Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Кения недействителните гласове са по-малко, отколкото у нас

Изборен наблюдател: Спадът в избирателната активност от 2017-а до 2021 г. е 1 милион души!

Машинното гласуване с един удар отряза половин милион избиратели, посочи Стоил Стоилов

Стоил Стоилов
Снимка: Борислава Борисова

Спадът на избирателната активност между 2017 г. и ноември 2021 г. е над 1 милион действително гласуващи избиратели по графата подпис в избирателния списък.

Това каза в интервю за БНР Стоил Стоилов, български изборен наблюдател, който има опит в проследяването на избори и зад граница.

Този парламент, който въведе машинното гласуване, с един удар отряза половин милион избиратели, коментира Стоил Стоилов в предаването "Преди всички".

"Оказа се, че е предизвикателство. Аз участвах в имитационните гласувания в Доброславци. Притесняват се хората, особено възрастните. Кой вижда, кой недовижда, треперят му ръцете…"

Стоилов обори тезата, че има голяма разлика между броя на недействителните гласове при хартиеното и при машинното гласуване.

"Тази разлика се получава, когато агрегираме всички гласове, защото машината просто не ви позволява. Ако сложим релси по АМ "Тракия" и пуснем колите една след друга, няма да има катастрофиСъщото е и с недействителните гласове. Те се га са точно толкова – 3 цяло и нещо, колкото бяха и преди."

В Кения на президентските избори недействителните гласове, с които ние оправдаваме машинното гласуване, бяха 0.8%, а на парламентарните – под 2%, при това гласуват 6 в 1 – 6 избора в една процедура, даде пример наблюдателят.

"Виждаме голяма язва в тези медийни пакети. Има една голяма група партии, които използват медийни пакети, насочвайки ги умишлено в определени медии, без да имат дори минимални шансове да влязат в парламента", заяви Стоилов.

Той е на мнение, че медийните пакети трябва да бъдат натоварени с 50% самоучастие и да се вдигне прагът за участие в политическия живот.

"Нека да станат 5 000 подписите."

Стоил Стоилов даде примери с партии "Подем" и "Нация", които на избори са получавали по-малко гласове от подписалите се за регистрацията им граждани.

Според него малките партии трябва да създават име и между изборите и след натрупване на съответната обществено-политическа тежест, да влизат в парламента, а не да се активират само по избори.

Има партии, които имат капацитет да се развиват и да влязат в парламента, категоричен е той.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Кючуков

Любомир Кючуков: Външната ни политика се разглежда не като национална, а като партийна

Смяната на външния министър е странно решение, което води само до един извод – че правителството очевидно е политическо, а не експертно , както се очаква от едно служебно правителство. Тези дни нямаше нищо, което да даде основания да се говори за промяна във външнополитическата доктрина на страната, категоричен е дипломатът относно думите..

публикувано на 16.04.24 в 08:05
Проф. Иван Кьосев

Проф. Иван Кьосев: В действащата ни Конституция има заложени капани в закони, необходим е рестарт

Политиците и управляващите да прочетат Търновската конституция и да почерпят опит от нея, защото в нея има баланс в разпределението на властите. Това сподели проф. Иван Кьосев, преподавател в ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски“, в интервю пред БНР.  В предаването „Преди всички“ той представи новата си книга „Държавната власт и..

публикувано на 15.04.24 в 10:30

Весела Райчинова: Израел е пред дилема дали трябва да реагира в момента

Тишината, която обзе Израел след терористичните атаки на "Хамас", настъпи и снощи, но този път облечена в мрак . Това каза журналистката Весела Райчинова, която живее в Израел във връзка с вълната от атаки на Иран с ракети и дронове. Израел: Иранската атака е осуетена, прехванати са 99% от изстреляните ракети и дронове Иран е започнал..

публикувано на 14.04.24 в 14:59

Ще потънат ли европейските теми на нашите избори 2 в 1? Рискове и предизвикателства преди вота

Снимки: Савина Спасова Цялото интервю на Диана Янкулова с Цветелина Пенкова и Стоил Цицелков в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 

публикувано на 14.04.24 в 12:52

Чий е кабинетът и други акценти от отминаващата седмица

Н а 9 април 103-ото правителство на България положи клетва. За пръв път служебен кабинет прави това в Народното събрание, а не пред президента заради промените в Конституцията. Държавният глава Румен Радев не пропусна да го напомни и се разграничи от новия Министерски съвет. Докато в МС старият кабинет предаваше властта на новия,..

публикувано на 14.04.24 в 09:54

Ще донесе ли реформата в ТЕЛК повече негативи, отколкото плюсове?

По-кратки срокове и по-голяма прозрачност са част от целите в одобрената реформа на ТЕЛК. Предвиждат се освидетелстване по документи и разпределение на случаен принцип, както и създаване на нови комисии в лечебните заведения. Промените влизат в сила в средата на годината. Сега в страната действат 75 ТЕЛК комисии . По данни на Министерството..

публикувано на 11.04.24 в 10:55

Арх. Стефан Цонев: Около 65-70% от сградите са некачествено санирани

Около 65-70% от сградите са некачествено санирани , обяви пред БНР арх. Стефан Цонев.  Експерти от Алианса за висока строителна култура провериха как е поставена топлоизолацията при безплатното саниране, което обхвана 2000 сгради за 2 млрд. лв. от държавния бюджет. По думите на арх. Цонев проверката е установила множество дефекти . Една..

публикувано на 11.04.24 в 10:48