС с изрисувани по него..

публикувано на 03.11.25 в 12:25

На Острова: Обвинения в опит за убийство след кървавата баня във влак

Британската прокуратура повдигна днес обвинения срещу 32-годишен мъж за опит за убийството на 10 души след кървавата атака с нож във влак в събота, предаде Ройтерс. Антъни Уилямс е обвинен и за друг опит за убийство и притежание на остър предмет при предишен инцидент в Източен Лондон. Днес той трябва да бъде изправен пред съд в..

публикувано на 03.11.25 в 12:13

Кап. II ранг Радко Муевски: Патриархът и президентът може да участват в експедиция до Антарктида

Научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“ отплава на 7 ноември т. г. от Варна за Антарктида. Това е 34-ата българска научно-изследователска експедиция и 4-та на кораба "Св. Св. Кирил и Методий". Основните изследователски дейности и плавания ще бъдат отново в района на Южните Шетландски острови на Антарктида. Корабът отплава..

публикувано на 03.11.25 в 12:12
Владимир Иванов

ДКСБТ: Слабо повишаване на цената на потребителската кошница заради сезонни фактори

Цената на потребителската кошница на едро поскъпна с един лев, след като през последните две седмици се задържаше на стойност от 97 лева. По-високи са цените на свинското и пилешкото месо, на олиото и на брашното. По-евтино се продават млякото и млечните продукти. При зеленчуците най-сериозно е поскъпването на доматите и краставиците - до..

публикувано на 03.11.25 в 12:02

Надзорният съвет на НОИ утвърди проекта на Закона за бюджета на ДОО за 2026 г.

Надзорният съвет на Националният осигурителен институт утвърди повторно ревизираната план сметка на бюджета на Държавното обществено осигуряване за следващата година. Министъра на труда и социалната политика Борислав Гуцанов отбеляза прогреса при увеличението на майчинските през втората година от 780 на 900 лева. Той увери, че пенсиите ще се..

публикувано на 03.11.25 в 11:42

Общинските съветници в Сапарева баня с предложения до НС по законопроекта за ВиК

11-те  общински съветници в Сапарева баня гласуваха единодушно предложения по готвения нов закон за ВиК, които ще изпратят до НС и постоянните комисии в парламента. Така от общинската управа в курортния град се надяват да влязат промени, които ще позволят запазването на сегашното ВиК-Паничище. Сапарева баня е единствената от деветте общини в..

публикувано на 03.11.25 в 11:20

Иван Димитров: Камен Калев е смел и радикален

" За съжаление, не познаваме най-близката си историческа памет - нещо, което е изключителна трагедия . Говорим за тоталитарния режим, който е осакатил нас като общество и като държава". Това коментира пред БНР Иван Димитров, който е автор на 7 книги с проза, драматургия и поезия и е носител на няколко награди за произведенията си. Той е и човек с..

публикувано на 03.11.25 в 11:15