Великотърновските деца четат книги на хартия и това не е от днес или от вчера. За шеста година Регионалната библиотека "Петко Славейков“ проведе кампанията си "Ела в библиотеката“, с която насърчава интереса на децата и младежите към книгите. По този начин организаторите провокират подрастващите да четат и да обогатяват своята култура и грамотност.
Най-любознателни към книжките са децата от първи до четвърти клас. Децата са най-редовните читатели в Регионалната библиотека, казва библиотекарката Ралица Чешмеджиева:
"Нашите наблюдения са, че те никога не са прекъсвали интереса към цветните и хубави детски издания. Обясняваме си го със семейната среда, с влиянието на учителите, с първите трепети покрай списъците за лятно четене, които децата получават, вълнуват се, че ще четат за първи път произведения, пишат своите читателски дневници. Отдаваме го на комплексна работа между семейство, учители и библиотечни специалисти“.
Най-четящото дете на Велико Търново е първокласникът Владислав Каинов от Средното училище "Емилиян Станев“, който през лятната ваканция, още преди да стане ученик, е заел и прочел от библиотеката 111 книжки и получи награда преносим компютър:
"Хубаво ми е да чета, за да мога да се справям по-добре в училище. Любима ми стана за книгата за костенурчето Франклин и мечето Рошко, защото е голям приятел на Франклин и е много добро мече. От малък мама и тати ми четат и после започнах аз да чета. Книжките разкриват нови светове и нови думички. Развиваме така мозъка си, ставаме по-добри, по-любознателни и по-умни“.
С 34 книги от библиотеката през ваканцията е обогатила света си шестокласничката Ваяна Николова и е най-четящото дете във възрастовата група от 11 до 13-години във Велико Търново. Момичето с красивите и дълги плитки и лъчезарна усмивка е цигуларка и дели времето между музиката и четенето.
Фентъзи романите са любимото четиво на най-четящата девойка във Велико Търново. Дванадесетокласничката Деница Владева учи кетъринг в Професионалната гимназия по туризъм "Д-р Васил Берон“. През ваканцията е взела и прочела от библиотеката 68 книги:
"Мога да се потопя в един друг свят и в една друга реалност, да избягам от ежедневието и понякога от скуката. Много ми харесва, когато вляза в библиотеката и усетя това ухание на книгите. Много обичам, когато взема стара книга, да я помириша, има толкова хубаво ухание. Ние, по-младите, най-често си прекарваме времето в Тик-Ток, в социалните медии, постоянно сме там и сме свикнали постоянно да скролваме. Има видеа, които са по двадесетина секунди, като мозъкът ти не може да се фокусира в нещо по-дълго. Книгите ме вадят от този свят“.
Абитуриентките Жанет Георгиева, Виктория Даалиева, Михаела Чолакова, Стела Тодорова и Деница Косева са приятелки от училище, но вместо да се събират по кафенетата, го правят в библиотеката. Със своя своеобразен "Литературен клуб” петте момичета с ярко червило и цветни чорапи, с червени кичури в косите и пиърсинг на носа са доказателство, че библиотеката е място не само за четене на книги, но и благоприятна среда за срещи и контакти:
Общо 28 награди бяха връчени в тазгодишната кампания "Ела в библиотеката“.
От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Здравка Маслянкова.
Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..
В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..
Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца". Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна. Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..
На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..
"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..