"При въвеждането на 100% машинно гласуване у нас възникнаха хиляди въпросителни. Много се спекулира с терминологични понятия - параметризация на машините за гласуване, например, коментират се одит и сертификация, обаче софтуерът, с който се гласува, не се проверява и няма контроли за това. Препоръчвам 100% от разписките при СИК да се преброяват и това да се контролира от ЦИК по отношение на единия от носителите - флашките".
Това каза пред БНР доц. Златогор Минчев от Института за информационни технологии към БАН.
И допълни, че дори да има разминаване между разписките и протоколите, няма гаранция, че ще бъдат отчетени верните резултати от вота.
"Сертификацията на машините не трябва да става в статичен режим, а в динамичен. Аутсорстваме цялата задача към частна фирма, което е недопустимо. Преброяваме разписките, изваждаме протоколите, имаме някакви флашки. Какво ще бъде отчитано накрая?".В предаването "12+3" той допълни:
"Технологията е бъдещето на дигиталното общество, но това трябва да се направи по правилния начин. Не може една експериментална технология без преходен процес с политическо решение да бъде въведена 100%. Навсякъде в технологиите има грешки".
Интервюто с доц. Златогор Минчев можете да чуете в звуковия файл.
Украинският президент Володимир Зеленски похвали работата на Националното бюро за борба с корупцията на Украйна и Специализираната прокуратура за борба с корупцията, след като агенциите представиха свой доклад, разкриващ няколко длъжностни лица, взели подкуп. "Може да има само нулева толерантност към корупцията, ясна екипна работа в..
Русия не реагира на изявлението на американския президент Доналд Тръмп, че е "наредил две ядрени подводници да бъдат позиционирани в подходящи региони" след "провокативни изявления" на заместник-председателя на руския Съвет за сигурност Дмитрий Медведев. Тръмп изпрати две ядрени подводници в "подходящите региони" след "провокации" на..
Десетки вътрешни огнища са гасили и днес в Пирин пожарникари, горски служители и доброволци. Към момента не може да се каже, че пожарът е потушен. Огнеборци и горски служители продължават да работят по периферията на пожара в Пирин На много места има тлеещи дървета и дънери, каза за БНР комисар Валентин Василев, директор на..
Белград отхвърли решението на апелативния съд на Босна и Херцеговин, с което се потвърждава присъдата за затвор за Милорад Додик, лидер на босненските сърби, съобщава Франс прес. Сръбският президент Александър Вучич заяви, че решението на съда подкопава сигурността в балканския регион. През февруари съд в босненската столица Сараево осъди..
Германската армия е започнала да спуска хуманитарна помощ от въздуха над Ивицата Газа, съобщи Ройтерс, позовавайки се на германското министерство на отбраната. С първите два полета на Луфтвафе са доставени 14 тона пратки. "Това е съвсем малък принос към осигуряването на най-необходимото за всички страдащи", заявява германският министър на..
Пожар е избухнал този следобед в местността Трънски обор по пътя за село Глоговица. Да потушат огъня са изпратени пожарен автомобил от Брезник и водоноски. На място има и хора, които помагат на екипите. Мястото се намира по пътя за село Глоговица, малко преди село Рани луг, което пострада най–много в пожара миналата седмица. Над 40..
Отказът на България от руски природен газ създаде рискове за българския бизнес и икономиката, заяви руският посланик в София Еленора Митрофанова пред РИА "Новости". По думите ѝ, държавният оператор "Булгаргаз" не се намира в добро финансово състояние, като пазарният дял на компанията за миналата година е намалял до 65% спрямо 90% през..
Управлението на водите ни е наистина безобразно! Това заяви пред БНР инж. Димитър Куманов, сдружение "Балканка", съветник в парламентарната комисия по..
Увеличение на заплатите с 30% и изравняване на статута на горските служители, които работят на терен, с пожарникарите и полицаите. За това настоява..
"В тези седем дена в село Гложене, в Илинден и в София и сега, седейки си със слушалки във вашето студио си мисля - какъв ли вид слушалки трябва да си..