Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Необхватните възможности на разработката за компютърното зрение - поглед към филмовите продукции

Люк Ван Гоол
Снимка: Добромир Видев

Компютрите ще имат нужда от по-добро зрение, а невронните мрежи помагат не само то да се подобрява, но и да може човек цялостно да се пренесе във виртуалната среда. Всъщност ние всички гледаме по филмите различни компютърно генерирани хора, но проучване на професор Люк Ван Гоол от Университет в Цюрих може да помогне за това роботите да ни виждат по-добре и да разбират по-добре нуждите ни.

За това да "виждат“ по-добре роботите и компютрите работи екипът на професор Люк Ван Гоол, професор по компютърно зрение в университета ETH Цюрих. На форума той представи новия метод за пресъздаването на хора в тризмерното пространство, взети от видеа.

"Предимствата са, че сега създаването на 3Д модел на човека отнема време и е доста скъпо. Ако трябва да бъде прецизно изработено", обясни той:

"Създаването на триизмерен модел от снимка е доста трудно към този момент. Сега правим това от видео, а целта е да използваме колкото се може по-малко информация, за да създадем висококачествен триизмерен модел. По-евтино ще излезе създаването на моделите по този начин, но ще е по-лесно за практическото приложение. Знаете, колкото по-малко усилия се влагат в регистрирането на данните, по-приложимо би било това в определени технологии. Това може да ни приближи към улесняването на така нареченото компютърно зрение, което пък се ползва в автономните автомобили, роботиката, компютърната графика, добавената реалност и виртуалната реалност". 

"Всъщност – оказва се, че за създаването на всички тези способности, винаги са нужни висококачествени модели на това, което хората правят. И това е в основата на нашето проучване – да създадем следващото поколение от методи за създаването на човешки модели, което с прости думи означава да имаш много малко копчета за "пипане“, с които компютърът да пресъздаде висококачествен модел на виртуален човек. Това е обект на засилено проучване не само в моята лаборатория, но и има и други проучвания. Има и стартъпи за това и филмовата индустрия ще е първата, която може би ще се възползва, роботиката…. Представете си как може да използвате участия в старите филми, за да създадете много детайлен модел на актьор, който не е между живите, а освен това да го "контролирате“, за да участва в нов филм. Това може да е едно от приложенията"  

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Добромир Видев.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23