"Аз на всяка кръгла годишнина правя юбилейна изложба, включително и в Търново, и в София на "Шипка“ 6. Сега съм в една патриаршеска възраст, 80 години. Дано да не е последната ми, Божа работа. Аз си продължавам традицията да правя юбилейни изложби и то мащабни. В тази изложба показвам 15 графики, рисунки и акварели, както и 160 живописни платна“.
Момчето от димитровградското село Крепост идва в Търново преди много години, за да учи графика във Факултета по изобразителни изкуства на Великотърновския университет, като остава в града. В юбилейната изложба показва няколко рисунки с вплетени голи тела от онзи първи период на млад художник и няколко творби от един паметен пленер в бившата ГДР, където освен да рисува е трябвало да работи в химически комбинат:
"Бяхме задължени да работим в един завод в ГДР в град Хале, където беше кошмарно присъствието ни. Въздухът беше неописуем, първите дни просто се задушавахме, но явно и с това се привиква. От там имам много рисунки, включил съм само една, където показвам моето отношение към тази социалистическа индустрия, как смачква фигурите. Навремето, преди промените, всички наши национални изложби бяха тематични и посветени на събития, на соцреализма. Имам от там три работи – Левски съм включил в "Три синджира роби“ и "Пиета“. Сега виждам, че съм бил монументалист, усещането ми за композицията е такава".
Христо Панев споделя, че след като започнал да се занимава с живопис, получил цялостно удовлетворение:
"Беше ми най-трудно да отделя от 500 картини коя да сложа и съм махнал много сериозни работи. Между тях има и работи, които не продавам по принцип, просто искам да ги оставя като наследство на моите правнуци. Правя модерна живопис като в една по-модерна и абстрактна структура, вкарвам образи, като голяма част от тях са женски образи. По принцип водещото начало при мен е красотата, а няма по-красиво създание от жената и то българката. Подредил съм цяла серия портрети, но те са плод на моето въображение".
Христо Панев има десетки самостоятелни изложби в България и в чужбина. Отличен е с много награди. От 2011 година е член на Международната академия за изкуство към UNESCO "Нова ера”. През 2019 година става носител на орден “Кирил и Методий” – първа степен, връчен му от президента Румен Радев за високи постижения в областта на културата и изкуството.
Безспорно най-голямата радост и гордост на Христо Панев е семейството му, където всички са художници – съпругата му Иваничка, синът Габриел и снахата Петя. Засега внуците не са поели по този път, но нищо не се знае, казва с тънкото си чувство за хумор творецът и чака гости от близо и далече за откриването на изложбата за своята 80-та годишнина.
От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Здравка Маслянкова.
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..
На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...
Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България". На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев. Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..
"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..
На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..