Днес от 18 часа в галерия „Синтезис“ ще се състои среща-разговор с фотографа Владимир Василев. Това е съпътстващо събитие към неговата изложба "T(h)races" – („Следи“ на английски език, но и препратка към една тракийската идентичност). Авторът казва, че снимката е част от този, който я е направил.
Надежда Павлова е куратор на изложбата. Тя разказа пред БНР, че в галерията й отдавна са искали да покажат произведения на този творец. „От 20 години той живее във Франция. Роден е в Стара Загора и по-голяма част от показаните фотографии са заснети в този регион“.
Голяма част от моите проекти са многопластови, включително и техните наименования, обясни в предаването „Хоризонт до обед“ самият Владимир Василев. Той стартира проекта "T(h)races" през 2007 година. „Започнах да снимам България по съвсем различен начин. Тогава страната ни стана член на ЕС, а аз я напуснах и заминах за Франция. Легализирането на документите ми отне доста време. Бях нелегален имигрант. Погледът ми към България беше двойствен. Не знаех дали аз напуснах родината си ли тя ме пропъди“.
Днес статутът на Владимир Василев вече е различен. Той е част от проекта „Франция, погледната отвътре“. „Начинът, по който я фотографирам, е чисто славянски. Двойната ми култура помага“.
Фотографията е много лична и субективна, заяви той. „На първо място тя е това, което изобразява, на второ – виждането на зрителя. Третият пласт е това, което фотографът вижда. Много се радвам когато вторият и третият пласт започнат да се допират. Ако не породя нищо, тогава нещата пропадат“.
В изложбата на Владимир Василев се усеща сладникавата лудост на носталгията по миналото. Дълго време той снима, например един трабант. „Моите травми подхранват това, което снимам“.
В моя поглед България е в едно непрестанно лутане и въртене, без нещо да се променя, обясни той. „На втори октомври ще бъда тук и ще гласувам. Политическите играчи във Франция ме накараха да гледам критично на политическите играчи в България и да ги анализирам“
" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата. Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..
Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино . В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..
Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..
На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..
Младият български пианист Емануил Иванов гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos. Интегралът има за..
По идея на артистичния директор Петър Найденов Фестивал и академия "Алегра" ще има своето първо зимно издание с три събития под мотото "Проектът Бетовен". На 9,10 и 12 февруари публиката ще присъства на истински клавирен маратон в Балната зала на Военния клуб в столицата. Солистът е един - младият, но вече прославен у нас и по света пианист Емануил..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Соросоид стана обидна дума, защото хората нямат никаква мисъл за България. Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на "Отворено общество"..
Информационният поток от прокуратурата към определени жълти медии не е спирал. Напоследък този поток е и към външни на системата лица , които..