Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Лукашенко ще си стои мирно", смята преподавателят по военна история от Лондонския Кралски колеж

Лорънс Фрийдман: Украинската офанзива край Харков е началото на края за амбициите на Кремъл

"Рискът за Украйна е, че войските й няма да напреднат достатъчно. Рискът за Русия е ако групировката й край Харков бъде обкръжена"

Украински войник в една от зоните около Харков, напусната от руските части
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Край Харков руското командване отново подцени украинците и силите му ще са недостатъчни, за да овладеят последствията от пробива, смята преподавателят по военна история от Лондонския Кралски колеж Лорънс Фрийдман. В интервю за предаването "Събота 150" той посочи, че нагнетяването на напрежението около Запорожката атомна електроцентрала е един от последните козове, с които президентът Путин се опитва да обърне общественото мнение в Европа в своя полза.

Русия отхвърля, поне до момента, всякаква идея за установяване на демилитаризирана зона около Запорожката атомна централа, въпреки явната заплаха, която бойните действия около нея представляват за целия регион. Професор Фрийдман, бихте ли обяснили защо Москва толкова държи да запази контрола си върху централата?

"Това е най-голямата атомна централа в Европа, важна за електроснабдяването на Украйна. Стратегическото ѝ разположение (на левия бряг на долен Днепър) е очевидно.Според мен в момента руснаците търсят всякакви начини да убедят международната общност да се откаже от Украйна. Не знам как могат да се надяват на такова нещо, но с тази игра те искат да демонстрират колко опасна е тази война и колко по-опасна ще става, ако Украйна получи още оръжия. Играят пропагандните си игри, но наистина не е в техен интерес да допуснат взрив в централата. Подозирам, че в крайна сметка реакторите ще бъдат обезопасени по някакъв начин. Само не съм сигурен дали това ще стане чрез демилитаризирана зона."

Украинското командване съобщи в четвъртък за големи успехи край Харков и Николаев - за десетина дни са били отвоювани десетки селища на стотици квадратни километри. Как така руснаците се пропукаха?

"Защото погледите им бяха приковани в Херсон. Най-добрите им войски бяха насочени за отбрана на този град и така те дадоха възможност на украинската армия да настъпи там, където са слаби. Мисля, че те отново подцениха украинците.

Операцията, която се развива (край Балаклея) е много добре изпълнена, стратегически проницателна. Украинските сили се придвижват много бързо като подминават и изолират опорни пунктове, които сами няма да могат да задържат без подкрепления и могат да бъдат завзети по-късно. Руското командване на този участък не разполагаше с най-добрите си войски, разузнаването му и отбраната му бяха в лошо състояние. Това са последиците от 6 месеца бойни действия, които изтощиха до голяма степен руските войски."

Какви могат да бъдат стратегическите последици, ако украинската армия развие успеха си при Балаклея?

"Големи. Руските блогъри говорят за най-тежкото поражение от 1943 година досега. Ще видим какво ще се случи край Харков. Но то може да има ефект на доминото и другаде - в Донбас, в Херсон. Руснаците ще се опитат да подсилят отбраната си, да контраатакуват, но не разполагат с много резерви. Ако започнат да преследват всеки украински пробив ще трябва да изразходват още повече войски. Според мен това действително е началото на края."

Руска военна колона, придвижваща се в околностите на Харков. 9 септември 2022 г.  Снимка: ЕПА/БГНЕС

А не повтарят ли украинците грешката на руснаците от началото на войната? Защо хвърлят толкова много сили едновременно на участъци стотици километри един от друг?

"В началото на войната руснаците разтеглиха твърде много силите си и не разполагаха с логистиката, за да ги поддържат. Днес за украинците също има риск, но разликата е в това, но руснаците нямат много средства, за да им се противопоставят. Логистиката винаги е предизвикателство, особено когато трябва да поддържаш напредващите си войски. Но ако украинците удържат, една част от руските сили ще се окажат в капан и няма да могат да бъдат спасени."

Възможна ли е контраатака откъм Беларус?

"Не, не мога да си представя, че Лукашенко ще си позволи (да вкара свои войски в Украйна). Моментът, в който можеше да го стори, бе в началото на войната, но той не го стори. Има силна съпротива сред беларуските военни и беларуското население (срещу една такава мярка). Мисля, че Лукашенко ще си стои мирно."

А не е ли отвоюването на десния бряг на Днепър по-важно за украинците? Главнокомандващият украинските войски генерал Валери Залужни сам посочи в една своя статия тази седмица рисковете за Украйна, ако руснаците запазят своя плацдарм - рискове и за Одеското пристанище, и за втората по-големина атомна централа, Южноукраинската АЕЦ.

"Югът очевидно е по-важен в известен смисъл - заради връзката с Крим и икономиката на Украйна. Затова украинското командване продължава офанзивата тук. Но при Харков то видя шанс да удари руснаците и се възползва."

Залужни потвърди, че взривовете отпреди месец във военновъздушната база в Саки в Крим са били ракетен удар, нанесен от украинската армия. Тези нови способности, демонстрирани от украинците, увеличават ли шансовете им да си върнат Херсон?

"Целта на украинците не е да бомбардират собствения си народ - това е тактиката на руснаците. Целта на това, което направиха в Крим, е да покажат, че в Крим не е безопасно, подкопавайки един от стълбовете на руската пропаганда. Ако бях част от режима в Кремъл, щях да съм доста обезпокоен къде ще свърши всичко това, което започна уж за защита на Донецк и Луганск от някаква митична украинска офанзива - офанзива, която нямаше да се случи."

Как едно поражение или една победа на украинците край Херсон ще се отрази на хода на войната?

"Не мисля, че украинците ще бъдат победени, независимо от това, което руските военни твърдят без всякакви доказателства. Рискът за Украйна е, че войските й няма да напреднат достатъчно. Рискът за Русия е ако групировката й край Харков бъде обкръжена. Това ще изложи фланга на войските ѝ в Донбас. Но ако претърпи поражение при Харков и същото се повтори в Херсон, ще трябва вече да се замисли как да се измъкне от войната."

Снимки: ЕПА/БГНЕС
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Разширяват "синята зона" в Кюстендил

Обхватът на "синя зона" в централната част на Кюстендил се разширява с на още 10 улици по решение на Общинския съвет. Мотивите са недостиг на паркоместата, особено за преминаващи и посетители от други райони. В разширяване на зоната за платено кратковременно паркиране се добавят още 113 паркоместа в центъра на града - така те стават близо..

публикувано на 01.06.24 в 21:15

Децата на Кюстендил празнуваха 1 юни с Крисия Тодорова

С много музика, спортни игри, танци, арт работилници и ателиета, театралната постановка, конкурси, а и с неповторимите изпълнения и срещата с Крисия Тодорова, децата на Кюстендил празнуваха 1 юни. Програмата - парти продължи целия ден в парка пред Общинския театър. Организатори са Общината и Обединеният детски комплекс. Включи се и..

публикувано на 01.06.24 в 20:21

Българска фондация купи 2/3 от родната къща на Димитър Талев

Две трети от родната къща на писателя Димитър Талев в Прилеп беше закупена от частна българска фондация. Това е станало срещу близо 84 хиляди евро, събрани от дарители. Останалата една трета е собственост на човек, който няма желание да я продава.  Това съобщиха БГНЕС и Нова телевизия. Рухна домът на Димитър Талев в Прилеп На 26 май..

публикувано на 01.06.24 в 20:00

Градушка удари части от Великотърновско, затворени са много пътища

Буря с градушка премина тази вечер над части от област Велико Търново. Временно са затворени много пътища, заради нападали дървета и клони.  Екипи на Пожарната и Областното пътно управление разчистват нападалите дървета и клони, които са блокирали много пътни отсечки във Великотърновска област. Частично затворени са главният път Русе- Велико..

публикувано на 01.06.24 в 19:54

Започва фестивалът "Варненско лято"

Голямата българска актриса Цветана  Манева, председател на настоятелството на фондация "Виа фест" и проф. Николай Йорданов - директор на фондацията, ще открият 32-рото издание на Международния театрален фестивал "Варненско лято" в Драматичния театър "Стоян Бъчваров" във Варна.  Театралният фестивал "Варненско лято" започва на 1 юни В програмата на..

публикувано на 01.06.24 в 19:30

Районът на ул. "Дойран" във Варна е отцепен заради туби със задушлива течност

От областната дирекция на МВР във Варна съобщиха, че районът на улица "Дойран" е отцепен заради намерени две туби със задушлива течност, очаква се от общината да решат къде ще се депонират те, няма опасност за околната среда. Извършено е изследване на течността, тя съдържа 30 процента хлор, но какво е останалото съдържание, предстои да бъде..

публикувано на 01.06.24 в 19:27
Димитър Главчев

Главчев свиква утре работна среща с ресорни министри по изграждането на детската болница

Служебният премиер Димитър Главчев свиква утре работна среща с ресорни министри относно изграждането на Националната детска болница, съобщиха от правителствената пресслужба. Главчев възложи на служебния министър на здравеопазването Галя Кондева и служебния министър на регионалното развитие Виолета Коритарова да изготвят график с максималмо съкратени..

публикувано на 01.06.24 в 18:54