Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Русия постави НАТО като имагинерен враг в Украйна, което не е така"

Ивайло Калфин: Международната общност да е подготвена, че Путин може да използва ядрен арсенал

"България получава около 4 пъти повече средства от ЕС, отколкото внася"

Ивайло Калфин
Снимка: www.mlsp.government.bg

"Няма съмнение, че международната общност няма да приеме резултатите от референдумите, които се провеждат в Луганск, Донецк, Херсон и Запорожие. То не е и нормално - референдуми, които са в условията на окупация, излизат сигнали, че се ограничава движението на хората, принуждават се да гласуват и т.н. Те се правят не за да ги признае някой, а за да има оправдание руският президент, когато тези части от Украйна бъдат обявени за руска територия. Тънка е разликата дали да блъфира, или наистина да използва ядрения си арсенал, както подчерта, че не блъфира".

Коментара направи пред БНР Ивайло Калфин, бивш външен министър, бивш вицепремиер и социален министър, изпълнителен директор на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд. 

"Никой, логично мислещ, не предполага, че Русия би могла да използва ядрено оръжие, но виждаме, че войната минава в една фаза, в която Путин няма какво да губи и ще използва всичко, което има на разположение. Не знам дали ще прибегне до тази последна мярка, но ще бъде много зле, ако след това международната общност е изненадана, че се е случило. Така че трябва да има готовност и за такъв вариант", каза още той. 

Бившият външен министър на България изтъкна, че да се говори за неутралитет на страната ни не е сериозно:

"Ние не сме част от конфликта Русия-Украйна. Путин, след като видя, че не може лесно да се справи с Украйна, вече каза, че воюва с НАТО, със Запада. Русия постави НАТО като имагинерен враг в Украйна, което не е така. Международната общност помага на Украйна да защити територията си. Няма война Русия - НАТО, България не е част от война".

Според него има настроение и в България, и в други страни - да спрем с помощта за Украйна, за да приключи бързо войната, но "това означава Русия бързо да постигне целите си":

"Очевидно идеите на Путин са да разширява територията на Русия. Не мисля, че има вариант, в който това да бъде прието. И тук вече България не би трябвало да бъде неутрална. Когато се говори за запазване на териториална цялост, не би трябвало да поставяме под въпрос въобще дали България приема този принцип на международните отношения".

Калфин подчерта, че Русия е загубила огромна част от влиянието си в международните отношения:

"Един от проблемите е, че Русия е постоянен член на Съвета за сигурност на ООН. Това е най-авторитетната организация, която би трябвало да се изказва по такива проблеми, включително запазването на териториалната цялост. С поведението си Русия ликвидира тази функция на Съвета за сигурност, той вече не може да работи ефективно".

По думите на Калфин позицията на служебното правителство на България е ясна и е заявена от външния министър Николай Милков от най-високата трибуна - ООН, заклеймявайки агресията на Русия срещу Украйна. 

В предаването "Неделя 150" бившият вицепремиер и социален министър коментира казуса със спрения руски газ за България и призивите за преговори с "Газпром":

"Тези призиви са несериозни. "Газпром" не държи евтин газ, който да достави на България, това не е опция и няма да бъде алтернатива. "Газпром" ще използва газа за политическо оръжие и с това някои партии у нас с удоволствие ще се заиграят. Общо взето - ако слушате Кремъл, можете да получите някоя троха, което е обидно за България и не би трябвало да се допуска. Не очаквам преговори с "Газпром" да доведат до резултат и до алтернативен евтин газ за страната ни".  

Ивайло Калфин обясни, че в Европа руският газ не може да бъде изцяло заменен, тъй като няма световно производство, което да може да компенсира газа от Русия:

"Тя обаче не може да пренасочи доставките си от Европа към Китай и Индия, примерно. По логистични причини Русия не може да го продава там в такива количества". 

ЕС е все по-обединен и пропагандата, твърдящо обратното, не се основава на факти, категоричен беше изпълнителният директор на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд:

"България без ЕС щеше да е много по-бедна и изостанала държава. Ако някой си поставя, че Русия е алтернатива и близки връзки с нея, ще трябва да го разочаровам - няма пример за такава държава освен ако не искаме да живеем като Беларус. България няма друга алтернатива, а самостоятелно развитие, без да участваме в ЕС, за нас би било фактор за още по-голямо изоставане. Сега поне имаме всички инструменти, за да се избутаме от последното място, но на най-напредналата общност. Иначе изпадаме в абсолютно друга орбита".

Калфин категорично посочи, че България получава около 4 пъти повече средства от ЕС, отколкото внася, освен това тя получава и влияние в световен мащаб.

Интервюто на Явор Стаматов с Ивайло Калфин в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Матев

Симеон Матев: Идва захлаждане с гръмотевици, пикът на лятото е 20 - 22 юли с до 42 градуса жега

Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези преди 30 години, сега са с 2 градуса по-високи. Август в София е с 2 градуса по-топъл и като п рибавим повечето бетон, настина картината става по-гореща отпреди, каза климатологът Симеон Матев в интервю пред БНР. В предаването "12+4" той съобщи, че..

публикувано на 16.07.25 в 17:35

На комисия в НС: Таксите на студентите за платено обучение да бъдат намалени с 40%

Таксите на студентите за платено обучение да бъдат намалени с 40%. Това решиха депутатите от парламентарната просветна комисия с приети на второ четене промени в Закона за висшето образование, предложени от ИТН, ГЕРБ и БСП. Намалението на таксите е в отговор на недоволството от страна на студентите срещу високия им размер. Протести срещу..

публикувано на 16.07.25 в 17:14

Започва ремонт на дома за стари хора в село Владимирово

Стартира ремонт за близо 3,8 милиона лева европейски средства на дома за стари хора "Свети Николай" в бойчиновското село Владимирово. Двойно повече ще станат стаите, което ще позволи възрастните хора да има по-добри условия на живот.  "Ще запазим капацитета от 54 места, но при още по-добри условия", каза кметът на общината Светлин..

публикувано на 16.07.25 в 16:56
Програмата

Цветан Спасов: "Избирам България" дава по 5000€ и още стимули на 870 българи да се върнат от чужбина

По 5000 евро е помощта за българите, които се завърнат от чужбина да живеят в България. Това само един от стимулите на програмата "Избирам България" по ОПРЧР, съобщи ръководителят на УО на оперативната програма Цветан Спасов в интервю пред БНР. В предаването "12+4" той разказа подробно за старта на новата програмата, финансирана от ЕС и..

публикувано на 16.07.25 в 16:27

Семействата във Воден и Крайново, останали без дом при пожар, вече имат нови жилища

Семействата в селата Воден и Крайново, които останаха без дом при опустошителния пожар преди една година, вече имат нови жилища. До края на септември те ще напуснат фургоните, които обитават вече 12 месеца. В пожара, пламнал в ранния следобед на 16 юли 2024 г., изгоряха десетки къщи, 13 домакинства останаха без подслон и покъщнина...

публикувано на 16.07.25 в 16:20

Обвиниха бивш министър на здравеопазването на Хърватия за корупция

Хърватската Служба за борба с корупцията и организираната престъпност (USKOK) обяви, че е внесла обвинителен акт срещу бившия министър на здравеопазването Вили Берош и седем съобвиняеми пред Окръжния съд в Загреб, за корупция при обществените поръчки на медицинско оборудване, предаде националната телевизия ХРТ.  Властите твърдят, че при..

публикувано на 16.07.25 в 15:58

Меморандум за по-добро взаимодействие между отбранителната индустрия и държавата

Отбранителната индустрия и държавата подписаха меморандум за подобряване на взаимодействието.  Министърът на отбраната Атанас Запрянов посочи, че необходимостта от превъоръжаване на Европа дава ясен сигнал за навлизането в нова фаза на сътрудничеството между европейските държави в тази област. Министър Запрянов акцентира и върху..

публикувано на 16.07.25 в 15:56