Този закон въвежда в националното законодателство директива от края на 2020 г., както и допълва европейските норми с неща, които са завоевание на нашето законодателство, поясни Димитър Маргаритов, бивш заместник-министър на икономиката и бивш дългогодишен председател на Комисията за защита на потребителите. Той е участвал в разработването му.
Според Маргаритов с новия закон много по-ясно и практически възможно ще бъде да се търсят обезщетения за вреди.
"Ако трябва да дам конкретен пример – ако фирма за бързи кредити е отпускала средства на свои клиенти и впоследствие те са ги погасявали предсрочно, но тази фирма им е вземала по-големи такси, отколкото законът допуска. Потенциално 5 хиляди души са станали жертва на тази нелоялна практика. Ще може само с един-единствен иск, който ще бъде заведен от т.нар. квалифицирана организация, когато бъде доказано в съда, че това нарушение е извършено, всички тези 5 хиляди души ще могат да си вземат обезщетението. При това този един-единствен иск за всички тези 5 хиляди души ще бъде безплатен."
Квалифицираните организации основно са неправителствени организации. Комисията за защита на потребителите също ще може да предявява такива искове, стана ясно от думите на Маргаритов.
Една от най-големите НПО – "Активни потребители", е предложила към сега съществуващите искове да бъде добавен още един, който е фигурирал в ГПК до 2017 г., впоследствие е бил отменен, а сега може да бъде възстановен, защото е полезен, уточни Димитър Маргаритов. Според него този механизъм ще даде импулс на неправителствените организации да водят искове срещу нелоялни търговци, застрашили колективния интерес на потребителите.
"На голяма група хора, които са станали жертва на едно и също нарушение от страна на нелоялен търговец."
"Досега много малко потребители са получили обезщетение в резултат на колективни искове. Механизмът в този закон ще доведе дотам, че много по-голям кръг потребители ще имат възможност да получават обезщетение и то не само под формата на пари", обобщи Димитър Маргаритов в предаването "Преди всички".
Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл.
Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г. са над 1200. При близо ¾ от случаите сечта в действителност е била незаконна. На редакционната поща на програма "Хоризонт" пристигна сигнал с твърдение за незаконна сеч в района на село..
" Наблюдава се активност. Има адекватно отношение към пътниците, които желаят да ползват Зелен билет. На този етап можем да бъдем доволни , но конкретни данни ще има в края на деня". Това каза пред БНР Владимир Лазаров – ръководител на сектор "Маркетинг" в Центъра за градска мобилност. Той увери, че ЦГМ има готовност да посреща такива..
Повече от 100 000 са били българите с деменция преди 10 години, откогато е последната статистика. Този брой непрекъснато расте, лавинообразно . Застаряването на населението е проблем не само в европейски, а и в световен мащаб, коментира пред БНР Зорница Карагьозова от Сдружение "Алцхаймер". Няма политика в България, която да се..
Интересно музикално попадение. Така можем да определим канадските джаз веселяци Shuffle Demons . Бандата от Торонто се отличава с оригинални лирики и запомнящи се изпълнения на живо, придружени с цветна и понякога шокираща хореография. След яркото им изпълнение на джаз феста в Боровец , момчетата дадоха специално интервю за "Изотопия"...
За десети път Международната младежка камара започва да търси 10-те най-изявени млади личности на България. Отваря се специална форма за номиниране, която ще е достъпна до полунощ на 28 февруари. Инициативата насърчава и признава постиженията на млади българи на възраст между 18 и 40 години в ключови области на обществения живот. " През тази..
Вейповете са изключително опасни , предупреди пред БНР Росица Станулова, психолог в Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите в София. Тя отбеляза случая в Плевен, където след употреба на вейп с наркотично вещество 14-годишно момче падна от седмия етаж и загина. В нашата практика обаче има и други такива случаи, които..
От вчера започна кампанията "Думи на годината с "Как се пише?". Онлайн кампанията цели да открои значимите думи и изрази, белязали обществото през изминалата 2024 година. Доротея Николова, която е един от организаторите на кампанията и учител по български език и литература, посочи, че тази година се предлага филмът "Гунди" като културно..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Въпреки пълната политическа неразбория в страната, реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро . Това мнение изрази в интервю за..
Бойко Борисов се чувства силен и иска да наложи своите условия в преговорите за правителство. Това мнение изказа пред БНР политологът доц. Иво Инджов..