Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рискът расте с възрастта, но признаците и симптомите могат да се появят по-рано

България все още няма национална стратегия за борба с болестта на Алцхаймер и деменциите

Елена Трифонова: Неглижирането на проблема е част от неглежирането на възрастните хора у нас

Снимка: Ани Петрова

21 септември е Световен ден за борба с болестта на Алцхаймер.

Болестта е най-честата причина за деменция. Страдащите в света са над 47 милиона души. Ежегодно се регистрират 7, 7 милиона нови случая.

В кино "Влайкова" в София тази вечер от 18.30 ч. ще бъде излъчен късометражният филм "Крадецът", чиято цел е запознаване на публиката с проблемите, свързани с това заболяване. Филмът илюстрира всички етапи на болестта.

Статистиката ни все още не е прецизна, отбеляза пред БНР Елена Трифонова от фондация, посветена на подкрепата за хората с Алцхаймер.

Нямаме все още национална стратегия за борба с болестта на Алцхаймер и деменциите, подчерта тя.

Грижата за един човек с деменция и Алцхаймер изисква други двама от семейството да се грижат за него и често тези хора отпадат от пазара на труда, посочи Трифонова. По думите ѝ социалната цена на тази болест е изключително висока.

Рискът расте с напредването на възрастта, но признаците и симптомите не са присъщи на остаряването, стана ясно от думите ѝ.

"Първите симптоми са липсата на добра ориентация, забравянето. Симптомите се проявяват много по-рано, отколкото започваме да усещаме първите видими признаци. Много често след продължителна депресия човек може да отключи болестта на Алцхаймер. Става асоциален, започва да избягва общуване с околните, с най-близките."

Има скринингови тестове, а прегледи трябва да направят невролог и психиатър.

"Препоръчва се здравословен начин на живот, движение, средиземноморската диета като начин на хранене. Но дори хората, които живеят в чиста, екологична среда, също могат да отключат тези заболявания, ако са генетично предразположени", коментира Елена Трифонова.

Сред рисковите фактори са и затлъстяването и диабетът.

Трифонова свързва неглижирането на Алцхаймер у нас с неглижирането на възрастните хора като цяло. 

Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41

Жертви на трафик на хора стават всички от 12 до 50 + годишна възраст

Трафикът на хора е зло, което засяга не само жертвите, но и техните семейства и близките им.  "Трафикът на хора е престъпление, което е близко до всеки един от нас, ако той не е информиран, не знае за какви индикатори да гледа, и въобще не знае как да се предпази, каза в "Нощен Хоризонт" Моника Николова, директор на Фондация "А 21" . Моника..

публикувано на 16.04.24 в 12:39

Общественият съвет към ЦИК с редица мерки за прозрачност на вота 2 в 1

Общественият съвет към ЦИК излезе със становище, в което предлага редица мерки за прозрачност и подобряване на организацията на изборите 2 в 1 на 9 юни. Сред тях са достатъчно рано да се предадат необходимите елементи за удостоверяване на машините за гласуване на трите институции, посочени в Изборния кодекс, като се излъчва онлайн не само довереното..

публикувано на 15.04.24 в 09:19