Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

20 години “Панаир на куклите“ в София

13
Логото на 12. Международен фестивал за уличен и куклен театър "Панаир на куклите"
Снимка: https://www.facebook.com/puppetfairfest/

От 9 до 18 септември София ще е театър. За дванадесети път Международният фестивал за уличен и куклен театър “Панаир на куклите“ събира артисти от цял свят, които ще представят своето изкуство. Тазгодишното издание отново ще предложи на столичани и гостите на столицата разнообразие от театрални спектакли. Организатор и домакин на част от събитията е Столичен куклен театър.

“Идеята се роди спонтанно. Искахме да видим къде се намира българският театър. В първото издание на фестивала поканихме всички български трупи, да представят своята продукция. Искахме да отворим вратите на нашия театър, да видим кой къде е и да си помогнем взаимно. За около седем дни имахме 12 хиляди зрители. Това ни даде кураж, че има смисъл фестивалът да продължи и занапред“, това заяви Кирякос Аргиропулос, артистичният директор на фестивала, който е и негов създател.



В следващите години мълвата, че в София се случва нещо интересно в областта на кукления театър, достига до артисти от Сърбия, Гърция, Турция, Румъния. Това дава тласък на организаторите, че фестивалът трябва да продължи да съществува и че за участие могат да бъдат поканени и артисти от чужбина. Следват преговори със Столична община, която подава ръка, а това правят и редица културни институти у нас, които са стабилен партньор на фестивала вече 20 години. В дванадесетото издание ще видим 28 трупи и общо 200 участници от България, Испания, Словения, Франция, Германия, Италия, Белгия, Чехия, Словакия, Гърция и Канада.

В тазгодишната програма на “Панаир на куклите“ представленията са условно разпределени в четири категории - представления в зала, улични представления, микротеатър и онлайн постановки.

“Уличният театър има вековни традиции. Този модул има страхотно влияние върху хората. Ако артистите накарат хората да се усмихнат, да се засмеят, значи вече има положително съпреживяване, раздаване на взаимни емоции между уличните артисти и обикновения човек, който застава и гледа. Артистите са емоционални хора, те раздават енергия“, разяснява Кирякос Аргиропулос.



За пръв път публиката на фестивала ще може да види и постановки с микротеатър. Това са представления с кратка продължителност и предназначени за малка аудитория - от един до четири зрителя.

В програмата на фестивала присъстват представления за всякакви възрасти, макар все още схващането на българина за кукления театър е, че той е предназначен само за деца. “Кукленият театър в своята световна история на развитие е работил за всички възрасти. Темите, които са се поднасяли на зрителите, са били насочени към възрастните, правели са и политически театър. Самите ние настояваме и полагаме усилия да правим постановки за възрастни. Започваме да привикваме публиката, че кукленият театър за възрастни е различен от театъра за деца. Вече имаме своята публика, за някои представления свършват много рано билетите“, заяви Кирякос Аргиропулос.

За втора поредна година фестивалът ще предложи и онлайн секция с постановки.



Откриването на "Панаир на куклите" е на 9 септември от 19 ч. с премирата на "Приключенията на Доктор Дулитъл" - постановка на трупата на Столичен куклен театър.

Повече за фестивала и участниците в него чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В празничното великденско издание на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“:  20.05-21.00 ч.: - Гостува ни журналистът, член на екипа на УНИЦЕФ и опероман Ивайло Спасов. Разговаряме на една от любимите ни теми – културен туризъм, а разказът му ни пренася на спектакъл на операта “Тоска“ от Пучини на..

обновено на 05.05.24 в 23:11
Виктория Бешлийска

Виктория Бешлийска: Ние много по-често се молим за нещо, отколкото да благодарим на Бога!

"Най-ярките ми спомени като дете са от празнуването на Великденските празници , както и Лазарицата от предната седмица, сподели за "Хоризонт" писателката Виктория Бешлийска . " По нашия плевенски край този празник е много тачен и обичан . Момичетата се обличат в носии, окичват се с цветя и лазаруват, което ще рече, че обикалят съседните къщи,..

публикувано на 05.05.24 в 16:55
д-р Елена Алекова

Читателите потъват в неповторимата поезия на Елена Алекова

Дошла само на 22 години от с. Мугла, след Института за учители в Смолян, Елена Алекова като цяло се установява в София, омъжва в София и живее тук и досега. Стихосбирката й "Сянка на ангел" / "Щрихи от София" е създавана от 1989 година досега, като през 2024 г. са написани само две стихотворения. Десетилетия любов, взиране в обикновения..

публикувано на 05.05.24 в 06:23
Jeremy? получават две първи награди от класацията БНР Топ 20 - за най-дълго задържала се под №1 песен в чарта и за песен с най-висок резултат от гласовете на слушателите на сайта top20.bnr.bg

Jeremy?, Миро, Б.Т.Р., Любо Киров и HRISI с награди от БНР Топ 20

Jeremy? са носителите на голямата награда на музикалната класация за българска поп и рок музика БНР Топ 20.  Те бяха отличени за "Най-дълго задържала се под №1 песен в класацията" на БНР. Bury me deep in love беше на върха в продължение на девет седмици. Столичният клуб "Строежа" беше домакин на церемонията по връчването на Годишните..

публикувано на 03.05.24 в 21:57
Мартин Пантелеев и Бернд Глемзер по време на репетиция

Софийската филхармония и Мартин Пантелеев възкресяват Владигерова симфония

На Велики четвъртък, 2 май, Софийската филхармония ще посрещне добре познати на състава и публиката музиканти - диригента Мартин Пантелеев и пианиста от Германия Бернд Глемзер, лауреат на клавирните конкурси „Рубинщайн", „Чайковски", „Бузони", ARD и др. Изявата в зала "България" комбинира две творби, които имат различен статус - любимия на мнозина..

публикувано на 02.05.24 в 11:27
Кръстопът – цената на избора

Деян Костов и Милена Ташкова вярват: Пътят към Господ е път към себе си и към другите

Пътят към Господ е път към себе си и към другите. В това са убедени  Деян Костов и Милена Ташкова. Те помогат на желаещите се да го извървят, оповавайки се на вярата и на творчеството. На  14 юни ще открият изложбата "Кръстопът – цената на избора“ в Националната базилика "Светото сърце" в Брюксел, Белгия.  Милена Ташкова и Деян Костов за цената..

публикувано на 01.05.24 в 19:02
Каталин Старейшинска

Каталин Старейшинска: Аз съм Антигона

"Последните години доста бързо преминавам от една роля в друга, това често ме пристеснява ...Справям ли се? Незнам, каза за БНР Каталин Старейшинска . Тя е млада и се е посветила на театъра. Изпълнява ролите си с дълбоко потапяне в образа . Взискателна е и е всеотдайна. Тя е актрисата от Малък градски театър "Зад канала" Каталин..

публикувано на 01.05.24 в 13:01