Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БНР е партньор на инициативата за даряване на химни на училища

"Музикаутор" даде старт на второто издание на "Светилник" за създаването на химни

Снимка: БНР

Българското национално радио е партньор на инициативата "Светилник" за даряване на химни на 6 училища.
В 81 Средно училище "Виктор Юго" в София беше открито второто издание на инициативата на 6 октомври 2022. В първия сезон на инициативата бяха отпуснати средства от културния фонд на "Музикаутор" за създаване на 6 химна за училища от град София.  81- во средно училище "Виктор Юго",  19 -то Средно училище "Елин Пелин", 108 СОУ "Никола Беловеждов", 153 Спортно училище  "Неофит Рилски", 171 Основно училище "Стоил Попов" и Специалното училище за ученици с нарушено зрение "Луи Брайл".

"Имам удоволствието да ви представим втората стъпка на нашата инициатива "Светилник". Имахме една пилотна фаза - 6 софийски училища получиха нашите химни като дарение", каза изпълнителният директор на "Музикаутор" Иван Димитров.
Пр мениджърът на "Музикаутор" Кристина Стоянова допълни:

"Този път разширяваме обхвата на инициативата. Ще включим 6 общини, където ще организираме конкурси за училища. Тук е  мястото да кажа - моля представителите на общините София, Благоевград, Кюстендил, Карлово, Казанлък и Стара Загора -  кандидатствайте, за да получим възможност да сътворим вашия химн. Този химн е пътешествие към вашата идентичност, за да можете да обединявате всички съмишленици около вас".

Генералният директор на БНР Милен Митев изтъкна, че химнът ни кара да се чувстваме горди.

"Замислих се преди малко какво е химнът и защо е важен и необходим. Мисля, че химнът е нещо, което ни кара да се чувстваме горди, че сме една общност -  дали тя ще бъде държавна организация или училище, химнът е нещо, което ни обединява и изпълва сърцата ни с гордост и радост, че принадлежим към тази общност".

Сред гостите на инициативата беше заместник-директорът на 81-во училище "Виктор Юго" Вяра Крумова:

"Възпитаването в ценности е едно от основните неща, защото, за да се получи пълноценно развитие е необходимо ученикът да получи не само знания, но и да стане е добър човек".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16