"Аз на всяка кръгла годишнина правя юбилейна изложба, включително и в Търново, и в София на "Шипка“ 6. Сега съм в една патриаршеска възраст, 80 години. Дано да не е последната ми, Божа работа. Аз си продължавам традицията да правя юбилейни изложби и то мащабни. В тази изложба показвам 15 графики, рисунки и акварели, както и 160 живописни платна“.
Момчето от димитровградското село Крепост идва в Търново преди много години, за да учи графика във Факултета по изобразителни изкуства на Великотърновския университет, като остава в града. В юбилейната изложба показва няколко рисунки с вплетени голи тела от онзи първи период на млад художник и няколко творби от един паметен пленер в бившата ГДР, където освен да рисува е трябвало да работи в химически комбинат:
"Бяхме задължени да работим в един завод в ГДР в град Хале, където беше кошмарно присъствието ни. Въздухът беше неописуем, първите дни просто се задушавахме, но явно и с това се привиква. От там имам много рисунки, включил съм само една, където показвам моето отношение към тази социалистическа индустрия, как смачква фигурите. Навремето, преди промените, всички наши национални изложби бяха тематични и посветени на събития, на соцреализма. Имам от там три работи – Левски съм включил в "Три синджира роби“ и "Пиета“. Сега виждам, че съм бил монументалист, усещането ми за композицията е такава".
Христо Панев споделя, че след като започнал да се занимава с живопис, получил цялостно удовлетворение:
"Беше ми най-трудно да отделя от 500 картини коя да сложа и съм махнал много сериозни работи. Между тях има и работи, които не продавам по принцип, просто искам да ги оставя като наследство на моите правнуци. Правя модерна живопис като в една по-модерна и абстрактна структура, вкарвам образи, като голяма част от тях са женски образи. По принцип водещото начало при мен е красотата, а няма по-красиво създание от жената и то българката. Подредил съм цяла серия портрети, но те са плод на моето въображение".
Христо Панев има десетки самостоятелни изложби в България и в чужбина. Отличен е с много награди. От 2011 година е член на Международната академия за изкуство към UNESCO "Нова ера”. През 2019 година става носител на орден “Кирил и Методий” – първа степен, връчен му от президента Румен Радев за високи постижения в областта на културата и изкуството.
Безспорно най-голямата радост и гордост на Христо Панев е семейството му, където всички са художници – съпругата му Иваничка, синът Габриел и снахата Петя. Засега внуците не са поели по този път, но нищо не се знае, казва с тънкото си чувство за хумор творецът и чака гости от близо и далече за откриването на изложбата за своята 80-та годишнина.
От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Здравка Маслянкова.
Стотици деца и възрастни в неравностойно положение от Велико Търново изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". Повече от 35 социални институции, клубовете на пенсионера и инвалида и неправителствени организации предлагат своите мартенички с кауза . Първи своите..
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..
"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..
Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов . В месеца на любовта ви каним на среща с..
"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..
19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...
Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..