Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мачей Шимански: Русия трябва да разбере, че не може безнаказано да нарушава всички принципи и закони

Мачей Шимански, посланик на Полша у нас.
Снимка: Ани Петрова

"Изложбата в полското посолство показва документи - емоции на деца, на които някой е откраднал детството. Децата регистрират това, което виждат. Затова и рисунките са тъжни". 

Това каза пред БНР полският посланик негово превъзходителство Мачей Шимански, който представи изложбата "Мамо, аз не искам война" - рисунки на деца от Полша от 1946 г. и на деца от Украйна, създадени по време на настоящия въоръжен конфликт в страната. 

Експозицията ще бъде открита днес в посолството на Полша в София. Тя е създадена от дирекция "Държавни архиви" на Полша на базата на проекта "1939-1945 Полша / 2022 Украйна". 

В предаването "Преди всички" Шимански коментира войната в Украйна: 

"При противоположни подходи е трудно да се създаде единна политика срещу бягащите хора от Русия. Руснаците имаха време от 24 февруари досега да се определят. Тогава над 90% подкрепяха руската агресия. Сега, когато трябва да станат активна страна в тази агресия, се оказват пацифисти". 

През зимата Полша очаква нова бежанска вълна от Украйна, посочи той. 

"Сложната ни история с Украйна винаги е била предмет на спорове. Но те изчезнаха след началото на война в Украйна". 

Мачей Шимански подчерта, че Русия е направила всичко възможно, за да се налагат все по-строги санкции срещу нея: 

"Русия трябва да разбере, че не може безнаказано да нарушава всички принципи и закони. Когато тя научи това, може би ще трябва да изградим отново мир, в който правата ще бъдат по-лесно изпълняеми". 

Интервюто с Мачей Шимански можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отбелязаха 80-годишнината от освобождаването на концентрационния лагер "Бухенвалд"

Възпоменателна церемония за 80-годишнината от освобождаването на концентрационния лагер "Бухенвалд" край централния германски град Ваймар ще се проведе днес, предаде ДПА. Фондацията на мемориалите на "Бухенвалд" и "Мителбау-Дора" очаква около 10 оцелели в концентрационните лагери да присъстват на церемонията в кметството на Ваймар. Поканени..

публикувано на 06.04.25 в 13:06

Десетки протестираха във Варна срещу войната на пътя

Десетки граждани се събраха в центъра на Варна на протест срещу войната по пътищата и в подкрепа на исканията за ефективен контрол и ефективни присъди за нарушителите. Хората искат ефективни присъди за шохьорите, причинили смърт на пътя, повече контрол от страна на "Пътна полиция", както и от Агенция "Пътна инфраструктура", където според тях,..

публикувано на 06.04.25 в 12:30
Протест срещу президента Тръмп и политиките му в Лос Анджелис, 5 април 2025 г.

Десетки хиляди протестираха в САЩ и Европа срещу политиките на Тръмп

Десетки хиляди души протестираха в Съединените щати и в Европа против политиките на президента Доналд Тръмп, като според някои оценки, това са най-големите демонстрации от началото на втория му мандат в Белия дом. Демонтрации под надслов "Долу ръцете!" се проведоха във Вашингтон, Ню Йорк, Чикаго и още градове. Влязоха в сила новите..

публикувано на 06.04.25 в 12:21

Джейхан Ибрямов: Все още коалиционното ни споразумение за кадрови позиции не е изпълнено

Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички кадрови решения ще се вземат с консенсус и ще имаме представители в тези позиции, все още това не е изпълнено . И това е нашето изискване към трите участника в управляващата коалицията. Това..

публикувано на 06.04.25 в 12:04

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий. Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека “Св.Св. Кирил и Методий” бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47