Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българите в САЩ ще гласуват в 55 секции

Не може да се гласува с американски документи - паспорти

Снимка: Ани Петрова

Местата за гласуване на територията на Съединените щати са готови за изборите в неделя, съобщи за Българското Национално Радио Зоя Милчева – консул във Вашингтон. Посолството във Вашингтон продължава да следи ситуацията с последствията от урагана Иън. Заради наводнения, спиране на тока и комуникациите е имало опасност три секции на територията на щата Флорида да не отворят врати. По информация от края на работния ден в петък местно време въпросните три секции - в Нейпълс, Сейнт Питърсбърг и района на Орландо ще отворят врати в неделя за изборите. За разлика при вота миналия ноември този път няма информации за забавяне на доставка на машини, изборни книжа и методически указания. Българите в САЩ ще гласуват в 55 секции.  
Две са новите секции в САЩ за вота за български парламент  – в Остин, щата Тексас и Рали, щата Северна Каролина. Поради липса на интерес няма да има секция в Балтимор, щата Мериленд. Балтимор е град, който е на около час от столицата Вашингтон, където секция има. Организирането на тези избори е протекло по сходен начин като преди, каза Зоя Милчева – консул във Вашингтон.

"Ентусиазъм имаше, може би някаква умора се чувства определено сред хората. Намериха се членове на избирателните комисии, макар и не навсякъде особено лесно, но нямахме и някакви особени проблеми. За цялата страна имаме комисии сформирани - някъде и с командировани от София колеги почти изцяло. Имаме една такава комисия в района на Лос Анджелис, която е в консулския им район. Тя е в Портланд. Там по-трудно се получи и там основният състав е от командировани лица”, заяви Зоя Милчева – консул във Вашингтон.

По данни на ЦИК, за отваряне на секция в Портланд, щата Орегон са подадени 42 заявления и липсата на доброволци за участие в комисията показва, че няма интерес конкретно за тази дейност. По информация на БНР активисти в българската общност в Портланд все пак помагат за изборите като например с намиране на зали. В останалите комисии в САЩ, основното участие е на българската общност като по закон има и командировани от министъра на външните работи служители. Участието в комисиите от общността е на доброволен принцип и се заплаща с минимално спрямо американските стандарти възнаграждение. Включилите се в процеса правят това предимно от желание да помогнат на родината като и при тези избори активността при организирането е видима.

"Преди всичко искам да благодаря на общността, на нейните активни представители. Без тях няма как да се организира и да протече целия този сложен процес. Много разчитаме на тях. Трябва да се знае, че това са усилия, много усилия, които те полагат изцяло доброволно. Надявам се да продължим добрата работа с тях и за в бъдеще и всичко да протече добре и този път".
За предаването "Закуска на тревата" тя заяви, че при гласуване избирателите следва да удостоверят самоличността си пред СИК с български документ.

"Не може да се гласува с американски документи -паспорти, така че трябва да се представи валидна лична карта, паспорт, включително дипломатически, служебен, временен паспорт също може. Моряшки паспорт или пък военна карта, ако става въпрос за военнослужещи. В случай, че лицето има само документ с изтекъл срок, а и ако е подал молба за издаването на нови лични документи възможно е да гласува и с изтеклите документи, като представи удостоверение по член 263, алинея втора от Избирателния кодекс, издадено от дипломатическо или консулско представителство".

Когато в процеса на гласуването, ако някой сметне, че вижда някакви нередности, какво може да се направи? Как да се подадат сигнали в деня на изборите.
 
"Лицето, което установи това, има възможност за подаване на сигнал до самата секционна избирателна комисия, ако става въпрос за нейната дейност. Възможно е да подава сигнали и до ЦИК, ако става въпрос за някакви нередности от по-сериозен характер, може директно до ЦИК".

На вота през ноември имаше неясноти при гласуването с машини – предизвикателство, което сега не се очаква.

"Членовете на СИК са запознати с методическите указания за гласуването с машини и имат готовност да помагат на избиратели, които не могат да се ориентират. Така че имаме такава готовност те да разясняват. Трябва да се има предвид, че част от състава на избирателните комисии вече е опитен. При няколко провеждани избори предходната година те вече натрупаха опит и знаят как да подходят към случаи, когато възникнат проблеми, къде да се консултират и как да могат да помогнат на избирателите най-ефективно".

На този вот на местата за гласуване в САЩ няма ограничения, свързани с пандемията от Covid-19.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Горски територии, унищожени от големия пожар в Пирин

Огнеборци и горски служители продължават да работят по периферията на пожара в Пирин

Огнеборци и горски служители продължават да работят по периферията на пожара в Пирин. Доугасяват се тлеещи дънери и торфени покрития. Работи се за окончателно потушаване на пожара в Пирин Днес летателна техника не е използвана, съобщи за БНР Иван   Ризов - директор на ДГС Струмяни: "Наблюдението остава, докато сме напълно убедени, че..

публикувано на 02.08.25 в 15:28

Възпоменателни прояви в с. Попови ливади по повод 122 години от Илинденско-Преображенското въстание

В село Попови ливади община Гоце Делчев се проведоха възпоменателни прояви по повод 122 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание, предаде БТА. След заупокойна молитва, граждани, представители на местните власти и политици положиха цветя пред паметника на Гоце Делчев. Кметът на общината Владимир Москов подчерта, че духът..

публикувано на 02.08.25 в 15:11

Израел ще продължи офанзивата си в Ивицата Газа, докато няма сделка за заложниците

Израел ще продължи офанзивата си в Ивицата Газа, докато не бъде постигната сделка за заложниците, предупреди началникът на генералния щаб на израелската армия Херци Халеви. По официални израелски данни радикалното палестинско движение "Хамас" все още държи в плен 50 души, като е потвърдено, че поне 20 от тях са живи. Контролираните от..

публикувано на 02.08.25 в 15:04
Снимката е илюстративна

Пожар е пламнал в местността "Стублата" по пътя от Враца към Вършец

Пожар е пламнал в местността "Стублата" по пътя от Враца към Вършец, до язовир "Мътница". Огънят е обхванал малка площ, като горят сухи треви и стърнища, предаде БТА. На място има екип пожарникари от Криводол. Няма пострадали хора и опасност за населени места. Полицията регулира движението в района. Продължава гасенето на отделни огнища от..

публикувано на 02.08.25 в 14:58
Костадин Костадинов

Партия "Възраждане" започва национални протести за сваляне на правителството

Партия "Възраждане" започва национални протести за сваляне на правителството, обяви лидерът ѝ Костадин Костадинов. По думите му те започват на 13 септември и ще се проведат в цялата страна. "Протести, които трябва да доведат до това вредното правителство на ГЕРБ и ДПС и на техните патерици БСП и ИТН да бъде премахнато от политическата карта..

публикувано на 02.08.25 в 14:33
Видинският митрополит Пахомий благослови жителите и гостите на Вършец

Във Вършец официално откриха Празника на курорта, минералната вода и Балкана

С богата и разнообразна програма във Вършец отбелязват Празника на курорта, минералната вода и Балкана. През юли и август жителите и гостите на града на здравето имат възможност да гледат концерти на изявени наши и чужди музикални изпълнители. Провеждат се спортни състезания, игри и забавления за малки и големи.  Вършец отбелязва с богата..

публикувано на 02.08.25 в 14:30

В ЕС влизат в сила нови правила за прозрачност за ИИ системите с отворен достъп

В Европейския съюз от днес влизат в сила нови правила за прозрачност за системи с отворен достъп базирани на изкуствен интелект. Става въпрос за езикови модели като "ЧатДжиПиТи"(ChatGPT) и "Джемини" (Gemini), предаде ДПА. Новите правила са част от Закона за изкуствения интелект, приет миналата година. Те се отнасят за   системи с..

публикувано на 02.08.25 в 14:21