Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой е американският закон, възхитил Костадин Костадинов за изчистване на медийната среда?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Костадин Костадинов заяви, че е готов със законопроект по темата с медиите и даде като положителен пример за такава практика САЩ, маркирали като чуждестранен агент дейността на организации, финансирани от чуждестранни фондации.

Законът за регистрация на чуждестранни агенти е приет в Съединените Щати с двупартийна подкрепа през 1938 година.

Идеята на подкрепилите го е да осветлят пропагандата на нацистите, идваща в страната. Законът, който все още е в сила, най-общо налага задължителна регистрация на онези индивиди, които изпълняват поръчки да следват интересите на чуждо правителство, политически организации, бизнеси, дружества с нестопанска цел и държавни дружества. Целта е прозрачност.

Законът се появява в момент, в който Съединените Щати се опитват да се справят с нацистка пропаганда в навечерието на Втората световна война. Регулирането на пропагандата в Щатите е сложен процес, защото се навлиза в територията на свободното изразяване – нещо, гарантирано с уникалната за Америка Първа поправка в Конституцията. Разпоредби за ограничаване на каквито и да е послания биха могли да се разглеждат като противоречащи на изконната ценност за "пазар на идеите,“ където се допускат добри и лоши идеи, като в крайна сметка добрите побеждават. Разбира се, има изключения, когато става дума за реч, която води след себе си сериозна и непосредствена заплаха за обществото.

В Съединените Щати искане за регистриране като чуждестранен агент бе отправено към контролираната от руското правителство RT след обвинения в разпространение на дезинформация по време на изборите през 2016 година. Подобно искане бе отправено към китайската China Global Television Network и към катарската Al-Jazeera.

От друга страна към някои медии с финансиране от чужди правителства няма такова изискване – медии като BBC World Service и Deutsche Welle. При някои медии като тези има изградени здрави гаранции за редакционна независимост, така че този, който дава парите, да не влияе на съдържанието, но подобна селекция при искане за обозначаването на медии като чужди агенти води до изпращане на смесени сигнали.

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Младен Петков.
По публикацията работи: Недит Георгиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41