Днес от 18 часа в галерия „Синтезис“ ще се състои среща-разговор с фотографа Владимир Василев. Това е съпътстващо събитие към неговата изложба "T(h)races" – („Следи“ на английски език, но и препратка към една тракийската идентичност). Авторът казва, че снимката е част от този, който я е направил.
Надежда Павлова е куратор на изложбата. Тя разказа пред БНР, че в галерията й отдавна са искали да покажат произведения на този творец. „От 20 години той живее във Франция. Роден е в Стара Загора и по-голяма част от показаните фотографии са заснети в този регион“.
Голяма част от моите проекти са многопластови, включително и техните наименования, обясни в предаването „Хоризонт до обед“ самият Владимир Василев. Той стартира проекта "T(h)races" през 2007 година. „Започнах да снимам България по съвсем различен начин. Тогава страната ни стана член на ЕС, а аз я напуснах и заминах за Франция. Легализирането на документите ми отне доста време. Бях нелегален имигрант. Погледът ми към България беше двойствен. Не знаех дали аз напуснах родината си ли тя ме пропъди“.
Днес статутът на Владимир Василев вече е различен. Той е част от проекта „Франция, погледната отвътре“. „Начинът, по който я фотографирам, е чисто славянски. Двойната ми култура помага“.
Фотографията е много лична и субективна, заяви той. „На първо място тя е това, което изобразява, на второ – виждането на зрителя. Третият пласт е това, което фотографът вижда. Много се радвам когато вторият и третият пласт започнат да се допират. Ако не породя нищо, тогава нещата пропадат“.
В изложбата на Владимир Василев се усеща сладникавата лудост на носталгията по миналото. Дълго време той снима, например един трабант. „Моите травми подхранват това, което снимам“.
В моя поглед България е в едно непрестанно лутане и въртене, без нещо да се променя, обясни той. „На втори октомври ще бъда тук и ще гласувам. Политическите играчи във Франция ме накараха да гледам критично на политическите играчи в България и да ги анализирам“
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в..