Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добромир Иванов: Трябва да се реформира качеството на образованието и гъвкавостта на учебните програми

"България ще се промени, когато има добре работещи институции"

По темата за дългосрочното развитие на страната ни политиците могат да намерят много допирни точки. Това обясни пред БНР Добромир Иванов, който е председател на BESCO – българската стартъп асоциация, която обединява над 500 компании, ориентирани към глобалния свят.

„Ние проведохме срещи с много т политическите партии. Видяхме, че има теми, които обединяват политиците. Те обаче рядко водят такива разговори. Предпочитат да говорят за червени линии. И днес има предимно разговори кой с кого не може да работи, което е притеснително и не е тази форма на държавническо поведение, което ни се иска да виждаме в политиците“

Почти всички могат да се обединят по темите, които ние предлагаме – да има висококвалифицирани кадри в България и достъп до капитал, а не само до субсидии от ЕС, обясни той. „Трябва да се развържат ръцете на бизнеса, за да може да се конкурираме на световния пазар“.

Когато си политик трябва да работиш и с хора, които не харесваш, категоричен е Добромир Иванов. „Не става въпрос за безпринципни коалиции, но не може всеки да се капсулира в своята малка група, в която има сходно мислещи хора и да смята, че няма да участва в управление докато няма 121 депутата. Това изпраща страната ни в едно безвремие“.

В България трябва да се извършат конкретни реформи., обясни Иванов в предаването „12+3“. „Нямаме добра визова политика. Много млади хора в момента напускат Русия. Бихме могли да привлечем част от тях. За това се нуждаем от конкретни реформи. Такива трябва да се направят и в сферата на образованието. Трябва да се реформира самото качество на обучението и гъвкавостта на учебните програми. Нужно е дългосрочно управление. Отлагането им прави България все по-малко конкурента. Преди години имахме лидерска позиция в областта на технологиите. Говореше се, че България може да се превърне в Силициевата долина на Балканите, а сега ни изпреварват всички съседи. Ние не сме конкурентни спрямо целите ни. Иска ми се да има малко по- отговорно поведение от страна на всички политици“.

След изборите отново няма ясен победител и заявка, че държавата отива в определена посока, констатира той. „Когато си в лидерска позиция, трябва да адресираш нещо повече от това, че си срещу някого. Опитваме се да им помогнем да говорят върху съществените неща, които трябва да се свършат“.

В Плана за възстановяване реформите са по-важни от парите, обясни още Иванов.

Аз съм оптимист за бъдещето на България, заяви той. „Оптимизмът идва от това ,че имаме все повече успешни компании, които не са обвързани с държавата. Те създават продукти и услуги, които цял свят иска да използва. Дават и около три пъти по-високи заплати от средните за страната. Това е възможност все повече българи да живеят добре“.

България ще се промени, когато има добре работещи институции, обясни Добромир Иванов. „Те ще станат такива, когато има достатъчно хора, които да оказват натиск върху тях“. Цялото интервю на Снежана Иванова с Добромир Иванов може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Украйна може да подпише в петък споразумението със САЩ

Украйна се е съгласила с предложената от Съединените щати сделка за украинските редкоземни минерали.  Съответното споразумение може да бъде подписано в петък, предаде Франс прес, като се позова на високопоставен украински представител. "Сега представители на правителството работят над детайлите. Обмисляме посещение във Вашингтон в петък за..

публикувано на 25.02.25 в 22:02
Илон Мъск

Над 230 000 канадци са подписали петиция за отнемане на канадското гражданство на Илон Мъск

Илон Мъск ще присъства на първото заседание на кабинета за втория мандат на президента Доналд Тръмп в сряда. Най-богатият човек в света и основен дарител на Тръмп, Мъск няма министерски портфейл или официални правомощия за вземане на решения, но има статут на "специален държавен служител" и "старши съветник на президента", оглавяващ Департамента..

публикувано на 25.02.25 в 21:58
Папа Франциск - 5 май 2024 г.

Папа Франциск е в критично, но стабилно състояние

В медицинския бюлетин, публикуван от пресслужбата на Светия Престол, се съобщава, че: "Клиничните състояния на Светия отец остават критични, но стабилни. Не са настъпили остри респираторни епизоди и хемодинамичните параметри продължават да бъдат стабилни". Направена е планова компютърна томография за радиологично проследяване на двустранната..

публикувано на 25.02.25 в 21:54
Киър Стармър и Еманюел Макрон

Стармър и Макрон заявиха, че приветстват лидерството на Тръмп в усилията за мир в Украйна

Британският премиер Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон заявиха, че приветстват лидерството на президента на Съединените щати Доналд Тръмп в усилията за постигане на траен мир в Украйна. Това стана ясно след телофонен разговор между Стармър и Макрон.  Говорител на офиса на Стармър допълни, че двамата лидери са повторили позицията..

публикувано на 25.02.25 в 21:50

Приютът за безстопанствени животни в Добрич моли за дарения на хранителни продукти

Общинският приют за безстопанствени животни в Добрич апелира за дарения на хранителни продукти. Заради ниските температури през последните седмици дажбата на настанените там кучета е увеличена и храната им е недостатъчна. Необходими са както консерви, така и суха храна на гранули. Около 80 кучета са настанени в момента в Общинския приют за..

публикувано на 25.02.25 в 20:51

Дамаск: Всички въоръжени групи извън армията са "забранени"

В заключителната декларация на конференцията за национален диалог в Сирия, която се проведе днес в Дамаск, се казва, че всички въоръжени групи извън армията на страната се считат за "забранени", предаде АФП. Сирия призова Израел да се изтегли от нейни територии Участниците призовават и за "монопол върху оръжията от страна на..

публикувано на 25.02.25 в 20:02
Министърът на енергетиката Жечо Станков

Министърът на енергетиката: Нашата цел е да се превърнем в най-голямата балансираща мощност в Югоизточна Европа

Повишаването на енергийната свързаност между страните в региона ще даде възможност за намаляване на цените на тока в региона, за повишаване на конкурентоспособността и за сигурност на доставките. Това каза енергийният министър Жечо Станков по време на годишната конференция Energy Summit, организирана от в. "Капитал": "Нашата цел е да се превърнем в..

публикувано на 25.02.25 в 19:54