Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кои са най-четящите деца във Велико Търново

Деница Владева
Снимка: Здравка Маслянкова
Преди месец излезе притеснителната статистика на Асоциация "Българска книга“, че 38 процента от българите не са прочели нито една книга през миналата година. Децата на Велико Търново са категорична противоположност на тези данни. Сред щастливите изключения е момченце на шест години и половина, което през тази лятна ваканция, още преди да стане първокласник, е заело и прочело от Регионалната библиотека не една или пет, а цели сто и единадесет книжки.

Великотърновските деца четат книги на хартия и това не е от днес или от вчера. За шеста година Регионалната библиотека "Петко Славейков“ проведе кампанията си "Ела в библиотеката“, с която насърчава интереса на децата и младежите към книгите. По този начин организаторите провокират подрастващите да четат и да обогатяват своята култура и грамотност.  

Най-любознателни към книжките са децата от първи до четвърти клас. Децата са най-редовните читатели в Регионалната библиотека, казва библиотекарката Ралица Чешмеджиева

"Нашите наблюдения са, че те никога не са прекъсвали интереса към цветните и хубави детски издания. Обясняваме си го със семейната среда, с влиянието на учителите, с първите трепети покрай списъците за лятно четене, които децата получават, вълнуват се, че ще четат за първи път произведения, пишат своите читателски дневници. Отдаваме го на комплексна работа между семейство, учители и библиотечни специалисти“. 

Най-четящото дете на Велико Търново е първокласникът Владислав Каинов от Средното училище "Емилиян Станев“, който през лятната ваканция, още преди да стане ученик, е заел и прочел от библиотеката 111 книжки и получи награда преносим компютър:

Първокласникът Владислав Каинов

"Хубаво ми е да чета, за да мога да се справям по-добре в училище. Любима ми стана за книгата за костенурчето Франклин и мечето Рошко, защото е голям приятел на Франклин и е много добро мече. От малък мама и тати ми четат и после започнах аз да чета. Книжките разкриват нови светове и нови думички. Развиваме така мозъка си, ставаме по-добри, по-любознателни и по-умни“.  

С 34 книги от библиотеката през ваканцията е обогатила света си шестокласничката Ваяна Николова и е най-четящото дете във възрастовата група от 11 до 13-години във Велико Търново. Момичето с красивите и дълги плитки и лъчезарна усмивка е цигуларка и дели времето между музиката и четенето.

Ваяна Николова

Фентъзи романите са любимото четиво на най-четящата девойка във Велико Търново. Дванадесетокласничката Деница Владева учи кетъринг в Професионалната гимназия по туризъм "Д-р Васил Берон“. През ваканцията е взела и прочела от библиотеката 68 книги:

"Мога да се потопя в един друг свят и в една друга реалност, да избягам от ежедневието и понякога от скуката. Много ми харесва, когато вляза в библиотеката и усетя това ухание на книгите. Много обичам, когато взема стара книга, да я помириша, има толкова хубаво ухание. Ние, по-младите, най-често си прекарваме времето в Тик-Ток, в социалните медии, постоянно сме там и сме свикнали постоянно да скролваме. Има видеа, които са по двадесетина секунди, като мозъкът ти не може да се фокусира в нещо по-дълго. Книгите ме вадят от този свят“. 

Абитуриентките Жанет Георгиева, Виктория Даалиева, Михаела Чолакова, Стела Тодорова и Деница Косева са приятелки от училище, но вместо да се събират по кафенетата, го правят в библиотеката. Със своя своеобразен "Литературен клуб” петте момичета с ярко червило и цветни чорапи, с червени кичури в косите и пиърсинг на носа са доказателство, че библиотеката е място не само за четене на книги, но и благоприятна среда за срещи и контакти:

Жанет Георгиева, Виктория Даалиева, Михаела Чолакова, Стела Тодорова и Деница Косева

Общо 28 награди бяха връчени в тазгодишната кампания "Ела в библиотеката“. 

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Здравка Маслянкова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Замръзналият Дунав - 1940 година

През 1954 г. Дунав замръзва за 74 дни

През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг.   Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..

публикувано на 21.02.25 в 06:10
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24