Задачата за съставяне на ново правителство се очертава трудна, като перспективите за формиране на управляваща коалиция изглеждат несигурни. Така световните агенции коментират изборите у нас.
"Франс Прес" отбелязва, че партията на бившия премиер Бойко Борисов печели първото място, но то не й гарантира връщането на власт. Агенцията коментира, че гласуването е било без ентусиазъм, на фона на избирателна активност на исторически ниско равнище и кампания, доминирана от темата за икономическата несигурност.
Според "Асошейтед прес" ниската избирателна активност отразява апатията сред гласоподавателите и прави още по-вероятна перспективата за още един разделен парламент, за който ще е трудно да излъчи стабилна управляваща коалиция.
"Ройтерс" коментира, че резултатите от четвъртите за по-малко от две години избори предвещават трудни коалиционни преговори, които може да доведат до патова ситуация в парламента или дори до нови избори.
Австрийската агенция АПА коментира, че произведените вчера предсрочни парламентарни избори в България са излъчили нов победител - партията на предизвикващия полемика бивш премиер Бойко Борисов, но не сложиха край на политическата безизходица в страната.
България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочи Индексът за възприятие на корупцията за 2024 г., публикуван днес от неправителствената организация "Трансперънси Интернешънъл". България се нарежда на 76-о място сред 180 страни. Под нас от страните от ЕС е само Унгария - с 41 точки. От..
Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет се очаква да изслуша съдия Мирослав Петров по казуса за оказан му натиск от прокуратурата заради делото "Нойзи". Това трябваше да стане на заседание на Колегията миналата седмица, но то беше отложено заради липса на кворум. Тогава пред сградата на ВСС се събраха представители от сдружението..
Днес е и Европейският ден на Единния европейски номер за спешни повиквания 112, обявен за такъв през 2009 година със съвместна тристранна декларация на Европейската комисия, Европейския парламент и Съвета. Очаква се да бъде от отбелязан с представянето на резултатите и тенденциите от работата на системата 112 през изминалата година,..
Продължава визитата на премиера Росен Желязков във френската столица Париж, която е домакин на Срещата на върха по въпросите на изкуствения интелект (AI Action Summit). От Министерския съвет съобщават, че се очаква днес той да се включи в дискусия за бъдещето на изкуствения интелект и неговото приложение. Макрон: Франция ще..
" Настоящето и бъдещето ни ще бъде определяно от полусинтетични и синтетични наркотици . Те започват да се произвеждат във все повече държави". Това заяви пред БНР Стефан Бакалов, началник на Отдела за борба с наркотрафика в Агенция "Митници". В Европа най-често се употребяват електронни вейпове с вещества, близки до канабиса , обясни още..
Американският президент Доналд Тръмп повиши значително митата върху вноса на стомана и алуминий, като заяви че няма да бъдат правени изключения. Новите плоски нива на митата са 25 процента, което е значително повишение спрямо досегашните 10 на сто. Със заповедта се премахват и изключенията за отделни държави, споразуменията за квоти, както..
Националният център за безопасен интернет ще отбележи 20 години от създаването си. Датата съвпада с международния Ден за безопасен интернет, който от 2004 г. насам се отбелязва всеки втори вторник на февруари. Центърът ще представи постигнатото за две десетилетия в защитата на децата и семействата в дигиталната среда, както и актуални..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..