Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Емил Йотовски: Българинът гласува, негласувайки

Емил Йотовски
Снимка: Иван Русланов

Как избира българинът и кое е водещо, когато става дума за политическо доверие? Емоционално или рационално ще гласуват хората днес?

“Вече се вижда как ще гласува българинът, той ще гласува, негласувайки“, казва в интервю за БНР Емил Йотовски, лекар, писател и драматург и допълва:

“Голямото мнозинство българи няма да гласуват, а голяма част от тези, които гласуват, ще гласуват с отвращение. Ножицата между народа и избирателите и тези, които ни представляват или политиците, вече е много широко разтворена. Тези два отделни вида нямат почти никаква комуникация по между си. В момента имаме едно узурпиране на власт от едни прослойки, тази власт се пази и охранява от тях, допускат се само нови членове в клуба, които няма да нанесат вреда и много бързо ще бъдат приобщени към този клуб и дотам приключва всичко. Затова хората не гласуват, защото не виждат смисъл“

“Ако приемем, че до момента избирателната активност е 20%, това означава, че всеки пети човек е гласувал, а четирима не са гласували. В момента тече една пропаганда, че трябва да гласуваш, за да има след това от кого да търсиш сметка. Няма как да търсиш сметка на тези, които сега ще влязат в парламента. Ние обикновените хора по никакъв начин няма да можем да ги докоснем, защото те така са се тапицирали със закони, протекции, имунитети и всякакви такива неща, че те са недосегаеми и единственото нещо, на което можем да се надяваме е да не вършат някакви страшни зулуми“, посочва още той.

Отново ли търсим месията?

“Не, тези са без месия. Надявам се от тези избори да стане някакво чудо и тези, които изберем, да не ни вкарат във войната, която се задава. Искрено се надявам да няма редовно правителство, защото тази конфигурация, която се е заформила в момента, доказано не върши работа. Ако се заформи стабилно правителство, то ще бъде за наша сметка, защото тогава те просто ще продължат да си вършат далаверите, ще се направят един куп поразии“, посочва още той.

Чуйте пълното интервю в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Естония Алар Карис се здрависва с генералния секретар на НАТО Марк Рюте

Заглушаването на GPS-a на Фон дер Лайен показва, че руската заплаха е общоевропейски проблем

"Случаят със заглушаването на GPS-а на самолета с председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен показа, че руската заплаха не е само за страните, които граничат с Русия, а е общоевропейски проблем". Това каза президентът на Естония Алар Карис в съвместно изявление с генералния секретар на НАТО Марк Рюте в щаб-квартирата на Алианса в Брюксел...

публикувано на 03.09.25 в 12:23

Криминално проявен е задържан за инцидента с трамвай в София

22-годишен криминално проявен е задържан за вчерашния инцидент, при който трамвай на градския транспорт излезе от релсите и се удари в подлез срещу Румънското посолство в София.  Прокуратурата ще иска от Софийския градски съд той да бъде оставен за постоянно в ареста.  Катастрофиралият сутринта трамвай е потеглил с максимална скорост след външна..

публикувано на 03.09.25 в 12:18
ТЕЦ

Искат изграждането на измервателна станция за качеството на въздуха около ТЕЦ "Бобов дол"

Искат изграждане на автоматична измервателна станция за качеството на атмосферния въздух в района на ТЕЦ "Бобов дол". Тя да е част от националната мрежа на Изпълнителната агенция по околна среда.  За това настояват от сдружението "За Разметаница" и жители от региона в социалната мрежа.  Така във всеки един момент ще се знае за вредните емисии при..

публикувано на 03.09.25 в 12:12
Атанас Зафиров

Зафиров се е срещнал в Пекин със Си Дзинпин

Вицепремиерът и лидер на БСП Атанас Зафиров присъства на военния парад в Пекин, съобщи пресцентърът на социалистическата партия. В рамките на честванията той се е срещнал с китайския държавен глава Си Дзинпин. Не се съобщават подробности за разговора. "Честванията в Пекин преминаха под мотото „Да помним миналото, да почетем паметта на загиналите..

публикувано на 03.09.25 в 11:57
Председателката на Народното събрание Наталия Киселова

Киселова призова депутатите да осъзнаят отговорността

Моят призив към всеки един от вас е да осъзнае отговорността, която всеки и всички заедно имаме пред българските граждани, обърна се председателят на Народното събрание Наталия Киселова към народните представители в началото на есенната сесия на Народното събрание. "Предизвикателствата пред българското общество и държава са сериозни -..

публикувано на 03.09.25 в 11:36

Установени са всички деца от "опасното селфи" в София

Установени са всички деца, за които полицията снощи получи информация, че са се качвали на кран на строителен обект близо до бул. "Цариградско шосе" в столицата.  Децата са били в района, а не на самото съоръжение.  Опасно селфи в София: СДВР с акция по спасяването на деца от 200 м височина Изяснява се дали учениците са били там, за да си..

публикувано на 03.09.25 в 11:32

В Кипър стартира проектът "SmartCyprus"

"Умен Кипър" /"SmartCyprus"/ се нарича  мащабният  проект, който ще бъде изпълнен в средиземноморската страна. Започващата му първа фаза е на стойност 35 млн. евро, осигурени по Плана за възстановяване и устйчивост, съобщиха от  правителството. "Умен Кипър" е един от най-амбициозните дигитални проекти в историята на страната, който се стреми да я..

публикувано на 03.09.25 в 11:20